18 stycznia, 2019

Ile miesięcy możesz przeżyć za to co masz, bez pracy zarobkowej?

udostępnij

Wielokrotnie słyszę, jak głośno się zastanawiacie czy zmienić pracę, albo założyć firmę, albo wyjechać gdzieś daleko? Na jakiejś podstawie trzeba podjąć taką decyzję. Czasami życie samo wymaga od nas takich szybkich reakcji, gdy pracodawca zwalnia nas z pracy, albo chorujemy lub tracimy kogoś bliskiego. Dlatego zachęcam Cię do poszukania odpowiedzi na pytanie “Ile miesięcy możesz przeżyć za to co masz, bez pracy zarobkowej?” w liczbach. Chodź pokażę Ci, jak to zrobić!

W celu odkrycia odpowiedzi na tak postawione pytanie, potrzebujesz policzyć:

  1. Ile to co masz (majątek materialny i finansowy) jest DZISIAJ warte (wartość majątku netto)
  2. Jakie są DZISIAJ Twoje miesięczne koszty utrzymania

Ad.1  Sprawdź dokładnie, ile dzisiaj otrzymałabyś za każdą z wymienionych rzeczy, gdybyś zdecydowała się na ich sprzedanie (ile dostaniesz np. za mieszkanie, za samochód, za akcje – za wszystko z osobna z tego, co wyżej wypisałaś jako swój majątek). I właśnie teraz świetnie przydadzą się twoje talenty, z których korzystasz przy łowieniu okazji na wyprzedażach. Prześledź dokładnie serwisy ogłoszeniowe, portale aukcyjne, media i fora internetowe i zbierz informacje, w jakiej cenie mogłabyś dzisiaj prawdopodobnie sprzedać na rynku daną rzecz. Nie interesują cię najniższe lub najwyższe ceny, ale te najczęściej się pojawiające i powtarzające. PAMIĘTAJ: Wartość majątku zmienia się w czasie. 

Super! Już masz na swojej kartce spis rzeczy składających się na twój majątek i ceny (najlepiej transakcyjne), za które dzisiaj miałabyś największe szanse je sprzedać. Od tej wartości odejmij zobowiązania, jakie ciążą na mieszkaniu, na samochodzie (kredyty, leasingi).

Przykład

Mieszkanie 2-pokojowe w Warszawie (50 metrów kwadratowych)

  • Dzisiaj na rynku można je sprzedać za około 7 tys. złotych za metr kwadratowy, czyli razem 350 tys. złotych.
  • Kupiłaś je kilka lat temu za 280 tys. złotych i sfinansowałaś zakup kredytem na 100% ceny zakupu. Dzisiaj pozostało do spłaty 180 tys. złotych.
  • Odejmujesz teraz od dzisiejszej rynkowej ceny 350 tys. złotych pozostałe do spłaty 180 tys. złotych. Otrzymujesz różnicę 170 tys. złotych.

Dzisiejsza wartość twojego mieszkania netto wynosi 170 tys. złotych. Taką dysponowałabyś dzisiaj gotówką, gdybyś zdecydowała się sprzedać mieszkanie i spłacić pozostały kredyt. Jak już pewnie sama widzisz, ta kwota będzie się zmieniała w zależności od wartości mieszkania w danym momencie i kwoty pozostałej do spłaty zadłużenia.

DODAJ do siebie wartość netto wszystkich elementów swojego majątku rzeczowego i finansowego (gotówka, lokaty, itd.). Wynik jaki otrzymasz, to właśnie WARTOŚĆ MAJĄTKU NETTO. Powtarzaj takie ćwiczenie co najmniej raz na rok, ponieważ wartość majątku zmienia się w czasie, zobowiązania maleją, to co zostaje, to Twój realny majątek. Potraktuj to jako cenne informacje, jakie możesz wykorzystać do świadomego zarządzania swoimi pieniędzmi. Jeśli wartość się zmienia, reaguj!

Ad. 2 Ile pieniędzy potrzebujesz miesięcznie na utrzymanie?

Na potrzeby tego ćwiczenia po prostu podsumuj swoje miesięczne koszty utrzymania. Stan na ostatni miesiąc. To pierwszy krok do tego, aby pochylić się także nad tym tematem. Pamiętaj, im mniej kosztów tym lepiej. Zawsze!

Teraz podziel kwotę uzyskaną z hipotetycznego spieniężenia majątku (bez uwzględniania wynagrodzenia z pracy) przez sumę miesięcznych kosztów.

Przykład: masz 170 tys. zł majątku netto i 2,5 tys. miesięcznych kosztów. 170 tys. zł / 2,5 tys. zł = 68. Oznacza to, że gdybyś straciła źródło comiesięcznego zarobkowania, mogłabyś się utrzymać z tego co już masz przez 68 miesięcy! Dużo, mało? Odpowiedź należy do Ciebie, niemniej jednak im więcej tym lepiej. Pamiętaj! Wyprzedanie majątku rzeczowego to absolutna ostateczność. Nie rób tego, jeśli nie musisz, ale dzięki temu, że wiesz, jaką ma wartość posiadasz bezcenne informacje do podejmowania ważnych dla siebie decyzji. Liczby nie kłamią i za to je pokochaj, polub i wykorzystuj każdego dnia swojego życia.

Obejrzyj nagranie transmisji na żywo z Facebooka, w której opowiadam o tym temacie.


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!