Finanse

Studenckie finanse

0

Budżet studencki wymaga sporych akrobacji, aby wystarczyło pieniędzy na opłaty, jedzenie, ale co najważniejsze studenckie życie 😉 Zobacz, jak możesz zarządzić swoimi przychodami, aby na wszystko wystarczyło!

Kiedy wyjechałam z rodzinnego domu na studia do Warszawy miałam do dyspozycji kilkaset złotych miesięcznie od rodziców i za kilka miesięcy jeszcze trochę z kredytu studenckiego. Do zapłaty co miesiąc akademik, jedzenie, bilet miesięczny i karta telefoniczna (tak, pierwszy telefon komórkowy kupiłam sobie dopiero na 2 roku studiów). Z czasem wystarałam się o stypendium naukowe, a dwa lata później miałam już pierwszą pracę w czasie dziennych studiów. Czy wtedy zarządzałam świadomie swoim studenckim budżetem? No co TY? Nie miałam pojęcia, jak to robić, oprócz tego, że po prostu musi mi wystarczyć.

Dzisiaj chętnie radzę młodym ludziom, aby po pierwszym zachłyśnięciu się wolnością, ogarnęli właśnie swoje finanse. I jak zawsze trzeba się przyjrzeć przychodom i kosztom. Zarządzić nimi, unikać kredytów, kart kredytowych, szybkich pożyczek i zacząć gromadzić nawet niewielkie sumy oraz zorientować się na dalszy finansowy rozwój. I to wszystko bez względu na to, czy jesteś studentem czy studentką.

Młodość ma to do siebie, że o wielu sprawach myśli się później. O pracy, o przyszłości, o emeryturze. A właśnie ten czas jest najlepszy do tego, aby świadomie i mądrze wystartować w zupełnie już samodzielne życie. Moja historia uczy, że zamiast w czasie studiów myśleć o ocenach, zabawie, wyjazdach na kredyt, które trzeba spłacić z pierwszej pracy, lepiej jest skupić się na realnym rozwoju, praktykach, zarządzaniu pieniędzmi, odkładaniu ich i planowaniu życia. I wiecie co? Wcale nie trzeba tracić przy tym radości z młodości, studenckich uniesień i szalonych imprez.

Zarządź tym co masz!

  • 60% z tego czym dysponujesz co miesiąc pokryj mieszkanie, jedzenie, transport (Życie)
  • 20% przeznacz “na siebie” czyli ubrania, kosmetyki i inne przyjemności (Przyjemności)
  • 20% odłóż (Oszczędności)

Znajdź dodatkowe źródła przychodów

Dobrze wiemy, że na większości kierunków znajdziesz spokojnie kilka godzin w tygodniu i w weekend, które możesz przeznaczyć… No właśnie, zamiast odpoczywać lub zabijać nudę, znajdź płatne praktyki lub pracę po zajęciach. Dzięki temu zyskasz pieniądze, doświadczenie i wiedzę, czy chcesz w przyszłości tak zarabiać pieniądze.

Unikaj kredytów, chwilówek i kart kredytowych

Reklamy trąbią i biją po oczach, i ja wiem, że pragniesz tego najnowszego iPhona, laptopa czy chociaż nowych adidasów, ale… Poczekaj! Kupisz sobie, gdy znajdą się na to pieniądze w Twoim budżecie (Przyjemności). Pamiętaj, że nie żyjesz i pracujesz po to, aby szpanować na wydziale i kupować sobie coraz to droższe rzeczy. Skup się teraz na swoim rozwoju osobistym, zaplanowaniu zawodowej przyszłości (kariera czy biznes) i minimalizowaniu wydatków.

Miłość i pieniądze

Często studenckie miłości przeradzają się w małżeństwa na lata. Porozmawiajcie o swoich marzeniach, tych indywidualnych i tych wspólnych. Zapytajcie się nawzajem, czy chcecie mieszkać w bloku czy w domu? Czy chcecie pracować na etacie czy mieć firmę? Ile chcecie mieć dzieci i w jaki sposób spędzać z nimi czas. Przypatrzcie się też swoim rodzinom, jak żyją, jakie wzorce życiowo – finansowe Wam przekazali. Co może się powtórzyć w Waszym życiu? I powiem tak – nie ma niestosownych pytań. Im lepiej się poznacie, tym zgodniej i szczęśliwiej będzie Wam się potem żyło.

Wykorzystaj CZAS!

Pomyśl, ile jesteś do przodu w porównaniu do swoich rodziców. Masz 20 lat! Przed Tobą co najmniej kolejne 50! Nie pozwól, aby przepłynęły Ci przez palce. Wiem, że studiujesz artystyczny kierunek albo “mało przyszłościowy” i nie znasz się na cyferkach, a pieniądze najlepiej aby nie istniały. Jasne, ja wszystko rozumiem, ale pewnie jadasz od czasu do czasu i chętnie pojedziesz na słoneczne wakacje. A w ogóle to byłoby cudownie, gdyby ktoś ważny odkrył Twój potencjał, docenił talent i obsypał złotymi monetami. Piękna wizja tylko mało realna. Pamiętaj! Nic samo się nie dzieje. Do garnka kurczaka wkładasz Ty i jeśli wcześniej na niego nie zarobisz, nie zjesz rosołu. Mamine słoiki w końcu się skończą i będzie trzeba spojrzeć życiu głęboko w oczy. Chcesz wygodnego życia i zawodowego sukcesu? Zabierz się za to i zajmij się brakami. Zaplanuj swój podbój świata i działaj już dzisiaj! Tak, tak! Już dzisiaj, a nie po studiach.

Posłuchaj mojej rozmowy z dziennikarką radiowej Czwórki Justyną Majchrzak na temat studenckiego budżetu. Kliknij w zdjęcie i przenieś się do radiowego odtwarzacza ⤵

 

You may also like
Spotykam same świetne babki!

Skomentuj

Twój komentarz*

Your Name*
Your Webpage