Biznes

Jak założyć firmę?

Zapadła decyzja – otwieram firmę! Wspaniale. Wybierz dla siebie najlepszą formę prawną prowadzenia biznesu. Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Poznaj wady i zalety, plusy i minusy. Zapraszam!


Firmę z prawnego i finansowego punktu widzenia możesz prowadzić na kilka sposobów. Wybór najlepszej formy ma znaczenie przede wszystkim ze względu na oddzielenie majątku firmy od Twojego majątku osobistego, skali prowadzenia firmy, planów rozwoju i również wizerunku. Poniżej wybrałam dwa rozwiązania, między którymi będziesz się pewnie najdłużej zastanawiać. Pierwsze to jednoosobowa działalność gospodarcza, najpopularniejsza wśród zaczynających w biznesie. Drugie to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Zalety: najprostsza forma prowadzenia firmy. Dobre rozwiązanie w przypadku małych przedsięwzięć, na start i dla freelancerów. Optymalne jeśli operujesz miesięcznie kilkoma lub góra kilkunastoma fakturami kosztowymi (koszty) i sprzedażowymi (przychód). Uproszczona księgowość jaka jest dopuszczona dla działalności może być prowadzona przez Ciebie samodzielnie lub przez księgową albo biuro rachunkowe (koszt około 150 – 300 zł miesięcznie). Oprócz tego masz łatwiejszy dostęp do zysku swojej firmy (unikasz podwójnego opodatkowania, jak w przypadku spółki z o.o.), co w codziennym życiu polega na tym, że przelewasz swój zarobek (po opłaceniu podatku dochodowego i VATu) z firmowego na prywatne konto i po prostu robisz z nim co chcesz (nie ma takiej opcji przy spółce z o.o.). Działalność możesz także w każdym momencie zawiesić (jeśli nie zatrudniasz pracowników) i odwiesić. Stwierdzasz, że przez kilka miesięcy nie będziesz mieć przychodów i wtedy warto zawiesić działalność on-line (wymagany podpis elektroniczny) lub w Urzędzie Gminy (szybka formalność). I jeśli przyjdzie potrzeba, to odwieszasz działalność i możesz znowu wystawiać i przyjmować faktury. W okresie zawieszenia przestajesz też płacić ZUS i dla jednych jest to korzyść, ale pamiętaj, że nie jesteś wtedy ubezpieczona. Okres zawieszenia może trwać jednorazowo do 2 lat. Jeśli w tym czasie nie odwiesisz firmy, wtedy automatycznie zostaje ona zamknięta.

Wady: odpowiedzialność przedsiębiorcy całym jego majątkiem osobistym. To bardzo ważne! Należy przez to rozumieć, że w przypadku nieuregulowanych zobowiązań wobec kontrahentów, Urzędu Skarbowego lub ZUS odpowiadasz swoim osobistym majątkiem, jak osoba prywatna. Dodatkowo jednoosobowa działalność gospodarcza nie nadaje się do wspólnego prowadzenia firmy z drugą osobą. Nie reguluje ona wtedy zasad współpracy, udziałów i rozwiązań na wypadek konfliktów. Konieczna jest wtedy osobna umowa lub zawiązanie spółki z o.o. – o tym więcej w dalszej części.

Koszty: nie ma kosztów założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Jedyne co Cię kosztuje, to Twój czas, który poświęcasz na odwiedzenie Urzędu Gminy lub Miasta (lub online, ale konieczny jest wtedy podpis elektroniczny), który też załatwia za Ciebie temat GUSu skąd pobierasz nr REGON i Urzędu Skarbowego, gdzie nadają Twojej firmie NIP oraz stanowi zgłoszenie firmy do ZUS. Dokumenty potwierdzające nadanie numerów REGON i NIP (tzw. dokumenty rejestracyjne) warto zachować w dobrej kondycji, ponieważ zdarza się, że musisz się wylegitymować nimi np. w banku lub przy podpisaniu umowy z kontrahentem. Jest jeszcze miesięczny koszt wynagrodzenia księgowej, która prowadzi Twoją dokumentację. Średnio jest to od 150 do 300 zł. Nie musisz mieć księgowej lub biura rachunkowego. Jednoosobowa działalność gospodarcza nie wymaga pełnej księgowości i możesz sama się tego nauczyć. Na start proponuję jednak pracę z księgową, dzięki czemu nauczysz się wiele i z czasem nabierzesz wiedzy i pewności siebie. Jedna rada: nie zostawiaj kwestii finansowych wyłącznie księgowej! Znam przypadki, że księgowa decyduje za właściciela i to jest bardzo zła sytuacja. To Ty prowadzisz swoją firmę i to Ty podejmujesz decyzje co do przychodów i kosztów. Musisz się nauczyć nimi zarządzać, a księgowa tylko może Ci w tym pomóc.

