18 lutego, 2021

5 spraw, zanim założysz działalność gospodarczą

udostępnij

Myślisz o założeniu firmy? Super! Zwykle mamy mnóstwo wątpliwości przed pójściem do urzędu i zarejestrowaniem swojej pierwszej działalności. Dlatego podpowiem Tobie, na co zwrócić uwagę. Sprawdź, zanim złożysz wniosek.

More...

Zwykle wyobrażenia o czekającej nas biurokracji związanej z założeniem działalności mogą wydawać się przytłaczające. Obecnie procedura została uproszczona i możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Wiem, bo otworzyłam już niejedną działalność gospodarczą, a nawet spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Podpowiem Tobie kilka rzeczy, które powinnaś sprawdzić i przygotować wcześniej.

1. Nazwa

Zachęcam Cię, abyś przemyślała tę kwestię. Nazwa ma kluczowe znaczenie w budowaniu marki. Zakładając działalność jako osoba fizyczna częścią nazwy będzie Twoje imię i nazwisko. Pierwszy człon powinien zapadać w pamięć i określać, czym będziesz się zajmowała. Nie zapominaj, że nazwa pojawi się na materiałach tj. logo, pieczątka, wizytówki, czy strona internetowa.  W Internecie możesz sprawdzić, czy istnieje już firma o podobnej nazwie oraz czym się zajmuje. W tym temacie jest wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Zaznaczam, że nazwa firmy ma znaczenie i nie powinna być przypadkowa.

2. Termin rozpoczęcia działalności

Wcale nie musi być to data złożenia wniosku. Jest wiele przepisów zarówno podatkowych jak i dotyczących ZUS, które to regulują. Przedsiębiorca ma prawo określić termin podjęcia działalności z datą przyszłą lub wsteczną w stosunku do dnia złożenia wniosku o wpis do CEIDG. Kwestia jest ważna, ponieważ rozpoczynając działalność np. drugiego dnia miesiąca i korzystając z ulgi na start jesteś w ZUS o jeden miesiąc „do przodu”. Jak? ZUS liczy ulgę przez pełnych 6 miesięcy. Rozpoczynając drugiego dnia ten miesiąc nie jest już pełnym okresem.

3. Kody PKD

Co to takiego? Polska Klasyfikacja Działalności, czyli umownie przyjęta klasyfikacja rodzajów działalności społeczno-gospodarczej, jakie realizują podmioty gospodarcze. We wniosku jest takie miejsce, gdzie musimy wpisać PKD przeważającej działalności i kilka dodatkowych. Kody należy ustalić na początku, bo mają one wpływ na formę opodatkowania oraz czy konieczna będzie rejestracja urządzenia fiskalnego. Niektóre branże od początku działalności muszą rejestrować sprzedaż za pomocą urządzeń fiskalnych. We wniosku wpisz te kody, które rzeczywiście dotyczą tego, co będziesz robiła. Pamiętaj, że zawsze możesz rozszerzyć swoją działalność i dokonać zmiany we wpisie.

4. Forma opodatkowania


Do wyboru jest kilka opcji tj. podatek liniowy, ryczałtowy lub księga podatkowa. Ta decyzja jest wiążąca przynajmniej na rok. Zmiany możesz dokonać dopiero na początku następnego roku kalendarzowego (daty różnią się w zależności od stosowanej formy). W jaki sposób będziesz płacić zaliczki na podatek dochodowy. Miesięcznie, czy może kwartalnie? Należy przekalkulować, co opłaca się bardziej w zależności od prowadzonej działalności.

5. Podpis elektroniczny lub profil zaufany

Wirtualny podpis, który będzie potwierdzał Twoją tożsamość, kiedy będziesz załatwiała sprawy urzędowe elektronicznie. Wówczas możesz dokonać rejestracji elektronicznie.

Kwestie prawno-podatkowe zalecam skonsultować przed rozpoczęciem działalności z ekspertem. Księgowy lub doradca podatkowy pomoże Ci podjąć właściwe decyzje. Niektórych nie będziesz mogła zmienić w dowolnym momencie. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Jeżeli podjęłaś już kluczowe decyzje, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś weszła na stronę Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEiDG), założyła konto, zalogowała się i złożyła elektroniczny wiosek o wpis do ewidencji.

Mam nadzieję, że nie zniechęcają Cię pewne formalności, które należy przygotować. Musisz pamiętać, że bycie przedsiębiorcą to poważna sprawa. Kluczem do osiągnięcia sukcesu będzie dobry plan i przygotowanie. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, to korzystaj z rad ekspertów.

Anna Janiszewska – przedsiębiorczyni, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w branży informatycznej. Z pasji od ponad dwóch lat prowadzi Klub Kobiety i Pieniądze w Lipnie. Pełni również funkcję Ambasadorki Regionalnej województwa kujawsko-pomorskiego. Jej misją jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w osiąganiu ich celów.

Autorka artykułu


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Zapisz się na newsletter!

>
Success message!
Warning message!
Error message!