Finanse

Kobiety i pieniądze

0

Temat odgrzewany i niemodny, jak zeszłoroczne kolorowe magazyny. A  jednak zachęcam Cię do przeczytania kolejnego i jeszcze następnego akapitu. Dowiesz się dużo o sobie i o swoim związku. Pokażę Ci błędy i wskażę sposoby na zbudowanie zdrowych relacji z Twoimi pieniędzmi.


Historia
W 1919  roku Polki poszły pierwszy raz do wyborów. Kolejne dziesięciolecia to upowszechnienie się pracy zawodowej kobiet, wielki awans społeczno – ekonomiczny. Więcej i szybciej się uczymy, zdobywamy lepsze wykształcenie, zakładamy firmy, wspinamy się po szczeblach kariery, zdobywamy nagrody i tytuły, kolejne miejsca w polityce i mamy coraz większy wpływ na otaczający nas świat. To wspaniałe i cieszę się ogromnie, że przyszło mi żyć w tych czasach. 

Wzięłyśmy się ostro do roboty, tak do roboty. Jesteśmy mądre, zmęczone i… często biedne.

 1. Kobiety zarabiają dzisiaj swoje pieniądze.
 2. Kobiety zarabiają dzisiaj więcej niż kiedykolwiek wcześniej.
 3. Kobiety rozdają swoje pieniądze, zamiast się nimi zająć.

Wyczuwalna jest rozbieżność między tym, co wiemy, a tym jak postępujemy. Między tym czego chcemy i czego oczekujemy, a tym na co się godzimy. Znasz to? Przypominasz sobie te nerwowe rozmowy o podwyżkę, te nieprzespane noce przed rozmową rekrutacyjną „Ile powiedzieć?” Te godziny zastanawiania się, czy stawka za usługę czy produkt z Twojej firmy nie jest za wysoka?

Winy

Nie jest moim celem znajdowanie wyjaśnień, zewnętrznych powodów, rozgrzeszanie i znowu spokojne pójście spać. O nie! Jesteś tutaj, żeby zadbać o swoje przyszłe życie, a ono będzie lepsze im lepsza Ty się staniesz. Jak to zrobić? Trzeba zająć się swoim finansowym życiem, jak każdym innym dysfunkcyjnym organizmem. W pierwszej kolejności warto wylistować błędy, przyjmując za nie odpowiedzialność, a następnie podjąć działania wprowadzające zmiany na lepsze.

Poniżej wypisuję nasze najczęstsze błędy. Postaw wirtualny krzyżyk przy tym, który Cię dotyczy. 

 1. Uważasz, że musisz zarabiać pieniądze. Czy widzisz różnicę między „chcę” a „muszę”?
 2. Oszczędzasz na czarną godzinę. Czarna godzina ma to do siebie, że jak jej się spodziewasz to się pojawia.
 3. Kupujesz to czego chcesz. Oczywiście wszystko jest potrzebne, ale gdyby przyjrzeć się zasadności wydatków, to jest z tym różnie.
 4. Wykorzystujesz pieniądze, żeby budować obecne życie. Jesteś myślami tu i teraz. Dzieci przywołują myśli o przyszłości, ale…
 5. Inwestujesz ostrożnie, lokata to maksimum Twoich obecnych możliwości.
 6. Oceniasz swoje umiejętności za nisko. Porównaj stawki rynkowe, a się przekonasz.
 7. Prosisz o to, na co Twoim zdaniem zasługujesz, a nie o to czego chcesz. To kolosalna różnica.
 8. Patrzysz na pieniądze przez pryzmat związków międzyludzkich.
 9. Zdajesz się na wiedzę i działania innych. To nie jest hydraulika czy murarka. Wiesz co mam na myśli.
 10. Wybrałaś taki zawód, aby się spełniać i realizować. Nie myślałaś wtedy o przyszłych dochodach. Mam rację?
 11. „Jakoś sobie poradzę”. Owszem, tylko 20 czy 30 lat masz raz w życiu.
 12. W trudnych finansowo momentach chcesz być w porządku. Uczciwość popłaca, to jest ważne. Pamiętaj jednak, żeby chronić swoje interesy.