Opodatkowanie: podatek liniowy bez względu na wielkość dochodu – 19 procent! To duża zaleta. Przechodząc z umowy o pracę na jednoosobową działalność gospodarczą odzyskujesz bardzo dużo pieniędzy, które musiałabyś zapłacić wchodząc normalnie w drugi próg podatkowy (32%). Prowadząc działalność gospodarczą operujesz fakturami z podatkiem VAT, czyli podatkiem od towarów i usług w wysokości 23% w większości przypadków. Przykład: wystawiasz fakturę kontrahentowi na 1000 zł + 23% VAT, czyli 1230 zł brutto. Kontrahent przelewa na Twoje bankowe konto firmowe 1230 zł. Jeśli nie masz kosztów związanych z tą usługą, za którą wystawiłaś fakturę to do Urzędu Skarbowego przelewasz do 25 dnia każdego miesiąca właśnie podatek VAT w wysokości 230 zł od tej faktury i 190 zł podatku dochodowego (do 20 każdego miesiąca). Jeśli jednak masz koszty, to one pomniejszają oczywiście Twój dochód, ale tym samym podatek i VAT do oddania US. Możesz skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego w VAT (nie masz statusu podatnika VAT czynnego), to oznacza, że wystawiasz faktury bez VAT (1000 zł zamiast 1230 zł), jeśli „wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku”. Nie dzieje się to automatycznie. Trzeba podjąć taką decyzję i zgłosić to do Urzędu Skarbowego.

Ważna rada: z Urzędem Skarbowym możesz się rozliczać co miesiąc lub co kwartał. Jeśli nie zgłosisz tego drugiego wariantu, Urząd automatycznie uznaje miesięczny tryb. Warto przyjąć kwartalne rozliczenie, ponieważ masz dzięki temu więcej czasu na zarządzanie kosztami i przychodami, podatkiem dochodowym i VATem. A jak już wiesz, zarządzanie finansami to podstawa każdej firmy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Zalety: Spółka jest konieczna jeśli chcesz prowadzić firmę z kilkoma osobami (wspólnikami). Ważne! Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają za zobowiązania spółki do wartości ich udziałów. W myśl prawa to spółka z o. o. jest podmiotem prawa, a nie tylko jej wspólnicy, tak jak to jest w przypadku spółek osobowych. Spółka daje też możliwość zaangażowania znacznego kapitału co ma znaczenie, jeśli firma potrzebuje go dużo na start lub jest konieczność dokapitalizowania firmy przez wspólników w trakcie. Pamiętasz, że firma to inwestycja, w którą należy włożyć pieniądze, aby te zaczęły zarabiać dla Ciebie. Im większe przedsięwzięcie na start, tym więcej potrzeba kapitału. Dlatego właśnie zakłada się spółki, aby wielu współwłaścicieli dołożyło się, a w konsekwencji zarobiło. Umowa spółki wszystko precyzyjnie reguluje, a kodeks handlowy mówi, jak zgodnie z prawem taką firmę uczciwie prowadzić, sprawiedliwie dla wszystkich wspólników. Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania i jednocześnie mogą mieć dość duży wpływ na działalność firmy. Pamiętaj! Spółka jest konieczna jeśli chcesz prowadzić firmę z kilkoma osobami (wspólnikami).

Warto także rozważyć założenie spółki, jeśli poważnie myślisz o biznesie i w dłuższej perspektywie. Oprócz względów praktycznych taka forma ma znaczenie wizerunkowe. Firma, która działa jako spółka z o.o. o stosunkowo wysokim kapitale zakładowym (wyższym niż wymagalny) to poważny partner biznesowy. Walczysz o lepsze kontrakty? Sp. z o.o. będzie grała na Twoją korzyść!

Wady: procedura zakładania może trwać nawet 3 miesiące. Należy ponieść koszty aktu notarialnego (umowa spółki), wpisu do rejestru handlowego i jego ogłoszenia (Krajowy Rejestr Sądowy – KRS). Jest dzisiaj opcja bez notariusza i przez internet, ale wtedy umowa spółki musi być dokładnie taka jak ustalił ustawodawca. U notariusza możesz umowę spółki lepiej dopasować do siebie, a jest to ważne, tak jak ważne jest na starcie ustalić kryteria wyjścia wspólników ze spółki, czy warunki sprzedaży udziałów w przyszłości. Spółka z o. o. wymaga kapitału zakładowego na poziomie przynajmniej 5 000 zł, a jej udział musi mieć wartość nie mniejszą niż 50 zł. Oznacza to, że jesteś zmuszona mieć pieniądze na start. Możesz je wnieść w gotówce (minimum te 5000 zł) lub aportem wnieść wartości niepieniężne – udziały, które wyceniasz w sumie na minimum 5000 zł (udział = 50 zł). Wnieść do spółki możesz wnieść nieruchomości, ruchomości, prawa majątkowe np. logo, stronę www i to co ma wartość ekonomiczną i może być zaliczone w bilansie do aktywów.

