Finanse

Najtrudniejszy… pierwszy krok!

Często pytanie „Jak zacząć?” Odpowiedź jest prosta „Od początku!”. Wszystko pięknie, ładnie tylko dlaczego tak wiele osób tego nie robi? Przyjrzyjmy się temu wyzwaniu.

Najczęstszą wymówką, jaką słyszę jest zwyczajne „Nie mam czasu” albo ” Nie wiem jak”, „To nie ma sensu”, „Nie mam pieniędzy”. Wiesz jak to jest z wymówkami? Generalnie z każdą spokojnie można się rozprawić i to w 3 sekundy.

 • Nie masz czasu? Masz tyle czasu co każda z nas. Pytanie tylko, co z nimi robisz? Skoro potrafisz poświęcić godzinę na zrobienie paznokci albo obiadu, to znaczy, że możesz wpisać godzinę w kalendarz na zajęcie się budżetem domowym, wydatkami, rachunkami, przelewami, czyli całym tym „domowym biznesem”
 • Nie wiesz jak? To weź do ręki moją książkę „Kobieta i Pieniądze” i w pół godziny dowiesz się wszystkiego co jest potrzebne na start. Poza tym czytaj dalej ten tekst, bo zaraz powiem Ci, jak szybko wykonać pierwszy ruch.
 • To nie ma sensu? A co ma Twoim zdaniem większy sens, jak spokojne i dostatnie życie? Wolisz stres i permanentną niepewność o jutro?
 • Nie masz pieniędzy? No to najwyższa pora zobaczyć co masz realnie w portfelu. Następnie zająć się tym i zadbać o większe zarobki. Bez względu na to ile zarabiasz masz wystarczająco dużo na start!

Obiekcje, wymówki poszły już w kąt. Teraz przyszła pora na Twoje DLACZEGO?

Dlaczego powinnaś zająć się swoimi finansami osobistymi? Dlaczego aktualnie masz taką sytuację finansową? Dlaczego powinnaś to zmienić? Dlaczego CHCESZ to zmienić? Motywacje mogą być różne. Najczęstsze:

 • Mam mało pieniędzy i/lub mam problemy finansowe. Motywacja wynikająca z braku, głodu, kryzysu, frustracji. Innymi słowy, jesteś w trudnej sytuacji i koniecznie musisz coś z tym zrobić, bo nie starcza do pierwszego albo boisz się o swoją przyszłość. Strach, stres, obawa albo gniew i złość. Co by to nie było, ale jeśli daje Ci energię do działania, to dobrze!
 • Mam wystarczająco dużo pieniędzy na życie, ale chcę więcej. Chcę mieć lepsze mieszkanie, samochód, ubrania. Chcę podróżować, mieszkać w innym kraju. Chcę otaczać się pięknymi rzeczami i pięknymi ludźmi. Potrzebuję do tego większych pieniędzy. To jest również dobra motywacja, bo rozgrzewa Cię, pasjonuje, goni do działania. Super!

Wiesz po co i dlaczego. Teraz czas na działanie!

Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowanie. Znasz to? Oznacza to, że „dobre intencje niewiele są warte, jeśli nie towarzyszy im działanie pozwalające osiągnąć cel”. No właśnie! Z samego chcenia niewiele wyniknie, jeśli nie wykonasz pierwszego kroku, a potem drugiego i tak konsekwentnie do końca, do momentu osiągnięcia celu.

 1. Krok 1: Zobacz na czym finansowo stoisz
  • Wydatki: ich struktura i suma w skali miesiąca
  • Przychody: obecne i te przyszłe
 2. Krok 2: Porównaj wydatki do przychodów
  • Wyeliminuj lub zastąp tańszymi te wydatki, bez których możesz się obejść
  • Odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy zarabiasz na miarę swoich możliwości?
  • Doprowadź do sytuacji, że wydajesz miesięcznie maksymalnie 60% tego co  zarabiasz
 3.  Krok 3: Co miesiąc powtarzaj!
  • Ograniczaj wydatki
  • Zwiększaj przychody

A teraz obejrzyj wideo, w którym rozwijam i opisuję te pierwsze kroki działania

3, 2, 1 start! Zacznij dzisiaj! Obejrzyj nagranie!

P.S. Co środę w samo południe prowadzę transmisje na żywo na Facebooku. DOŁĄCZ!

You may also like
Plan finansowego działania na wypadek kryzysu
Pomysły na prezenty świąteczne

Skomentuj

Twój komentarz*

Your Name*
Your Webpage