12 października, 2020

Dlaczego nie ubezpieczamy się?

udostępnij

Obejrzyj rozmowę z ekspertką rynku ubezpieczeń Anną Beczek, w której zastanawiamy się wspólnie nad tym, dlaczego Polacy ubezpieczają swoje samochody i domy, ale zdrowia i życia już nie tak ochoczo.

More...

Anna Beczek jest współwłaścicielką firmy Diameo, w ramach której pomaga ciężko chorującym pacjentom leczyć się na całym świecie m.in. dzięki właściwym polisom ubezpieczeniowym.

Z rozmowy dowiesz się:

  1. Dlaczego polisa ubezpieczeniowa to forma profilaktyki
  2. Jakie pieniądze są potrzebne do leczenia ciężkich chorób za granicą
  3. Dlaczego powinniśmy zadbać o siebie finansowo na wypadek poważnej choroby

Fragment transkrypcji rozmowy:

Dominika: Dzień dobry! Witajcie! Mam dzisiaj wspaniałego gościa, który jest po prostu skarbnicą wiedzy na temat ubezpieczeń od ciężkich zachorowań. Dzień dobry Aniu!

Ania: Witam Państwa bardzo serdecznie. Słowo skarbnica wiedzy zobowiązuje, więc liczę, że spełnię wszystkie oczekiwania.

D: Zaprosiłam Anię do rozmowy, dlatego że bierzemy na warsztat temat ubezpieczeń. Uważam, że jest to bardzo ważny temat z kategorii bezpieczeństwa finansowego. Na co dzień wspieramy Was w tym, żebyście zadbały o swoje życie finansowe tu i teraz oraz w przyszłości. To czego najczęściej unikamy, to jest właśnie myślenie długoterminowe. Poza tym nie lubimy tych trudnych tematów, a temat ubezpieczeń niestety dotyczy tych trudnych spraw, które chciałybyśmy wszystkie uniknąć.

Aniu, dlaczego ten temat jest ci bliski i dla ciebie również ważny?

A: Dzięki bardzo Dominika. Temat jest bardzo ważny, ale jak słusznie powiedziałaś w naszej głowie zawsze dotyczy sąsiada. To nie nasz problem tylko Kargula, ale czy faktycznie tak jest?

Od 25 lat rzeczywiście działam w branży ubezpieczeniowej w obszarze zarządzania sprzedażą i tworzenia produktów. Ale ostatnie moje dwa lata pracy to obecność przy kliencie, a raczej pacjencie, który niestety ciężko choruje i szuka ratunku.

To sytuacja tzw. poważnego zachorowania. Zatem nie grypa a na przykład nowotwór, czyli choroba, która nas wyłącza tak naprawdę z życia zawodowego na długi okres czasu.

I to jest ten obszar, którym dzisiaj aktualnie się zajmuję. Jestem współwłaścicielką firmy Diameo, gdzie organizujemy dla naszych klientów eksperckie konsultacje i opinie medyczne z lekarzami z całego świata. Nie sprzedajemy ubezpieczeń, tym się nie zajmujemy, a jesteśmy rzeczywiście z klientem, który jest chory.

I tak jak rozmawiałyśmy, prywatnie jestem też osobą mocno doświadczoną ciężkimi chorobami. Mój brat był chory na guza mózgu. Walczyliśmy o jego życie 20 lat. Niestety kilka dni temu w zasadzie zakończyła się ta walka, ale wiem, że gdyby nie środki finansowe, gdyby nie zabezpieczenie finansowe, gdyby nie możliwości, które dały nam polisy, nasza sytuacja byłaby kompletnie inna. Dlatego bardzo się cieszę Dominika, że poruszasz ten temat i uświadamiasz kobiety w tym zakresie.

Uważam, że ważną rzeczą jest wzięcie odpowiedzialności za swoje życie we własne ręce i rzeczywiście patrzenie na finanse również z punktu widzenia profilaktyki ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie to jest właśnie element profilaktyki, która kojarzy nam się zwykle z uprawianiem sportu czy zażywaniem suplementów diety.

D: Bardzo mi się to spodobało, jak mówisz o tym w kontekście profilaktyki. Bo czym innym jest właśnie zabezpieczenie się polisą na wypadek ciężkiej choroby? Czy dopiero wtedy zaczynamy o tym myśleć, gdy faktycznie nie możemy nie zauważyć w pobliżu osób, które zachorowały?

