Finanse

Aktywa i pasywa

0

Chcę Ci teraz wytłumaczyć coś bardzo ważnego: na czym polegają AKTYWA i PASYWA. Jestem pewna, że słyszałaś już te słowa w swoim życiu. Nie będę przytaczała książkowych definicji. Dla mnie ważne jest, abyś zapamiętała, czym są i czym się od siebie różnią. Zrozumienie tych pojęć pomoże Ci uniknąć wielu kłopotów.


Zacznijmy od PASYWÓW. Wyobraźmy sobie taką sytuację. Kupiłaś na kredyt mieszkanie. Mieszkasz w nim. Co miesiąc płacisz za nie ratę kredytu i czynsz, do tego media, meble, cykliczne naprawy. No to jak to jest? To jest inwestycja czy koszt?

4 (2)

Często spotykam się z opiniami, że mieszkanie, w którym mieszkam, to inwestycja. A jeszcze częściej spotykam się z opinią, że lepiej kupić sobie mieszkanie na kredyt, żeby nie płacić za najem obcym ludziom, mieć swoje, a do tego jest to jeszcze tzw. Wspomniana wyżej inwestycja. Zatem rozprawmy się z bajkami ludowymi raz na zawsze! Mieszkanie, w którym mieszkasz, to koszt! Nie masz z tego tytułu żadnych przychodów, wyłącznie koszty. Nie jest to inwestycja. Jeśli zdecydujesz się kiedyś sprzedać to mieszkanie z zyskiem, będzie to sprzedaż kapitałowa. Uzyskasz w ten sposób kapitał, który można „przejeść”, potraktować jako oszczędności lub wkład w prawdziwą inwestycję. Polecam to ostatnie.

Twoim celem nadrzędnym jest posiadanie w majątku jak najwięcej aktywów!

Pozostanę jeszcze chwilę przy zagadnieniu mieszkaniowym z przykładu wyżej. Masz mieszkanie, które wynajmujesz i z tytułu którego otrzymujesz co miesiąc kwotę przewyższającą koszty jego utrzymania. Tak, to jest aktywo! To mieszkanie pracuje dla Ciebie! To mieszkanie wkłada co miesiąc pieniądze do Twojej kieszeni. Od razu zaznaczę, że nie wierzę w bajki pod tytułem „Wynajmowanie mieszkania to są same kłopoty”. Utrapienie z lokatorami, naprawy i temu podobne. Umówmy się… to jest jedno z najmniej obciążających mnie obecnie zadań. Mam nadzieję, że zrozumiałaś, na czym polega różnica między aktywami a pasywami.

Wierzę też, że chcesz mieć więcej aktywów niż pasywów. To jest klucz to budowy majątku, do budowy Twojej niezależności od codziennej pracy zarobkowej.

You may also like
Dołącz do nas!
zarabiaj
Stać cię na dużo! Zarabiaj!

Skomentuj

Twój komentarz*

Your Name*
Your Webpage