Rozwój osobisty

2015 będzie absolutnym hitem, jeśli…

0

Zacznij rok dobrze! Weź kartkę papieru i długopis. Czytaj ten tekst i rób krok po kroku, to o co Cię proszę. Efekt: Wiesz do czego będziesz dążyła w tym roku. To nie wszystko! Będziesz wiedziała, jak osiągnąć to co zaplanowałaś!


Moje drogie, oto przed Wami prosty schemat określania celów i planowania ich realizacji. Klucz do sukcesu to wykonanie tej roboty raz a porządnie. Wyłącz się na godzinę, zrób to co należy i zobaczysz, jak potem będzie Ci łatwiej. To będzie dobrze zainwestowana godzina!

Krok nr 1. MARZENIA

Na potrzeby tego zadania, wyobraź sobie swoje życie, jako idealne. Nic Cię nie ogranicza, możesz robić co chcesz, wszystko na co masz ochotę. Możesz też być tym kim chcesz, mieć tyle pieniędzy ile tylko zamarzysz, zapragniesz (nie – ile potrzebujesz, tylko ile zapragniesz).

Teraz zapisz to wszystko o czym pomyślałaś. Opisz, jak Twoje idealne życie wygląda w takich obszarach, jak te:

ZDROWIE: Czym różniłoby się Twoje zdrowie od teraźniejszego?
(Pozbędę się nadmiernych kilogramów. Będę miała potrzebną kondycję do startu w maratonach. Nie będę już cierpiała na ból nóg, kręgosłupa, głowy.)

MAJĄTEK: Co chcesz mieć w swoim idealnym życiu? Przedmioty, pieniądze?
(Będę miała dom nad morzem, wygodny samochód – najlepiej Lexusa. Moi rodzice dostaną ode mnie też dom albo mieszkanie i codzienną specjalistyczną opiekę. Będę miała mieszkania do wynajęcia i firmę z przychodami rocznymi co najmniej 5 mln zł. Będę też miała 1 mln zł gotówki, dzięki której będę wolna i niezależna.)

STYL ŻYCIA: Jak chcesz żyć w swoim idealnym życiu? Co będziesz robić? Jak i gdzie żyć?
(Będę żyła bez „trzeba”, „muszę”. Nie będę musiała pracować. Będę miała tyle pieniędzy, aby nie musieć pracować dla kogoś. Będę miała wygodne mieszkanie i dom. Będę chodzić do opery, filharmonii, kina i teatru co najmniej raz w tygodniu. Będę spotykać się z przyjaciółmi w najlepszych restauracjach. Będę leciała do Paryża i Londynu kiedykolwiek tego zapragnę. Będę też pożyteczna dla innych.)

PASJA: Jakie pasje chcesz realizować?
(Nauczę się hiszpańskiego i francuskiego… w Madrycie i Paryżu. Będę malować, będę śpiewać. Będę czytać i kupować kolejne książki, wszystkie jakie zapragnę. Otworzę szkołę, gdzie będą uczyć tylko nauczyciele z pasją.)

Krok nr 2. CELE DŁUGOTERMINOWE

Wybierz po 1 marzeniu z każdej kategorii. Niech to będą Twoje największe marzenia. Wiem, że to trudne zadanie. Pomyśl i podejmij decyzję. Właśnie one staną się Twoimi głównymi celami, tymi nadrzędnymi, do których będziesz dążyć za wszelką cenę.

Wybór celów głównych z marzeń to absolutnie jedno z najważniejszych zadań. „Przerażeniem napawa fakt, iż aż 95% ludności tego świata dryfuje przez życie całkowicie bezcelowo, bez chwili refleksji na temat pracy, do której są stworzeni, i bez świadomości tego, że potrzebują czegoś takiego jak określony cel, do którego należy dążyć.”

I jeszcze… „Wybór określonego celu głównego w życiu jest uzasadniony z punktu widzenia psychologicznego i ekonomicznego. Skoncentrujmy się najpierw na psychologicznej stronie tego zagadnienia. Sprawdzona zasada psychologiczna głosi, iż działania człowieka zawsze są podporządkowane dominującym myślom. Każdy określony cel główny, który zostanie świadomie wryty w umysł i tam pozostaje z mocną determinacją jego realizacji, stopniowo przesiąka do podświadomości, aż w końcu podświadomość zaczyna automatycznie wpływać na wszystkie fizyczne działania ciała, nakierowując je na osiągnięcie tego celu.” – „Prawa sukcesu według Napoleona Hilla. Zasady samodoskonalenia”.

Mamy zatem całkowitą jasność, że zadanie należy wykonać. Zobaczmy to na przykładzie. Cele główne (długoterminowe) wybrane z marzeń:

ZDROWIE: 
– Marzenie: Będę miała potrzebną kondycję do startu w maratonach. 
– Cel główny: Przebiec maraton na 40 km w czasie co najwyżej 3 godzin do 2020 roku.

MAJĄTEK:
Marzenie: Będę też miała 1 mln zł gotówki, dzięki której będę wolna i niezależna.
Cel główny: 1 mln złotych w gotówce po odprowadzeniu podatku do 2025 roku.

STYL ŻYCIA: 
– Marzenie: Będę leciała do Paryża i Londynu kiedykolwiek tego zapragnę.
– Cel główny: Zbudować własną firmę z zyskami co najmniej 5 mln zł rocznie, aby mieć czas i pieniądze na nieograniczone wizyty w Londynie i w Paryżu. Cel osiągnę do 2025 roku.

