3 marca, 2021

Raport: kredyty hipoteczne w marcu 2021

udostępnij

Planujesz zakup nieruchomości i rozglądasz się za finansowaniem, które pomoże Ci zrealizować ten plan? Zapraszamy Cię do lektury comiesięcznego rankingu kredytów hipotecznych.

More...

Zakup mieszkania lub budowa domu to jedna z najważniejszych decyzji finansowych w życiu. Dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować również poprzez edukację.

Dzięki edukacji zyskujemy wiedzę potrzebną do zrozumienia jak działają wszystkie czynników, które mają decydujący wpływ na to, ile ostatecznie oddamy bankowi pieniędzy.

To bardzo ważne, bo przecież z konsekwencjami tej decyzji będziemy żyli przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat! A jak będziesz mogła zauważyć w przygotowanym przez nas zestawieniu różnica między najtańszym a najdroższym kredytem przy takich samych parametrach wynosi kilkadziesiąt tysięcy.

Zobacz pełne porównanie kredytów. W zestawieniu występują oferty z trzech banków: najtańsza, średnia i najdroższa.

Oferta zakładająca 10% wkładu własnego:

Parametry: 250 tys. zł
Okres kredytu: 25 lat
Wkład własny: 10%
Rata: stała

Oferta zakładająca 20% wkładu własnego:

Parametry: 250 tys. zł
Okres kredytu: 25 lat
Wkład własny: 20%
Rata: stała

Skąd taka różnica? Czy to wynik wyłącznie oprocentowania i prowizji dla dla banku? Co wpływa na całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia czym jest całkowity koszt kredytu hipotecznego. Całkowity koszt kredytu to termin używany na określenie całości kosztów, jakie osoba biorąca konkretny kredyt będzie zobligowana do uregulowania.

Podstawowe koszty to:

 • stopa procentowa – wysokość stopy procentowej jest ustalana przez Bank Centralny. Na jej wysokość nie ma wpływu ani bank ani kredytobiorca. Stopa procentowa może ulegać zmianie w czasie trwania okresu kredytowania.
 • marża dla banku – to współczynnik ustalany przez bank i jest to wynagrodzenie dla banku za udzielenie kredytu. Jej wysokość pozostaje niezmienna.

Te dwa elementy połączone dają nam wskaźnik, który nazywamy oprocentowaniem kredytu. Niestety to nie jedyne koszty, które czekają na nas po drodze do własnego mieszkania.

Często musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami, do których należą:

 • prowizja dla banku – jednorazowa opłata dla banku za udzielenie kredytu
 • ubezpieczenia – banki chcą mieć pewność, że nieruchomość jest zabezpieczona, dlatego wymagają stosownych ubezpieczeń. Dodatkowo liczy się terminowość w spłacaniu zobowiązań i gwarancja spłaty kredytu na wypadek śmierci czy utraty pracy. Często spotykane są także np. ubezpieczenie pomostowe czy ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
 • produkty dodatkowe – np. bank oczekuje uruchomienia konta bankowego lub wnioskowania o kartę kredytową
 • wycena nieruchomości
 • opłata przygotowawcza – jest to kwota związana z przygotowaniem dokumentacji do wypłaty środków

Oprócz tego warto zapoznać się również z potencjalnymi opłatami za:

 • koszty wcześniejszej spłaty kredytu
 • koszty przeniesienia kredytu do innego banku (w tym przypadku należy dodać koszty związane z udzieleniem kredytu przez nowy bank czyli np. prowizję)
 • koszty windykacji, jeśli nie będziemy spłacać kredytu w terminie

Być może nie są to dla Ciebie najistotniejsze wskaźniki w tym momencie, ale może się okazać, że za 2-3 lata zaczniesz myśleć o tym, by nadpłacać kredyt lub zmienić bank.

Pamiętaj, że do kosztów kredytu nie są wliczane koszty związane z zakupem mieszkania (prowizje dla pośredników) a także koszty notarialne np.

 • przygotowanie umowy kupna-sprzedaży
 • założenie księgi wieczystej
 • ustanowienie zabezpieczenia kredytu na hipotece (dającej bankowi pierwszeństwo do odzyskania pieniędzy, po sprzedaży nieruchomości w przypadku trudności ze spłatą kredytu)

Wniosek? Warto dokładnie przeanalizować wszystkie koszty danej oferty, bo dopiero ich suma pokaże nam, jaka jest faktyczna cena zaciągniętego kredytu.

Nasza pomoc dla Ciebie na tym się nie kończy. Jeżeli potrzebujesz skonsultować swoją sytuację, poprosić o indywidualną kalkulację lub masz pytania, skorzystaj z pomocy ekspertki.

Zostaw do siebie kontakt przez formularz, który znajduje się poniżej. Za konsultację nie jest pobierane od Ciebie żadne wynagrodzenie i nie jesteś do niczego zobligowana.

Przygotowane rankingi mają charakter poglądowy i nie stanowią oferty w rozumieniu prawa handlowego. Pamiętaj, że indywidualnie wyliczone koszty kredytu mogą odbiegać od tego, co zostało przedstawione w materiale.

Magdalena Zelek, ekspertka finansowa, pomaga klientom m.in. w uzyskaniu finansowania na zakup nieruchomości lub budowę domu.

Mówi, że z kredytem hipotecznym, jest jak z przyszłym mężem, trzeba go dobrze poznać, by powiedzieć “tak”.

Dba o to, by klienci podejmowali świadome decyzje, dlatego jej priorytetem jest wnikliwe poznanie sytuacji przyszłych kredytobiorców a także rzetelne przedstawienie atrybutów ofert oraz ryzyka wynikającego z zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Autorka raportu

Umów się na bezpłatną konsultację

W ramach współpracy z Kobietą i Pieniądze otrzymujesz od Magdaleny możliwość bezpłatnej konsultacji dotyczącej kredytu hipotecznego!


Zobacz także:

Raport: kredyty hipoteczne w maju 2022

Sprawdź majowy ranking kredytów hipotecznych, który opatrzony jest komentarzem Magdaleny Zelek, ekspertki

Więcej

Raport: kredyty hipoteczne w kwietniu 2022

Jeśli myślisz o kredycie hipotecznym teraz lub w niedalekiej przyszłości, sprawdź co

Więcej

Raport: kredyty hipoteczne w marcu 2022

Jeśli myślisz o kredycie hipotecznym teraz lub w niedalekiej przyszłości, sprawdź co

Więcej

Raport: kredyty hipoteczne w lutym 2022

Jeśli myślisz o kredycie hipotecznym teraz lub w niedalekiej przyszłości, sprawdź co

Więcej

Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Zapisz się na newsletter!

>
Success message!
Warning message!
Error message!