12 marca, 2020

Jak wybrać inwestycję?

udostępnij

Coraz więcej osób gromadzi kapitał, by zacząć inwestować i zabezpieczyć swoją przyszłość. Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę wybierając inwestycję? Zadajesz sobie takie pytania? Istnieje wiele możliwości inwestowania i trudno wybrać tą najlepszą dla siebie. Zapoznaj się z podstawowymi wskaźnikami, które pomogą Tobie w podjęciu mądrych decyzji inwestycyjnych. Znasz takie pojęcia jak inflacja, ROI, ROE? Jakie ryzyko utraty kapitału możesz zaakceptować? Zacznijmy od podstaw.

Inflacja

Czym jest inflacja i jaki ma wpływ na zysk z inwestycji? Najprościej mówiąc, inflacja jest procesem wzrostu cen w gospodarce. Na skutek czego spada siła nabywcza pieniądza. W Polsce w styczniu 2020 r. poziom inflacji wyniósł 4,4 proc. Celem Narodowego Banku Polskiego jest utrzymanie inflacji na poziomie 2,5 proc. z możliwością odchylenia do 1 punktu procentowego w górę lub w dół. Oznacza to, że wartość akceptowalna wynosi 1,5 – 3,5 proc. Aktualny poziom inflacji nie mieści się w założonym progu, co bezpośrednio obniża rentowność inwestycji.

Czy zastanawiałaś się, dlaczego coraz częściej słyszymy, że nie warto odkładać pieniędzy na lokacie bankowej? Uzasadnienie jest bardzo proste. Aktualne oprocentowanie lokaty bankowej wynosi około 1,8 – 2,3 proc. w skali roku.  Od zysków należy zapłacić podatek Belki, który wynosi 19 proc. zysków kapitałowych. Jeśli inflacja jest na poziomie 4,4 proc., to inwestycja jest mało zyskowna.

Przykład:

Sytuacja 1 – Zaoszczędzone 10 000 zł odkładamy na czas jednego roku na lokacie bankowej, której oprocentowanie wynosi 2 proc. w skali roku.

Sytuacja 2 – Zaoszczędzone 10 000 zł trzymamy na koncie, nie inwestujemy.

Odkładając pieniądze na lokacie, zamiast trzymania ich na koncie po prostu mniej tracisz. Jednak pamiętaj, że przez cały okres lokaty nie możesz dysponować wpłaconym kapitałem. W tym czasie mogłabyś w inny sposób zainwestować te pieniądze.

Wskaźnik zwrotu z inwestycji ROI i czas zwrotu z inwestycji

Wskaźnik ROI określa rentowność poniesionych nakładów inwestycyjnych na realizację danej inwestycji.

Wzór:

Przykład:

Planujesz zakup mieszkania pod wynajem. Jego cena wynosi 279 000 zł. Musisz przeprowadzić niewielki remont o wartości 15 000 zł. Koszty transakcyjne (PCC, Notariusz, Pośrednik) wynoszą 18 500 zł. Ile wyniesie wskaźnik ROI i jaki będzie czas zwrotu inwestycji?

Zwrot z inwestycji ROI wyniesie 6,78 proc. Z obliczeń wynika, że inwestycja zwróci się po niecałych 15 latach.

Wskaźnik rentowności kapitału własnego ROE 

Wskaźnik ROE informuje jak wiele zysku netto udało się wygenerować z wniesionego kapitału własnego. Wynik wskazuje ile groszy zysku osiągnięto z jednego złotego zainwestowanego kapitału.

Wzór:

Przykład:

Chcesz kupić nieruchomość, by wynająć ją w przyszłości. Jej cena to 279 000 zł. Decydujesz się wziąć kredyt przy minimalnym wkładzie własnym 28 000 zł. Musisz przeprowadzić niewielki remont o wartości 15 000 zł. Koszty transakcyjne (PCC, Notariusz, Pośrednik) wynoszą 18 500 zł. Ile wyniesie wskaźnik ROE?

Z obliczeń wynika, że udało się osiągnąć 34 grosze zysku z jednego złotego zainwestowanego kapitału.

Ryzyko

Każda inwestycja związana jest z możliwością utraty kapitału. Dlatego wybierając inwestycję warto zadać sobie kilka pytań.

 • Jakie masz doświadczenie w inwestowaniu?
 • Jaką kwotę chcesz zainwestować i ile wynoszą inne Twoje oszczędności?
 • Na jak długo chcesz inwestować?
 • Jakie masz oczekiwania co do zysków w skali roku?
 • Czy wypłacane zyski z inwestycji mają być reinwestowane?
 • Jakie ryzyko utraty kapitału jesteś w stanie zaakceptować?
 • Jaką kwotę możesz stracić miesięcznie podczas inwestowania?

Odpowiedzi i przemyślenia nakreślą Tobie plan przyszłych inwestycji. Uważaj na tzw. “pułapki finansowe”, które nie są inwestycją jak np. samochód czy mieszkanie, które jest zbyt drogie. Mam nadzieję, że opisane wskaźniki pomogą Tobie podjąć mądre decyzje inwestycyjne. Pamiętaj, że BRAK INWESTOWANIA, to BRAK DZIAŁANIA! Zabezpieczenie i pomnażanie majątku różni się od oszczędzania, więc pomyśl o tym co możesz zrobić już dzisiaj, by zapewnić sobie i swoim bliskim lepszą przyszłość.

Autorka artykułu:

Katarzyna Bloch – obecnie studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kierunku Zarządzanie projektami. Ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu na kierunku Zarządzanie inwestycjami i nieruchomościami. Kasia współprowadzi Klub Edukacji Finansowej EuroCash w Poznaniu. Swoje doświadczenie w zakresie inwestowania zdobyła nie tylko podczas studiów, ale również pracując 2 lata jako Agent Nieruchomości i Ambasadorka Klubu Kobieta i Pieniądze.

Ucz się i rozwijaj:

 1. Weź udział w szkoleniach stacjonarnych dla kobiet na temat finansów osobistych, które prowadzi osobiście Dominika Nawrocka. SPRAWDŹ harmonogram szkoleń >TUTAJ<
 2. Dołącz do Klubu Kobiety i Pieniądze i uczęszczaj systematycznie na spotkania edukacyjne po pracy raz w miesiącu. DOWIEDZ się więcej >TUTAJ<
 3. Zostań Ambasadorką Klubu Kobiety i Pieniądze! Zgłoś się >TUTAJ<
 4. Sprawdź harmonogram specjalistycznych szkoleń w ramach Akademii Kobiety i Pieniądze >TUTAJ<

Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Zapisz się na newsletter!

>
Success message!
Warning message!
Error message!