Wydatki

7 rad, jak przetrwać finansowo na urlopie

Wakacje, ach wakacje! W Bieszczady czy do Grecji? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz tutaj.

Wielokrotnie zdarzało mi się podejmować spontaniczne decyzje co do miejsc letnich urlopów na podstawie bieżącego stanu konta. I jak to się kończyło? Zaciskaniem pasa i wypoczynkiem na 50%, bo przecież trzeba wrócić i żyć dalej.

Jak finansowo zaplanować się na wakacje i jak je dobrze spożytkować? Obejrzyj nagranie!

1. Planowanie budżetu na urlop

Proponuję Ci rozpocząć przygotowania do urlopu od budżetowania, czyli podziału twoich comiesięcznych przychodów na 6 budżetów, z których jeden z nich to budżet Duże Wydatki. Co miesiąc przekazujesz na niego 10% swoich przychodów i właśnie z niego finansujesz swoje podróże i inne… duże wydatki. Jeśli zarabiasz np. 3000 zł miesięcznie, to wiesz, że 300 zł x 12 miesięcy da kwotę 3600 zł, z których w ciągu roku możesz pokryć właśnie koszt urlopu, ale także innych wydatków. Mimo to, dysponujesz w tym momencie wiedzą, dzięki której możesz podjąć ważną decyzję i odpowiedzieć na trudne pytanie: na jakie wakacje mnie stać?

2. Wybór kierunku wakacyjnego urlopu

Gdy już wiesz, jakim dysponujesz budżetem możesz zacząć wybierać kierunek wakacyjnego wypoczynku. Wspomniane Bieszczady czy Grecja? Kiedy widzisz powyższą sumę już wiesz. Zgadza się? A może jednak ta Grecja jest możliwa, tylko nie z biurem podróży a samodzielnie zorganizowana? Teraz możesz wykazać się kreatywnością i skutecznością w wyszukiwaniu najlepszych cenowo sposobów na podróżowanie.

3. Noclegi, czyli największy koszt urlopu

Ja osobiście korzystam w airbnb.com od kiedy moje dzieci nie mieszczą się w małżeńskim łóżku. Hotelowe pokoje przestały być dla mnie cenowo i komfortowo atrakcyjne. Gdy wyjeżdżam (w Polsce czy za granicę) to szukam właśnie przez ten portal mieszkań lub domów, które prywatni właściciele chcą wynająć na krótki okres. Oczywiście trzeba za to zapłacić właścicielowi i airbnb.com, ale w całościowym rozliczeniu i tak się to opłaca.

4. Wyżywienie, na miejscu czy w okolicy

Wyżywienie obok noclegów to zwykle największe pozycje w wakacyjnym budżecie. Osobiście nie korzystam z ofert All Inclusive, bo lubię wyjść poza teren hotelu czy strefy dla turystów. Dzięki temu można poznać okolicę i co najważniejsze, zjeść to co jedzą mieszkańcy. A nie jadę do Grecji, żeby zjeść pizzę w hotelowej kantynie, tylko to co pozostanie w moich wspomnieniach na resztę roku.

5. Atrakcje i pamiątki

Często nie mamy zaplanowanego budżetu pod kątem atrakcji, idziemy na żywioł. I jeśli masz dzieci to dobrze wiesz, że… tutaj można popłynąć na całego.  Dlatego ja ze swoimi dziećmi na początku urlopu ustalam, że pamiątki kupujemy ostatniego dnia i w między czasie mogą sobie wybrać, popatrzeć i zastanowić się co ostatecznie chcą kupić. I to jest bardzo skuteczna strategia. Po tygodniu lub dwóch, większość pamiątek powszednieje i ostatecznie kupujemy bardzo symboliczne.

Wybierając się na wycieczki korzystaj też z biletów rodzinnych i dni, kiedy muzea czy inne miejsca turystyczne oferują darmowe zwiedzanie. Możesz także skorzystać ze zniżek, jakie oferuje np. booking.com w danym mieście, albo inni partnerzy. Zapytaj w hotelu lub informacji turystycznej, jak najlepiej pod kątem finansowym można zwiedzić daną okolicę. Na pewno znajdzie się wiele sposobów!

6. Karta czy gotówka

Jedno i drugie. Jeśli bankomat „połknie” ci kartę, gotówka będzie nieoceniona. Jeśli stracisz kartę, to jej zastrzeżenie i ponowne wydanie zajmie kilka dni. Szkoda urlopu na taki stres, dlatego warto mieć przy sobie kilkaset złotych w gotówce lub obcej walucie. Wyjeżdżając za granicę możesz także założyć kartę walutową do konta w jednej z 7 walut i podczas urlopu nie płacić już za przewalutowanie. Przejrzyj przed wyjazdem oferty banków i wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie.

7. Powrót do domu i planowanie kolejnego urlopu

Powrót z urlopu to wiadomo… pranie ;), ale zaraz potem podsumowanie poniesionych wydatków i refleksja, czy wracamy tam za rok. To także moment na podliczenie pieniędzy w budżecie Duże Wydatki i ustalenie budżetu na… ferie i wakacje. A potem już tylko szukanie wymarzonej destynacji i planowanie szczegółów podróży. Dając sobie czas, dajesz sobie komfort i przyjemność kreowania fascynującej przygody!

Udanych urlopów!

Chcesz się edukować w zakresie finansów osobistych?

✅ Znajdź swoje miasto i przyjdź na najbliższe spotkanie Klubu Kobiety i Pieniądze! ZOBACZ!

✅ Załóż Klub Kobiety i Pieniądze w swoim mieście i zostań Ambasadorką! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!

✅ Chcesz nas wesprzeć finansowo? ZRÓB TO! 

 

You may also like
7 rad, jak świętować i nie zbankrutować
Killer Wydatków

Skomentuj

Twój komentarz*

Your Name*
Your Webpage