Finanse

Otaczaj się ludźmi, dzięki którym wzrastasz!

„Mówi się, że Twój dochód jest średnią dochodów pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu”. Spodobała mi się ta teoria i postanowiłam ją sprawdzić!

Miałam taki moment w życiu, gdy zdecydowałam się założyć firmę, ale najbliższa rodzina i znajomi… pracowali wtedy na etatach. Czułam się trochę, jak na egzotycznej wyspie, gdzie do tubylców ja starałam się mówić po polsku, a oni do mnie po swojemu. Odczuwałam też taki dziecięcy smutek i opuszczenie, bo żadna z bliskich mi osób nie wiedziała z czym postanowiłam się zmierzyć, a mi tego wsparcia było wtedy potrzeba baaardzo dużo. Wiem też z setek rozmów z kobietami, jak ciężko im odważyć się na zmianę, bo mąż czy rodzice tego nie akceptują. Bywa, że jest to tak silne, aż porzucamy swoje marzenia i pragnienia z powodu braku akceptacji najbliższych.

Zawsze można się poddać, tylko co dzięki temu osiągniesz?

Co ja wtedy zrobiłam? Zapytasz. Wiele tygodni zmagałam się z tym sama, ale doszło do mnie, że muszę przede wszystkim wyjść z domu i „pójść do ludzi”. Najstraszniejsze było to, że musiałam odezwać się do obcych mi osób, nieznanych i do tego ja powinnam wykonać pierwszy ruch. I wtedy z pomocą przychodzi GŁÓD! W dosłownym znaczeniu lub w przenośni, ale zawsze jest to wewnętrzne pragnienie zaspokojenia jakiegoś głodu. To on każe Ci wyjść spod ciepłej i bezpiecznej kołdry, i zawalczyć o więcej. Bez tego ani rusz. Skąd to wiem? Kilka lat wcześniej, kiedy pracowałam jeszcze dla kogoś, szefowa poleciła mi umówić się na obiad z klientką, aby poprawić relacje i uratować kontrakt. Nie zrobiłam tego! Nie przerażała mnie utrata umowy z klientem, a tym samym pracy, tylko to, że z obcą osobą będę musiała jeden na jeden spędzić godzinę. „O czym można wtedy rozmawiać? Przecież to nie jest moja koleżanka? Jak poradzić sobie z krępującą ciszą? Ratunku!” – wołałam w duszy. Gdy dzisiaj o tym myślę, to wiem, że wtedy nie miałam w sobie żadnego głodu. Jak nie ta praca, to inna. Już w swojej firmie, głodu było bardzo dużo. Nie było pracodawcy, który co miesiąc wypłacał mi pensję. Do tego byli ludzie, którzy tej pensji oczekiwali ode mnie. Głóóód taki, aż mnie ssało w żołądku. Podjęłam wyzwanie, bo poddać się zawsze można, ale ja nie z tych 😉

Dołączaj do ludzi, którzy żyją tak jak Ty też chcesz

Wyszłam z tego wąskiego kręgu. Zaprzestałam proaktywnych kontaktów z dawnymi znajomymi. Poszłam do ludzi, którzy osiągnęli sukces biznesowy i finansowy w życiu, i chętnie dzielą się swoją mądrością z innymi. Chłonęłam jak gąbka co mówią, co robią, co czytają, jak budują swój świat. Początkowe naśladownictwo zamieniło się z czasem w moją autorską drogę kołowania, na której rozpędziłam samolot swojego życia. Dzisiaj dobrze wiem, że bez tego wzmacniającego otoczenia nie byłabym tutaj, gdzie aktualnie jestem. Wiem też, że przede mną ciąg dalszy podróży i nowych fascynujących znajomości i relacji.

Obejrzyj się wokół. Kim są Twoi najbliżsi?

 • Czy dzięki nim masz codziennie energię do działania i rozwiązywania kolejnych problemów?
 • Czy dzięki nim czujesz się bezpiecznie i masz poczucie, że możesz na nich liczyć w każdej sytuacji?
 • Czy zawsze Cię wysłuchają bez krytyki i rad bez proszenia?
 • Czy sprawdzili się już w trudnych sytuacjach?
 • Czy Cię inspirują i motywują do osobistego rozwoju?

Temat tego tekstu nawiązuje do innej teorii, a mianowicie „Jesteś średnią pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu”. I bez względu na to, czy to prawda, czy nie, lubię w niej to, że WYSTARCZY zaledwie 5 wartościowych osób i moje życie staje się lepsze.

Pamiętaj, że takim wspierającym otoczeniem są Kluby Kobiety i Pieniądze. To właśnie tam możesz spotkać inne kobiety, które tak jak Ty poszukują rozwoju, wiedzy i wsparcia. Sprawdź, czy w Twoim mieście jest już Klub. A jeśli nie, to zawsze możesz go z nami założyć.

Czy faktycznie moje dochody są średnią dochodów 5 najbliższych mi osób?

Zróbmy tę prostą kalkulację. Jeśli założymy orientacyjnie, że:

 • 1 osoba zarabia miesięcznie np. 4 000 zł
 • 2 osoba zarabia miesięcznie 9 000 zł
 • 3 osoba zarabia miesięcznie 4 500 zł
 • 4 osoba zarabia miesięcznie 6900 zł
 • 5 osoba zarabia miesięcznie 8 200 zł
 • Średnia to: 32 600 / 5 = 6 520 zł. Czy Ty tyle właśnie masz miesięcznego dochodu?

Zrób tę prostą kalkulację i napisz w komentarzu czy w Twoim przypadku to się sprawdza. Jestem tego bardzo ciekawa 🙂

Czy otoczenie wpływa na moje dochody? Obejrzyj nagranie!

P.S. Co środę w samo południe prowadzę transmisje na żywo na Facebooku. DOŁĄCZ!

You may also like
Sięgaj po marzenia!
Jak zniknęły dolary

Skomentuj

Twój komentarz*

Your Name*
Your Webpage