A: Zaczęłabym od tego, że kupując polisę ubezpieczeniową kupujemy obietnicę na kartce papieru. Czy to może dać nam przyjemność po zakupie? Gdy kupujesz smartfon czy samochód, to możesz dotknąć tych przedmiotów, wszyscy ci zazdroszczą. Gdy bierzesz kredyt na mieszkanie i walczysz co miesiąc, aby go spłacić, to i tak przecież każdy ci gratuluje. A gdy masz polisę na dwa miliony euro na leczenie za granicą to nie dzwonisz do znajomych i nie robisz z tego powodu imprezy, prawda?

I teraz jak popatrzymy na to z czym konkuruje polisa to z takim naturalnym ludzkim odruchem, że po to kupujemy, aby mieć przyjemność. Dlatego musimy edukować i mówić, że ubezpieczenie jest ważne i profilaktyczne. Dzięki niemu możemy mieć w zasięgu ręki pomoc z całego świata.

D: Ja dodałabym jeszcze do tego takie obiekcje, że comiesięczna składka na ubezpieczenie obciąża nasz budżet domowy. I z jednej strony oczywiście nie chcemy, aby coś złego się wydarzyło, ale z drugiej strony szkoda tych wydanych na polisę pieniędzy, bo one są takie niewykorzystane. Ubezpieczamy samochody, domy, a nie ubezpieczamy swojego zdrowia i życia, tego co jest najcenniejsze. Z czego to wynika Twoim zdaniem?

A: Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaka jest idea ubezpieczeń. Ileś osób wrzuca do jednego koszyczka niewielkie pieniądze np. 80 zł miesięcznie i jeśli komuś coś się przydarzy, to pierwsza osoba z tego korzysta. „Ja mam zrzucać się na kogoś obcego, a nie wiem czy z tego skorzystam?” – tak to prawda, ale w zanadrzu masz milion euro. Gdybym wzięła milion euro kredytu, to rata nie byłaby 80 zł miesięcznie. Zatem zestawmy korzyści finansowe ze statystyką. W medycynie nie ma miejsca na wiarę, tylko na fakty. Statystyka mówi, że jest określona porcja zachorowań w danym kraju. Jeśli popatrzymy na poważne zachorowania, to na złośliwe nowotwory w Polsce rocznie choruje 170 000 osób. Jeśli zachorujesz to przecież oczekujesz pomocy, ale żyjesz w kraju, który ma określony budżet, który może zakontraktować określone leki, które nie zawsze są w standardzie europejskim.

Trzeba zaakceptować fakt, że naszego kraju nie stać na pomoc wszystkim potrzebującym. Zatem jeśli chcesz wydłużyć sobie życie to zastanów się czy warto mieć taki komponent, jak przyprawę w kuchni, którego użyjesz, gdy będzie potrzeba. (...)


Otwórz Planner Ubezpieczeniowy

Zbuduj plan ochrony swojej rodziny już dzisiaj!

Zdjęcie użyte w grafice: wayhomestudio / Freepik

Może Ci się spodobać:


Jak sfinansować leczenie za granicą?

Bieżąca pandemia pokazuje nam, jak kruche jest zdrowie i niewydolna służba zdrowia.

Więcej

5 pułapek, które warto omijać wybierając ubezpieczenie

W jakie wpadamy pułapki w ubezpieczeniach? Kto je zastawia i na co

Więcej

Medycyna bez granic

Wszyscy dobrze wiemy, że poważna choroba nasza lub bliskiej nam osoby to

Więcej

Nowość! Planner ubezpieczeniowy online

Oddajemy w Wasze ręce innowacyjne narzędzie online do samodzielnego planowania ochrony ubezpieczeniowej

Więcej

Ubezpieczenie a zdrowie. 10 najważniejszych kwestii

Ubezpieczenie zdrowia to temat, który wciąż odkładamy na później. Lekceważymy fakt, że

Więcej

Jak przygotować się finansowo na najgorsze?

Obejrzyj bezpłatne szkolenie online, a dowiesz się, jak zabezpieczyć się finansowo na

Więcej

Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Zapisz się na newsletter!

>
Success message!
Warning message!
Error message!