17 maja, 2021

Jak rozdzielać pieniądze

udostępnij

Budżet domowy warto podzielić na mniejsze budżety, które najlepiej umieścić zorganizować w bankowości elektronicznej. Jak to zrobić skutecznie?

More...

Kluczem do skutecznego zarządzanie pieniędzmi jest rozdzielenie ich na mniejsze budżety i na konkretne cele wydatkowe. Nie wystarczy zrobić tego na kartce, w arkuszu ani tym bardziej w głowie, bo prędzej czy później wszystko się wymiesza.  Trzymanie wszystkich pieniędzy w jednym miejscu to skazywanie się na porażkę. Jak zatem zarządzić tym lepiej?

Bardzo fajnie sprawdza się wykorzystanie rachunków bankowych do zarządzania budżetem domowym. Jeśli zastosujesz budżetowanie, czyli podział swoich przychodów na mniejsze budżety, to pieniądze najłatwiej jest wtedy poprzelewać na różne rachunki bankowe.

Wyobraź sobie, że logujesz się do swojej bankowości elektronicznej i zamiast jednego rachunku masz ich np. sześć. A gdy otrzymujesz pensję, to pierwsze co robisz to właśnie rozdzielanie pieniędzy na mniejsze budżety i tym samym na osobne rachunki bankowe.

Każde konto możesz też nazwać, dzięki czemu zyskujesz pełną przejrzystość po zalogowaniu się do bankowości. elektronicznej. Jeżeli są to konta, z których przyjdzie nam korzystać na co dzień, będziemy wiedzieć, ile możemy wydać i ile nam zostało. Jeśli to konta, gdzie gromadzimy gotówkę w jakimś celu, to wiemy ile musimy uzbierać i jak blisko już jesteśmy celu.

Jakie konta warto wydzielić?

* Konto na bieżące utrzymanie (życie)
55% tego co zarabiasz miesięcznie przeznaczasz właśnie na ten cel. Z tych pieniędzy płacisz za ratę na mieszkanie, media, jedzenie i wszystko to czego potrzebujesz, aby przeżyć. Na miłe zachcianki jest inny budżet.

Podpowiedź: Warto założyć w ramach budżetu ŻYCIE dodatkowe konto na opłaty. Przydaje się, aby zebrać wszystkie płatności w jedno miejsce i stąd nimi zarządzać. 

* Konto na duże wydatki (10% z tego co miesięcznie zarobisz)
Wakacje, remont, zakup nowego komputera, pralki, wesele, komunia. Na horyzoncie mamy wiele wydatków, które trudno pokryć z bieżących wpływów i trzeba po prostu na nie gromadzić pieniądze przez dłuższy czas. Jeżeli te duże wydatki są bardzo rozbieżne, na przykład jednocześnie odkładamy na coroczny urlop, ferie, kolonie dla dzieci a także na zakup samochodu, warto pomyśleć nad rozdzieleniem pieniędzy, aby jedno nie odbywało się kosztem drugiego. I nie martw się tym, że ilość rachunków bankowych na te cele będzie rosnąć. Im więcej, tym szybciej będziesz się orientować w swojej bieżącej sytuacji finansowej.

* Konto na poduszkę finansową, a z czasem na inwestycje (min. 10%)
To konto, na którym gromadzisz środki na wypadek utraty zarobków. Najlepiej, gdyby znajdowała się tam kwota, która pokryje twoje wydatki przez minimum 3 miesiące. Nie są to pieniądze, które możesz przeznaczać na dowolny cel konsumpcyjny, lecz twoje zabezpieczenie. Wszyscy wiemy, jaki niespodziewany chaos wywołała ogłoszenie pandemii i kwarantanny. Wiele osób ucierpiało na tym finansowo. Poduszka finansowa ma służyć wtedy, gdy z jakichś przyczyn nie możesz zarabiać.

Podpowiedź: zdecyduj się na konto w innym banku, zrezygnuj z karty. Na to konto tylko wpłacasz pieniądze, gdzie się gromadzą każdego miesiąca.

* Konto na przyjemności (10%)
Kwota, którą przelejesz na to konto musi wystarczyć tobie i twojej rodzinie na cały miesiąc. Dobrze jest kontrolować tę kategorię wydatków, bo często to one wymykają się nam spod kontroli.
Podpowiedź: zdecyduj się na konto z kartą, ułatwi to na przykład płacenie za bilet w kinie, lody lub za inne produkty, które uznasz za przyjemność.

Pozostałe 15% ze swoich comiesięcznych przychodów również warto z góry zagospodarować. Jak? Wg budżetowania może być to 10% na edukację rodziny i 5% na cele dobroczynne. Możesz je także przesunąć proporcjonalnie na poduszkę finansową i inwestycje.

Podpowiedź: oferta banków jeśli chodzi o konta osobiste, rachunki oszczędnościowe zmienia się z miesiąca na miesiąc. To bardzo konkurencyjny rynek, dlatego warto korzystać z promocji. 

Na naszej stronie znajdziesz zestawienie aktualnych promocji bankowych na bieżąco aktualizowanych. Dlatego zaglądaj tam często i korzystaj z ofert, bonusów i innych korzyści, w jakich prześcigają się banki.

Zestawienie promocji bankowych

SKORZYSTAJ


Tags


 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  Zapisz się na newsletter!

  >
  Success message!
  Warning message!
  Error message!