Rozwój osobisty

Nie bądź tępą dzidą!

0

Kilka tygodni temu obejrzałam serial “Chyłka” z Magdaleną Cielecką w roli głównej. W pierwszym odcinku poznajemy mecenas Chyłkę, która pije, pali, przeklina i ZAWSZE WYGRYWA swoje sprawy w sądzie. A kobiety, których zachowanie jest głupie nazywa tępymi dzidami. Boli? Aaaaa. Oj boli, gdy się usłyszy takie słowa. To teraz pozwól, że coś Ci wyjaśnię.

Chyłka spodobała mi się od pierwszego momentu. Mocna osobowość, pewnie z jakimiś swoimi osobistymi problemami i traumami, ale któż ich nie ma. To kobieta pewna przede wszystkim swojej wiedzy i inteligencji. Bezkompromisowa, która mówi to co myśli. A co najciekawsze w tej historii, to że została wymyślona przez mężczyznę, bo autora książki Remigiusza Mroza.

Kiedy Chyłka w pierwszej serii serialu zajmuje się sprawą zaginionej córki swojej dawnej koleżanki, po raz pierwszy pada określenie “tępa dzida”. Chyłka mówi wprost “Nie bądź tępą dzidą!”, co znaczyło obudź się i zacznij myśleć!

Kim jest zatem ta tępa dzida? A jaka powinna być dzida? Dla przypomnienia za słownikiem PWN dzida to “dawna broń składająca się z ostrza osadzonego na długim drzewcu”. Dzida w swej naturze jest ostrą bronią. Zatem, gdy dzida jest tępa, to znaczy, że broń nie spełnia swojej funkcji. A co to oznacza dla nas kobiet? Jeśli odrzucimy potoczne zrozumienie tego powiedzenia, żal i złość i przymkniemy oko na obraźliwy ton, to dostrzeżemy prawdziwą istotę tej frazy. Po co Ci to mówię?

Bo bycie ostrą dzidą to naturalna sytuacja dla mnie i dla wielu z nas. Oznacza to, że wyciskamy na maksa swoją inteligencję, aby rozwijać siebie, swoją karierę i budować majątek. Dla mnie to także ochrona samej siebie i swojej rodziny. To także asertywność, za którą nie muszę przepraszać. To również bezkompromisowość w osiąganiu swoich celów.

W serialu “Chyłka” tępą dzidą jest kobieta, która szuka mężczyzn, aby funkcjonować zarówno finansowo i w ogóle życiowo. Grająca tę postać Kasia Warnke knuje intrygę, aby porzucić jednego mężczyznę i żyć z drugim. Przy czym ten pierwszy był gwarantem jej finansowego bezpieczeństwa. Drugi, miłości. Pragnęła drugiego, ale nie mogła pozbyć się pieniędzy pierwszego. Jak skończyła? A jak sądzisz? Czy Chyłka właściwie obrzuciła ją inwektywami w stylu “Jesteś tępą dzidą!”? Chyłka właśnie z tej siostrzanej miłości chciała ją obudzić i pokazać, że życie kobiety może być samodzielne, niezależne i oparte na równej relacji. Czy bycie paprotką, bluszczem, przyssawką jest dla dorosłej kobiety jedynym wyjściem na dostatnie i bezpieczne życie?

Chyłka krzyczy wręcz “Obudź się kobieto! Zacznij trzeźwo myśleć! Stać Cię na samodzielne zarabianie pieniędzy i budowanie relacji opartej na partnerstwie emocjonalnym i finansowym!”

Oczywiście, że każda z nas ma prawo do swoich decyzji, działań lub ich braku, szczególnie, gdy na to nie narzekamy. I to jest właśnie piękne! Możesz wybrać czy wolisz być tępą czy ostrą dzidą.

Ja wolę być ostra niż tępa. Wolę być droga niż tania. Wolę być niezależna niż zależna. Wolę być aktywna niż bierna. Wolę być mądra niż głupia. Wolę być bogata niż biedna.

A ty?

 

 

 

You may also like
Wypłyniesz, jeśli tylko tego chcesz!
Nie skracaj podróży, ona ma sens!

Skomentuj

Twój komentarz*

Your Name*
Your Webpage