Mężczyźni

Nie będę gloryfikować mężczyzn, ani ich łajać. Pokażę Ci, w czym warto ich naśladować i czego warto się od nich nauczyć w relacjach z pieniędzmi. „Nigdy nie jest za późno, żeby mieć wspaniałe dzieciństwo”, jak mówi Tony Robbins. Nigdy nie jest za późno, żeby nauczyć się wszystkiego od nowa, żeby zapomnieć o tym co nam dziewczynom mówiono w domu i szkole. To jest doskonały moment, aby wbić sobie do głowy, a następnie wprowadzić w nawyk odpowiednio dobre stosunki z pieniędzmi.

 1. „Porozmawiajmy o seksie”. Lubisz rozmawiać o seksie? Mężczyźni uwielbiają rozmawiać o seksie, tak samo jak o pieniądzach. 
 2. Mężczyźni lubią zarabiać duże pieniądze, to daje im satysfakcję i poczucie wartości.
 3. Inwestują, bo chcą się przygotować na lepszą przyszłość.
 4. Kupują to czego potrzebują.
 5. Podejmują ryzykowne inwestycje, bo wiedzą, że można tam więcej zarobić.
 6. Wyceniają swoją pracę wysoko, bo cenią się wysoko.
 7. Proszą o to, czego chcą. Posłuchaj swoich dzieci. Czy nie robią tak samo? Czy nie dostają tego o co proszą?
 8. Patrzą na pieniądze obiektywnie bez emocji. Dzięki temu racjonalnie podchodzą do pieniędzy, a jak powszechnie wiadomo „Kiedy emocje rosną, spada inteligencja”
 9. Uczą się, jak skutecznie inwestować. Edukacja, edukacja, edukacja.
 10. Wykonują dobrze płatne zawody. Popatrz na statystyki. Popatrz też kto częściej realizuje swoje pasje, kobiety czy mężczyźni? Tak wiem, Ty masz oprócz pracy jeszcze na głowie dom i dzieci, nie masz czasu na hobby. A kto powiedział, że to tylko Ty masz mieć te obowiązki?
 11. Planują, mają finansowe cele! Bingo!
 12. W trudnych finansowo momentach myślą o sobie. Brutalne, ale prawdziwe i skuteczne.

Nawyki

Składamy się głównie z nawyków i przyzwyczajeń. Jest teoria, że jeśli powtarzasz jakąś czynność przez co najmniej 21 dni, to zaczyna stawać się nawykiem. Pewnie nie zawsze się to sprawdza, ale na pewno pomaga w pracy nad nowym sposobem myślenia i postępowania, także z pieniędzmi. Jak już wiesz, wszystko zaczyna się w głowie. Zatem zaczynamy pracę nad myślami. Następny krok to słowa, a potem czyny. 

Kasujemy z głowy negatywne myśli WSZYSTKIE! Wygoń z głowy ten mały głos, który ciągle szepce do ucha „A po co Ci to? Nie dasz rady! Nie wygłupiaj się! Ośmieszasz się! Nie znasz się na matematyce, a co dopiero na finansach! Zostaw pieniądze mężczyznom, Ty się zajmij domem i dziećmi. Itd.” Zastąp te bzdury dobrymi i pozytywnymi myślami, wymarzonymi obrazami. 

Napisałam dla siebie i dla Ciebie pewien tekst, o tyle szczególny, że pomaga mi w pracy nad sobą. Spisałam słowa, które dają mi moc. Wiem, że z Tobą będzie tak samo. Połączyłam ze sobą wyrazy, które dają energię, wiarę w siebie. Ważne, aby powtarzać je sobie często, najlepiej codziennie. Sprawdźmy czy teoria 21 dni się sprawdza. Co Ty na to? Przez 21 dni każdego ranka przeczytaj te słowa. Najpierw po cichu, wiadomo. Ważne, abyś z czasem odważyła się wypowiedzieć te słowa na głos. Moc głośno wypowiedzianych deklaracji jest wielka.

Czyny. Najtrudniejsze prawda? Będzie dobrze. Każda kobieta, która potrafi prowadzić dom, firmę, pobiec w maratonie,… ma pełną zdolność do przejęcia kontroli, do odzyskania władzy także w sferze finansowej. Masz wszystko co potrzeba, aby sprostać wyzwaniom budowy solidnego związku z własnymi pieniędzmi. Nauczysz się dokonywać mądrych wyborów finansowych. Nie można tego odkładać, trzeba to zrobić właśnie teraz.

Wracaj do innych wpisów, które wzmacniają Twoją motywację.  Wszystkiego dobrego!

You may also like
Konferencje online na temat budżetu domowego już w lipcu!
Spotykam same świetne babki!

Skomentuj

Twój komentarz*

Your Name*
Your Webpage