23 kwietnia, 2020

Świetna robota!

udostępnij

Jak co roku na przełomie lutego i marca 2020 r. przeprowadziłyśmy ankietę online wśród uczestniczek spotkań edukacyjnych Klubów Kobiety i Pieniądze. Panie podzieliły się swoimi wrażeniami na temat sposobu ich prowadzenia, merytoryki i same podsuwały pomysły na dalszy rozwój. To dla nas zawsze cenne źródło wiedzy i informacje zwrotne, które pozwalają na lepszy i szybszy rozwój naszej inicjatywy. Poznaj najczęstsze odpowiedzi, wnioski i sugestie osób, które korzystają z edukacyjnych spotkań na temat finansów osobistych Klubów Kobiety i Pieniądze.

Kluby Kobiety i Pieniądze powstały w 2017 r. i od samego początku ich celem jest propagowanie wiedzy z zakresu finansów osobistych wśród kobiet. Dzisiaj działamy już w prawie 70 miastach w Polsce, dzięki czemu co roku korzysta ze spotkań edukacyjnych około 1200 osób. Klubami opiekują się Ambasadorki (inaczej edukatorki), które osobiście prowadzą comiesięczne spotkania dla pań, ale także nagłaśniają ideę i propagują działalność klubów. Wykorzystują do tego celu m.in. siłę Facebooka, które jest głównym źródłem wiedzy na temat działań danego klubu w regionie. I to w tym roku potwierdziły same uczestniczki, wskazując w ankiecie, że dowiedziało się inicjatywie właśnie z tego medium (51 proc.). Pozostałe panie dowiedziały się o spotkaniach od koleżanki (29 proc.) lub samej Ambasadorki (15 proc.). Inne źródła wiedzy o klubach to wyszukiwarka Google czy polecenia z Internetu (3 proc.) lub informacje podczas konferencji (2 proc.), w których biorą udział przedstawicielki „Kobiety i Pieniądze”.

Frekwencja i systematyczność

Spotkania klubów odbywają się raz w miesiącu i dotyczą jednego z dwunastu tematów rocznego cyklu. Do klubu można dołączyć w każdym momencie roku, wybrać dla siebie dowolny temat i spotkanie lub przejść cały program, do czego zawsze zachęcamy. W tym roku do naszego grona dołączyło wiele nowych klubów, a wraz z nimi nowe klubowiczki. To one chętnie wypowiadały się w naszej ankiecie wraz z paniami, które odbyły już co najmniej jedno, dwa lub trzy spotkania (64 proc.). Inne ankietowane odbyły od czterech do sześciu spotkań (22 proc). Część kobiet (5 proc.) uczestniczyła w większej liczbie wydarzeń i zrealizowała od siedmiu do dziewięciu spotkań. W ankiecie wzięły również osoby, które mogą pochwalić się ukończeniem rocznego programu lub już prawie finiszują (9 proc.).

Większość klubowiczek stara się regularnie chodzić na spotkania (55 proc.). Jeśli im się to nie udaje, to za powód, dlaczego podają zazwyczaj brak czasu lub zbyt wiele obowiązków (14 proc.). Niektóre mają zmienne godziny pracy i trudno im zmienić grafik, aby uczestniczyć w spotkaniu (9 proc.). Czasem nie mają z kim zostawić dziecka (4 proc.) lub uważają, że temat powinien dotyczyć bardziej ich aktualnej sytuacji (3 proc.). Nasz program obejmuje cały przekrój podstawowych zagadnień z zakresu finansów osobistych, które wg nas powinna opanować każda dorosła kobieta bez względu na stan konta, wykształcenie czy wiek. Te wyniki pokazują, jak bardzo jesteśmy zajęte, zapracowane i obarczone zadaniami, które utrudniają indywidualny rozwój kobiety w tak ważnych dla całych rodzin sprawach, jak ich dobrobyt finansowy.

