Wydatki

Metoda Małego Talerza w finansach osobistych

Na każdego z nas działa to zawsze tak samo. Im mamy więcej, tym więcej konsumujemy. Jak sobie z tym poradzić? Zastosuj metodę małego talerza!

W 1955 roku współczesny filozof C. Northcote Parkinson sformułował pozornie nielogiczne prawo, wg którego popyt na dane dobro rośnie wraz z podażą tego dobra. W ekonomii to zjawisko nazywa się popytem indukowanym. Powoduje ono, że rozbudowa dróg w długim okresie nigdy nie pozwala rozładować korków, ponieważ na dodatkowych pasach ruchu zaczynają pojawiać się dodatkowe samochody.

Jak to odnieść do tytułowego talerza? Cofnijmy się do czasów dzieciństwa. Jak dostałaś zupę w miseczce od mamy to… zjadłaś i wystarczyło. Jak przed sobą miałaś talerz i wazę z zupą, pewnie poprosiłaś o dokładkę. A jeszcze gorzej jest, gdy w restauracji pojawia się oferta „Jedz ile chcesz”. Mam rację?

A pamiętasz czasy studiów i zimową albo letnią sesję? Przecież każdy student ma cały semestr na naukę. Ile czasu każdy z nas uczył się do egzaminów? Ostatni tydzień? No dobra, może dwa. A prawda jest taka, że ostatnie kilka dni.

Tak to już jest, że im więcej czegoś mamy, tym więcej tego konsumujemy. Dotyczy to wszystkiego: jedzenia, pasty do zębów, czasu i pieniędzy!

Jak celowo ograniczać sobie pieniądze w imię przyszłych korzyści? Obejrzyj video!

You may also like
Killer Wydatków
7 rad, jak przetrwać finansowo na urlopie

Skomentuj

Twój komentarz*

Your Name*
Your Webpage