Finanse Rozwój osobisty

Myśl perspektywicznie

Gdy pytam, dlaczego zainteresowałaś się tematyką finansów osobistych, nie zdarzyło mi się jeszcze usłyszeć, że budujesz swoją finansową przyszłość albo chcesz zdobyć duży majątek w ciągu najbliższych kilku lat. Najczęstsza odpowiedź to: chcę lepiej zarządzać domowym budżetem, trochę zaoszczędzić, spłacić długi. OK, nie ma w tym nic złego. Tylko co dalej, gdy już opanujesz bieżące sprawy? Co z twoim finansowym życiem za rok, 5 lat, 10 czy 30 lat?

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że to od wieku, w którym akurat jesteśmy, zależy często nasze podejście do pieniędzy. Młodość rządzi się regułą „tu i teraz”. Wiek średni „utrzymaniem rodziny”, a jesień życia za motto ma „już mi wiele nie potrzeba”. Czy tak jednak zawsze musi być?

Zacznijmy od początku

Rzadko wynosimy z domu wizję swojego dorosłego życia. W sumie się nie dziwię, bo jak w wieku nastu lat wymyślić siebie o 50 lat starszego. Jaką jednak mają przewagę osoby, które szukają wcześniej niż później odpowiedzi na pytanie, jak chcę żyć za 5, 10 czy 30 lat. Ta odpowiedź to CZAS! Czas to nasz największy życiowy zasób. Jak mówią: wszystko odzyskasz, tylko nie czas. Dlatego nie stać Cię na marnowanie swojego cennego czasu na… brak działania i decyzji.

Jeśli masz dzisiaj 20 lat

Odpowiedz sobie na pytania dotyczące kolejnego etapu w twoim życiu. Z kim chcesz założyć rodzinę i jak liczna będzie? Jak ją utrzymasz? Jaki styl życia chcesz prowadzić? Jakich środków miesięcznie potrzebujesz, aby to zrealizować w ciągu najbliższych 10 lat? Pamiętaj, to Ty kreujesz swoje życie. Jeśli nie wiesz, czego od niego chcesz, ktoś inny zdecyduje, ale już bez Ciebie. Interesuje Cię to?

Jeśli masz dzisiaj 30 lub 40 lat

Poszukaj odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań. Jak długo chcesz jeszcze pracować zawodowo? Jaki majątek chcesz zgromadzić, aby zacząć realizować wszystko to w życiu, co przez ostatnie 10 lat odkładałaś na później? Co tak naprawdę lubisz robić i ile potrzebujesz na to pieniędzy, aby spokojnie się tym zająć?

Jeśli masz dzisiaj 50 lat

Rozmarz się i zastanów, czego jeszcze chcesz od swojego zawodowego życia i jesieni życia. Co będziesz robić, gdy nie będziesz już musiała pracować zawodowo? Czy środki z emerytury będą wystarczające na styl życia, jaki chcesz prowadzić? Policz i ustal plan działania. Działaj potem stanowczo, szybko i zdecydowanie. Nie masz już tyle czasu co wcześniej.

Myślenie długoterminowe to jak myślenie w przyspieszonym tempie. Może nie wymyślisz wszystkiego w najdrobniejszych szczegółach, ale będziesz o wiele dalej, niż Ci się wydaje. Po co to wszystko? Po to, abyś wykorzystała najlepiej, jak się da, swój bezcenny CZAS.

Jestem pewna, że już wiesz, co dalej robić. Jeśli wiesz, dokąd zmierzasz, znalezienie właściwej drogi staje się dziecinnie proste!

Dominika Nawrocka, założycielka organizacji edukacji finansowej dla kobiet „Kobieta i Pieniądze”.

Ucz się i rozwijaj:

  1. Weź udział w szkoleniach stacjonarnych dla kobiet na temat finansów osobistych. SPRAWDŹ harmonogram szkoleń >TUTAJ<
  2. Dołącz do Klubu Kobiety i Pieniądze i uczęszczaj systematycznie na spotkania edukacyjne po pracy raz w miesiącu. DOWIEDZ się więcej >TUTAJ<
You may also like
Webinar: PODUSZKA FINANSOWA 04.10.2017, godz. 20.00
Jak zmienić swoje finanse na lepsze?

Skomentuj

Twój komentarz*

Your Name*
Your Webpage