Przebieg spotkania

Poprosiłyśmy uczestniczki spotkań o ocenę przebiegu spotkania i ich wrażenia w skali od jeden (słabo) do pięć (super). Większość ankietowanych uczestniczek (78 proc.) oceniło przebieg spotkania na pięć jako „super” (cudowna atmosfera i profesjonalizm). Ocenę cztery wystawiło 14 proc. kobiet (ciekawe podejście to tematu, wymiana spostrzeżeń pomiędzy klubowiczkami, miła atmosfera), natomiast ocenę trzy tylko 8 proc. zapytanych (przyjazna atmosfera, otwartość, wymiana doświadczeń, energia). Żadna z pań nie oceniła spotkania na jeden lub dwa jako „słabe”. Oznacza to, że uczestniczki są zadowolone z merytoryki, przebiegu i atmosfery spotkania. To wszystko zasługa Ambasadorek, które bardzo się angażują w prowadzenie klubów w swoich miastach. Wielkie gratulacje dla nich!

Zapytane jeszcze, co podobało im się najbardziej podczas spotkania, uczestniczki chwalą przede wszystkim atmosferę (27 proc.), wymianę doświadczeń (21 proc.) oraz sposób prowadzenia i kompetencje prowadzącej (21 proc.). Ważne są dla nich konkretne informacje przekazywane podczas spotkania (14 proc.), otwartość uczestniczek (12 proc.) i towarzystwo (5 proc.). Spotkania prowadzone są w formie warsztatów w małych grupach, dzięki czemu uczestniczki mogą wypowiedzieć się na dany temat, zadać pytania i lepiej się poznać.

Co podoba się uczestniczkom? Poznaj opinie:

 • „Sposób prowadzenia, przejrzyste podejście do tematu podparte przykładami z życia.”
 • „Zaangażowanie uczestniczek, możliwość wypowiedzenia się.”
 • „Wymiana doświadczeń, konfrontowanie zdań i opinii.”
 • „Kompetencja i profesjonalizm.”

Prowadząca spotkanie – Ambasadorka Klubu Kobiety i Pieniądze

Uczestniczki chwaliły kompetencje Ambasadorek i sposób prowadzenia spotkań. Panie zostały poproszone o wystawienie oceny w skali od jeden do pięć, oceniając jak sprawdziła się „ich” Ambasadorka podczas spotkania. W większości (90 proc.) uczestniczki oceniły Ambasadorkę w swoim mieście na najwyższą ocenę: pięć. Panie są zadowolone ze sposobu prowadzenia spotkania oraz przygotowania Ambasadorki pod względem merytorycznym, jej energii i kompetencji. Na ocenę cztery zdecydowało się zaledwie 10 proc. ankietowanych. Nie wystawiono żadnej oceny od jeden do trzy, która wskazywałaby na zastrzeżenia wobec Ambasadorki.

Poznaj opinie uczestniczek:

 • Bardzo dobrze przygotowana do spotkania.”
 • „Bardzo fajnie prowadzone spotkanie.”
 • „Świetna robota, czekam na kolejne spotkania.”
 • „Trzymaj tak dalej!”

Dziękujemy wszystkim paniom za udział w ankiecie. Dzięki Wam wiemy, za co cenicie Klub Kobiety i Pieniądze oraz co możemy jeszcze poprawić!

Stając się członkinią społeczności Klubu Kobiety i Pieniądze mówisz TAK swojemu rozwojowi w obszarze finansów osobistych!

Autorka artykułu: Monika Lipowicz – Redaktor Prowadząca kobietaipieniadze.pl, Ambasadorka Klubu Kobieta i Pieniądze w Poznaniu

Ucz się i rozwijaj:

 1. Weź udział w szkoleniach stacjonarnych dla kobiet na temat finansów osobistych, które prowadzi osobiście Dominika Nawrocka. SPRAWDŹ harmonogram szkoleń >TUTAJ<
 2. Dołącz do Klubu Kobiety i Pieniądze i uczęszczaj systematycznie na spotkania edukacyjne po pracy raz w miesiącu. DOWIEDZ się więcej >TUTAJ<
 3. Zostań Ambasadorką Klubu Kobiety i Pieniądze! Zgłoś się >TUTAJ<
 4. Sprawdź harmonogram specjalistycznych szkoleń w ramach Akademii Kobiety i Pieniądze >TUTAJ<

Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Zapisz się na newsletter!

>
Success message!
Warning message!
Error message!