6 sierpnia, 2020

Przejmij kontrolę nad pieniędzmi, gdy masz długi

udostępnij

Podstawową zasadą walki z zadłużeniem jest całkowite i nieodwracalne zerwanie z dotychczasowym „luźnym” podejściem do pożyczania pieniędzy. Jeśli uważasz, że pożyczki i kredyty to nic groźnego, to wciąż możesz tkwić w długach. Czasem mniejszych, czasem większych, ale mnóstwo Twoich pieniędzy powędruje na spłatę odsetek. Zastosuj nasze wskazówki i przejmij kontrolę nad swoimi finansami.

Zasada: zero nowych długów

Zbyt wielu ludzi wydaje pieniądze, których nie ma, na rzeczy, których nie potrzebuje, by zaimponować ludziom, których nie lubią

Will Smith

Plan spłaty istniejących długów to nie wszystko. Niezbędne jest zastosowanie zasady: zero nowych długów! W pierwszej kolejności nie bierz nowych kart kredytowych. W rękach osoby zadłużonej okazuje się być często bardzo dużą pokusą do kolejnych zakupów. Karta kredytowa sama w sobie nie jest ani dobra, ani zła – jest tylko narzędziem. To nasze nastawienie i działanie determinują, czy posłuży nam w odpowiednich celach.

Osobom odpowiedzialnym finansowo karta kredytowa umożliwia wygodną płatność przez Internet lub za granicą, pozwala kolekcjonować punkty w programach premiowych i czasem daje zniżki lub dodatkowe premie. Problem polega na tym, że te same zalety stają się wadami, kiedy kartą posługują się osoby z długami lub ze skłonnością do nadmiernego wydawania pieniędzy. Dlatego, jeśli mając długi jesteś posiadaczem karty kredytowej, to zdecydowanie zalecam pocięcie jej na drobne kawałki. Tylko w ten sposób skutecznie uniemożliwisz sobie zaciąganie kolejnego zobowiązania. I nigdy więcej nowych kart kredytowych, choćby nie wiem, jak kusiły!

Zasada: bieżąca kontrola finansów

Zarządzanie pieniędzmi pozwala przejąć nad nimi kontrolę. Poznaj sprawdzone sposoby, aby uporządkować swoje finanse i nigdy więcej nie doprowadzić do zbędnego i złego zadłużenia.

1) Przychody przewyższają koszty – najważniejsza zasada, bo tylko taka sytuacja pozwoli spłacić Tobie zadłużenie i oszczędzać na przyszłość. Jeśli tak nie jest, to musisz do tego doprowadzić zwiększając zarobki i obniżając wydatki. 

2) Budżet domowy – zasady budżetowania poznasz TUTAJ. W ten sposób zapanujesz nad swoimi pieniędzmi i zaczniesz świadomie nimi dysponować.

3)  Fundusz awaryjny – zbuduj fundusz o wartości od 1000 do 2000 zł. Wówczas poradzisz sobie nawet z nieprzewidzianymi wydatkami. Ten fundusz przeznaczony jest wyłącznie na obsługę tzw. sytuacji podbramkowych, czyli takich, których nie możesz zaplanować i pilnie potrzebujesz pieniędzy. Absolutnie nie można posiłkować się nim w codziennych sytuacjach. Nieumiejętne gospodarowanie pieniędzmi może tylko pogorszyć Twoją sytuację.

4) Poduszka finansowa – to takie zabezpieczenie, które pozwolą bezpiecznie przejść przez okres, kiedy tracisz dochody np. w skutek zwolnienia lub wypadku czy choroby. Poduszka jest również niezbędna, gdy podejmujesz świadomą decyzję o porzuceniu dotychczasowej pracy i rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej (gdy już pozbędziesz się złych długów). Dzięki niej możesz pokrywać koszty swojego życia w czasie, kiedy nie zarabiasz. Jak duża powinna być?  Standardowo przyjmuje się, że powinna wynosić ekwiwalent od 3 do 6 miesięcy kosztów życia. Więcej na temat poduszki finansowej przeczytaj TUTAJ.

Autorka artykułu:

Wioletta Michalak – Ambasadorka Klubu Kobieta i Pieniądze w Elblągu. Od 25 lat pracuje w banku, gdzie przeszła przez wszystkie szczeble zawodowe – od kasjerki poprzez doradcę klienta, dyrektora oddziału do przedsiębiorcy. W październiku 2019 r. została Ambasadorką Klubu Kobieta i Pieniądze w Elblągu, aby w kobiecym gronie rozmawiać, dzielić się doświadczeniami i edukować w zakresie finansów osobistych. Widzi, jaki my kobiety mamy w sobie potencjał i jak często jest on niewykorzystany. Najwyższa pora wziąć budżet w swoje ręce! Wiola jest ciekawa ludzi i świata. Prywatnie uwielbia górskie wycieczki i chodzić na basen.

 


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!