Mimo, że wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, odpowiedzialność członków zarządu może być znaczna. Trzeba rozdzielić role i odpowiedzialności członków zarządu i wspólników. Oczywiście wspólnicy mogą być w zarządzie spółki i to się tak zwykle dzieje. I tu jest mały haczyk w kontekście odpowiedzialności wobec długów czy problemów spółki. Członkowie zarządu odpowiadają swoim majątkiem osobistym za zobowiązania spółki, jeśli ta nie jest w stanie sama ich uregulować. Natomiast wspólnicy tylko do wysokości udziałów.

Spółka z o. o. wymaga prowadzenia księgowości w pełnym zakresie i badania sprawozdań finansowych. Do wad spółki z o. o. można zakwalifikować podwójne opodatkowanie, raz od dochodów spółki a następnie od wypłacanych dywidend wspólnikom. Na bieżąco spółka ma dochód i trzeba od tego płacić miesięcznie lub kwartalnie podatek dochodowy. Do tego raz do roku jest podsumowanie i wypłacany jest zysk (z tego już opodatkowanego dochodu), no i trzeba od tego jeszcze raz zapłacić podatek.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jeśli:

 • Jesteś „wolnym strzelcem” i wykonujesz usługi na zlecenia
 • Wystawiasz miesięcznie do kilkunastu faktur sprzedażowych
 • Nie podejmujesz dużych zobowiązań finansowych w imieniu firmy
 • Nie planujesz zatrudnienia pracowników na umowy o pracę
 • Nie planujesz rozwoju firmy poza zwiększeniem zleceń, które sama obsłużysz

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jeśli:

 • Chcesz prowadzić firmę z drugim wspólnikiem
 • Podejmujesz zobowiązania finansowe wobec swojej firmy
 • Współpracujesz z wieloma podwykonawcami
 • Planujesz zatrudnienie na podstawie umów o pracę
 • Masz odważne plany rozwoju firmy
You may also like
Gra długodystansowa
Dlaczego tak bardzo boimy się sprzedawać?
6 komentarzy
 • Hosting Paź 5,2016 at 22:52

  Chce zalozyc wlasna firme,mam pomysl,miejsce tylko nie wiem jak najlepjej sie za to zabrac.Jezeli ktos z Lodzi chcial by podzielic sie ze mna swoja wiedza,byla bym wdzieczna. Podaje mail milenajezierska@onet.pl

 • Weronika Paź 5,2016 at 15:23

  Cudownie jest byc pania wlasnego losu. Mysle tak dopiero od niedawna bo wczesniej wlasna firma byla dla mnie ciezka do tzw ogarniecia. Nie mam glowy do spraw urzedowych, do ksiegowosci itp. to mnie od mojej wlasnej dzialalnosci wrecz odpychalo. Ale zaczelam korzystac z uslug biura rachunkowego Gabafi (Warszawa) i przestalam sie martwic o to, ze czegos zapomne zlozyc. Dopiero teraz ciesze sie wlasna firma.

 • Piotr - Błogosławione Bogactwo Gru 15,2015 at 08:39

  Super strona! Bardzo inicjatywa, życzę zapału i wytrwałości edukowaniu nie tylko kobiet. Dobre porównanie firm prowadzenia firmy. Trzeba uświadamiać ludzi, że istnieje lepsza forma prowadzenia biznesu niż JDG. Zabrakło mi w artykule:
  -info o kosztach księgowości w sp. z o.o., -info o tym że nie trzeba płacić pełnego ZUSu
  -nie zgodzę się, z podwójnym opodatkowaniem – da się uniknąć. Zresztą w sp. z o.o. mamy dużo więcej możliwości zaliczania wydatków w koszty.

  Temat spółek moim zdaniem wymaga rozszerzenia.

  • Dominika Gru 15,2015 at 14:13

   Dzień dobry panie Piotrze, bardzo dziękuję za wiadomość od Pana i pełne energii słowa. Zgadzam się w 100%, że temat sp. z o.o. nie został wyczerpany. Uznałam, że na start to i tak dużo informacji dla osób, które dopiero zaczynają biznes. Bardzo zależało mi, żeby podkreślić problemu odpowiedzialności majątkowej i zabezpieczenia na wypadek kłopotów. Mam nadzieję, że wybrzmiało to wystarczająco mocno w tym tekście. Zainspirował mnie Pan do pociągnięcia tematu dla bardziej zaawansowanych. Z pozdrowieniami Dominika

 • Michał Lis 30,2015 at 20:07

  Bardzo dobre podsumowanie różnych form działalności.
  Fajne tl:dr na koniec artykułu 🙂

  Generalnie nienawidzę podatków, bo ich kompletnie nie rozumiem 🙂 Na szczęście mam od tego księgową 🙂

  • Dominika Gru 2,2015 at 20:13

   Dzięki Michał! Z księgową trzeba jak w ruchu drogowym – ograniczone zaufanie. Dyrektorzy Finansowi mówią, że księgowa to jest urzędnik skarbowy za Twoje pieniądze. I coś w tym jest. Znam niestety przypadki, gdy księgowemu oddawali przedsiębiorcy zarządzanie finansami firmy i źle się to kończyło. Warto się od nic uczyć, aby lepiej kontrolować.

Skomentuj

Twój komentarz*

Your Name*
Your Webpage