Finanse

Inwestuj w siebie

Ile razy słyszałaś, aby inwestować w siebie?  A zastanawiałaś się, co to właściwie znaczy? Dowiedz się, na czym polega i od czego zacząć. Wiedzy i doświadczeń nikt Tobie nie odbierze, a one przynoszą w życiu największe korzyści.

More...

Zwróć uwagę, że już od najmłodszych lat rodzice dbają o rozwój i edukację dzieci. Wszystko po to, by miały lepszą przyszłość, otwierały się na nowe doświadczenia, czerpały inspiracje i obrały odpowiedni kierunek na przyszłość.

A co dalej? Bezczynność, stagnacja i stanie w miejscu? Wygodna posada i brak zadowolenia z prowadzonego trybu życia? Oczywiście, że nie! By osiągnąć cele, realizować siebie i swoje marzenia, trzeba zrobić coś więcej!

Czym jest inwestowanie w siebie?


To świadomie podjęte decyzje i działania, których celem jest wydobycie potencjału, zdobycie nowych doświadczeń i wiedzy, nawiązywanie relacji, a w konsekwencji osiąganie zamierzonych celów i wzrost dochodów.

Inwestowanie zawsze powinnaś kojarzyć z finansami. Możesz uczestniczyć w różnych kursach i rozwijać swoje zainteresowania. Jednak dopóki nie będą one związane z zarabianiem, to nie będą inwestycją. Będą Twoją edukacją lub przyjemnością. Często mylimy te kategorie. Usprawiedliwiamy swoje wydatki. Jednak postaraj się oceniać je krytycznie wg zasad budżetowania.

Inwestuj w siebie, ale nie w ciuchy, kosmetyki i inne pierdoły. Inwestuj w podróże, w książki i w ludzi, którzy wzbogacą Twoje życie.

Autor Nieznany

Dlaczego warto?

 

Dawno temu mówiono, że „bez pracy nie ma kołaczy” i tak pozostało do dzisiaj. Inwestycja w siebie to praca nad sobą z nieustanną stopą sukcesywnego zwrotu. Stojąc w miejscu, tam pozostajesz, podczas gdy świat dookoła dynamicznie się zmienia. Jeśli nawet pracujesz na etacie i masz tzw. „ciepłą posadę”, to nie jest powiedziane, że na tym miejscu długo pozostaniesz, że pracodawca będzie Ciebie doceniał i sowicie wynagradzał. Awans ucieknie, podwyżki nie zobaczysz, a po pewnym czasie Twoje miejsce zajmie ktoś inny.

Kto nie idzie do przodu, ten się cofa.

J. W. von Goethe

Należy poodejmować wyzwania i działania, które będą nas przybliżały do obranego punktu. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć inwestować w siebie, swój potencjał, talent i możliwości.

Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, a bycie lepszym od samego siebie.

Dalajlama

Nieocenioną wartość dla Ciebie i innych ma Twój indywidualizm i jedyne w swoim rodzaju możliwości, które oferujesz.

Od czego zacząć?


Zacznij od … siebie! Kluczem do sukcesu będzie określenie swoich potrzeb i możliwości.

1 – otwórz się na poznawczość

2 – zrozum siłę swojego JA – kim jestem, co robię, co lubię, co potrafię

3 – odkryj, zrozum i wykorzystuj swoje personalne talenty i predyspozycje

4 – określ swoje plany, cele i marzenia

5 – zdefiniuj potrzeby warunkujące realizację inwestycji

6 – zacznij działać krok po kroku

7 – wypracuj odpowiednie nawyki: bądź świadoma siebie i własnej wartości, uwierz w swój sukces, bądź sumienna i wytrwała, silna i zdeterminowana

8 – daj sobie prawo do porażki, bo to jest dobra lekcja na wyciąganie wniosków i naprawianie błędów

9 – otaczaj się ludźmi, którzy wspierają Cię w działaniu

10 – wierz w siebie i sens Twojego działania

11 – rozwijaj się ze świadomością, że samorealizacja przyniesie Ci satysfakcję, poczucie bezpieczeństwa, kontrolę nad Twoim życiem, zwiększy Twoje możliwości zarobkowe i finansowe, doprowadzi do niezależności finansowej

12 – bądź z siebie dumna!

Inwestowanie w siebie to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić. Rób wszystko to, co poprawia twoje talenty: to jest coś czego nikt nie może ani opodatkować, ani Tobie odebrać.

Warren Buffett

Co dalej?


Poszerzasz swoją wiedzę, edukujesz się, rozwijasz, zdobywasz coraz to nowsze doświadczenia i  wiedzę, którą możesz następnie wykorzystywać w pracy, w życiu, w realizowaniu pasji, w dzieleniu się nią z innymi. Poszerzasz swoje horyzonty, poznajesz nowych ludzi, dokształcasz się w wyspecjalizowanej dziedzinie, co będzie dla Ciebie przydatne zarówno w obecnych, jak i dalszych etapach kariery zawodowej. Poświęcasz swój czas na dbanie o własne zdrowie fizyczne i psychiczne, które ma przeogromne znaczenie dla Twojego skutecznego rozwoju osobistego.

Pamiętaj, że wszystkie przedsięwzięcia związane z rozwojem osobistym będą sukcesywnie w przyszłości przynosić oczekiwane przez Ciebie wyniki oraz zyski, a także niejednokrotnie miło Cię zaskoczą pozytywnymi efektami. Warunek jest jeden. Zdobytą wiedzę i umiejętności będziesz świadomie wykorzystywać w celu zwiększenia swoich korzyści. Nie poprzestawaj na uczeniu się!

My, kobiety mamy skłonności do perfekcjonizmu, który często powstrzymuje nas przed działaniem. Wydaje nam się, że wciąż wiemy za mało. A to nieprawda!

Ludzie nie decydują o swojej przyszłości, raczej decydują o swoich nawykach, a dopiero te kształtują ich przyszłość.

F. M. Aleksander.

Wypracuj więc w sobie pewne nawyki, które stale pielęgnowane będą przybliżać Cię do spełnienia i samorealizacji.

Ewa Czerwińska –Ambasadorka Klubu Kobiety i Pieniądze w Szamotułach. Z pasji i wykształcenia jest architektem. Prowadzi własną pracownię projektową o nazwie Fabryka Architektury Ewa Czerwińska. 

Autorka artykułu

Może Ci się spodobać:


Czas to pieniądz

Czy rzeczywiście czas to pieniądz? Na pewno wielokrotnie słyszałaś to powiedzenie. Zastanawiałaś

Więcej

Trzy finansowe lekcje, jakie dał nam 2020 rok

Bez wątpienia będziemy wspominać 2020 rok, jako nietypowy. Dla niektórych z nas

Więcej

Jak budować markę osobistą?

Najlepsze w co możesz zainwestować, to jesteś Ty sama! Wiedza, doświadczenie i

Więcej

Książka na prezent

Szukasz pomysłu na prezent? Mam dla Ciebie kilka propozycji książek w zakresie

Więcej
2 komentarze
  • Agata Gru 15,2020 at 22:55

    Bardzo ciekawy artykuł. Po przeczytaniu aż ma się ochotę aby sięgnąć po książkę czy poszukać kursu – aby się rozwijać.

    • Monika Lipowicz Gru 16,2020 at 17:44

      Właśnie o to chodzi 🙂

Skomentuj

Twój komentarz*

Your Name*
Your Webpage

>