PASJA:
– Marzenie: Nauczę się hiszpańskiego i francuskiego… w Madrycie i Paryżu. 
– Cel główny: Pół roku pracy zdalnej z Madrytu, gdzie będę uczyć się hiszpańskiego. Cel zrealizuję do 2018  r. i pół roku na naukę francuskiego w Paryżu do 2020 r.

Czy może być więcej celów głównych? Tylko wtedy, gdy zrealizujesz poprzednie. Jak widzisz, cele długoterminowe nie są tak odległe i co najważniejsze, są możliwe do zrealizowania.

Krok nr 3. CELE ROCZNE

Ten krok to nic innego, jak podzielenie celów głównych na mniejsze, tak aby realizować je etapami. Rozpisz każdy z celów na tyle lat, na ile je zaplanowałaś.

MAJĄTEK:
– Cel główny: 1 mln złotych w gotówce po odprowadzeniu podatku do 2025 roku.
2015: 500 tys. zł
2016: Cel 1 mln zł
2017: Cel 2 mln zł
2018: Cel 3 mln zł
2019: Cel 4 mln zł
2020: Cel 5 mln zł
2021: Cel 6 mln zł
2022: Cel 7 mln zł
2023: Cel 8 mln zł
2024: Cel 9 mln zł
2025: Osiągnęłam cel: 1 mln zł w gotówce po opodatkowaniu.

Proste, prawda? 😉 I jeszcze raz za Napoleonem Hillem „Umysł podświadomy można porównywać do magnesu; gdy zostanie ożywiony i nasycony określonym celem, nabierze własności przyciągania wszystkiego, co niezbędne do realizacji tego celu.”

ZDROWIE: 
– Marzenie: Będę miała potrzebną kondycję do startu w maratonach. 
– Cel główny: Przebiec maraton na 40 km w czasie co najwyżej 3 godzin do 2020 roku.
2015: Znaleźć trenera, zrobić badania lekarskie, ustawić życie domowe, aby biegać codziennie.
2016: Codzienny trening, cel 10 km w czasie… Badania lekarskie. Dietetyk – nowy plan żywienia.
2017: Codzienny trening, cel 25 km w czasie… Wziąć udział w maratonie na 10 km z czasem…
2018: Codzienny trening, cel 35 km w czasie…
2019: Codzienny trening, cel 40 km w czasie…
2020: Osiągnęłam cel: Przebiegłam maraton na 40 km w czasie 3 godzin.

Krok nr 4. PLAN REALIZACJI CELU ROCZNEGO

Teraz proszę Cię o rozpisanie celu rocznego i planu jego realizacji. To ważne zadanie. Najlepsze są plany dzienne. Do takiego mistrzostwa Cię zachęcam. Wtedy masz już tak dużą koncentrację, że nic nie jest Cię w stanie z niej wybić.

MAJĄTEK:
– Cel główny: 1 mln złotych w gotówce po odprowadzeniu podatku do 2025 roku.
– Cel roczny 2015: 500 tys. zł
– Plan realizacji planu rocznego (2015)
1 kwartał 2015: 100 tys.

  • styczeń (25 tys. zł): ile już mam: policzyć ile mam już oszczędności i sprawdzić ile mogę zarobić na kapitalizacji mieszkania (sprzedaż dla dużego zysku) – podsumować. Sprawdzić czy obecne źródła przychodu mogą dać mi więcej (ile i w jakim czasie). Zainwestować 10% posiadanego kapitału na agresywnym rynku kapitałowym. Wygenerować nowe źródło z docelowym dochodem miesięcznie co najmniej 5 tys. zł.
  • luty (styczeń + luty = 75 tys. zł): wygenerować nowe źródło z dochodem co najmniej 10 tys. zł
  • marzec (100 tys. zł): …

2 kwartał 2015: 1 + 2 kwartał = 200 tys.
3 kwartał 2015: 1 + 2 kwartał = 400 tys.
4 kwartał 2015: 1 + 2 kwartał = 500 tys.
itd.

Takie ćwiczenie pozwoli Ci także zweryfikować terminy. Pamiętaj nie ma celów nierealnych, są tylko wyśrubowane terminy ich realizacji. Jeśli uważasz, że osiągnięcie poszczególnych etapów jest niemożliwe, zmień już teraz terminy.

Kolejna ważna część dotyczy działań, jakie podejmiesz, aby osiągnąć poszczególne cele. Wiadomo, że życie może je zweryfikować. Nic nie szkodzi. Ja zawsze powtarzam, że sposób dotarcia  do celu można zmieniać w zależności od okoliczności, ważne aby ruszać z wytyczonym szlakiem.

Praca z celami i planami jest żmudna i wymaga naprawdę determinacji oraz samodyscypliny. Ale wiedz, że dzięki temu każdy rok Twojego życia będzie efektywny, a życie stanie się o wiele lepsze.

Na koniec jeszcze jedna rada. Kładź się spać z planami na następny dzień. Nie zaczynaj dnia od robienia planów. Zaczynaj dzień od realizacji tych najważniejszych.

Dobre słowa na zachętę!

„Jesteś w stanie osiągnąć wszystko, jeśli tylko uwierzysz, że jesteś w stanie to zrobić!” Ja wiem, że tak jest!

Go Girl!

You may also like
Bo MAMA jest tylko jedna!
Myśl perspektywicznie

Skomentuj

Twój komentarz*

Your Name*
Your Webpage