Klub Kobiety i Pieniądze

Pomagajmy finansowo nie tylko w święta

Okres Bożego Narodzenia to czas spędzony w gronie najbliższych osób, gotowanie ulubionych potraw, dekorowanie wnętrz i prezenty. Święta to czas radości! Ale czy dla wszystkich? Nie zapominajmy, że są wśród nas również osoby potrzebujące pomocy.

W okresie przedświątecznym organizowane są liczne akcje charytatywne i zbiórki pieniężne. Jedną z popularniejszych inicjatyw jest „Szlachetna Paczka”. Organizacja pomaga ubogim rodzinom, dzieciom, seniorom i chorym poprzez  specjalnie przygotowane paczki, które odpowiadają na konkretne potrzeby. Najważniejsze jest to, że darczyńca wie dokładnie czego potrzebuje poszczególna rodzina.

W tym roku Panie z Klubu Kobieta i Pieniądze w Poznaniu postanowiły w ramach tej akcji wspólnie wesprzeć panią Martę z Kostrzyna Wielkopolskiego. Wśród dostarczonych paczek znalazły się przede wszystkim lodówka, produkty spożywcze, ubranie, obuwie, środki czystości, kołdra. Specjalne gratulacje i podziękowania należą się Małgorzacie Owczarzak – Ambasadorce Regionalnej w Wielkopolsce, która zainicjowała i koordynowała całą zbiórkę . Jakie emocje towarzyszyły Paniom? Przede wszystkim radość i duma ze wspólnego działania, rozwoju Klubu i niesionej pomocy.

Szlachetna Paczka Klubu Kobieta i Pieniądze w Poznaniu – pakowanie.
Szlachetna Paczka Klubu Kobieta i Pieniądze w Poznaniu.

Kluby to miejsce spotkań kobiet, które stawiają na rozwój finansowy – uczą się zarządzania domowym budżetem, zarabiania dodatkowych pieniędzy, inwestowania. W ramach budżetowania Panie dzielą dochody na kategorie tj. życie, inwestycje, edukacja, przyjemności, duże wydatki i DOBROCZYNNOŚĆ (więcej o zasadach budżetowania przeczytasz tutaj). Budżet dobroczynność stanowi 5% miesięcznego przychodu i przygotowuje pieniądze na czynienie dobra. Na początku mogą to być drobne kwoty, ale dla kogoś już będą pomocą.

Wystarczy wytypować organizację i regularnie każdego miesiąca, bądź jednorazowo  zasilić jej konto ustaloną kwotą. Wybór fundacji lub akcji charytatywnej, jaką chcesz wesprzeć należy do Ciebie. Możliwości jest wiele i najlepiej skupić się na celach, które są nam bliskie.  Działalność wybranej organizacji można sprawdzić i monitorować przez internet.

Pomagać możemy nie tylko poprzez wsparcie finansowe, ale również poświęcając swój czas. Zachęcam zastanowić się i wybrać formę wsparcia odpowiednią dla siebie.  Jak możemy pomagać? Poniżej przedstawiam kilka propozycji.

  • Kupując produkty, z których część dochodu przeznaczona jest na cel charytatywny.
  • Przekazując 1% podatku.
  • Świadcząc swoje usługi za darmo lub za symboliczne wynagrodzenie.
  • Angażując się w działania wybranej fundacji.
  • Poprzez media społecznościowe.
  • Oddając ubrania lub zabawki.
  • Dzieląc się jedzeniem.
  • Będąc życzliwym.

Lubimy pomagać. Czujemy wówczas satysfakcję, dumę i wdzięczność za to co mamy. Prowadząc budżet domowy wiesz jaką kwotą każdego miesiąca dysponujesz w celach dobroczynnych. Racjonalne zarządzanie pieniędzmi to jedna z kluczowych kompetencji finansowych. Pomagać możemy również poświęcając swój czas.  Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię propozycjami. Zachęcam zastanowić się i wybrać formę wsparcia odpowiednią dla siebie.  Podsumowując, pomagajmy nie tylko w święta! Dobro wraca!

Monika Lipowicz, Ambasadorka Klubu Kobieta i Pieniądze i Redaktor bloga Kobieta i Pieniądze. Z wykształcenia jestem inżynierem. Ukończyłam Inżynierię Środowiska i Inżynierię Bezpieczeństwa na Politechnice Poznańskiej. Tematyka finansów osobistych towarzyszy mi kilka lat i oficjalnie w październiku 2019 r. dołączyłam do grona Ambasadorek Klubu Kobieta i Pieniądze w Poznaniu. Aktualnie zajmuję się również redakcją bloga Kobieta i Pieniądze. Prywatnie kocham sport – biegam półmaratony i chodzę na siłownię.

You may also like
„Spotkania Klubu Kobieta i Pieniądze utwierdziły mnie w przekonaniu, że kobiety chcą działać, zdobywać wiedzę i się rozwijać”
Zajmowanie się finansami to nasz obowiązek!

Skomentuj

Twój komentarz*

Your Name*
Your Webpage