17 czerwca, 2021

Działalność gospodarcza. Od czego zacząć?

udostępnij

Jestem osobą bardzo mocno stąpającą po ziemi. Czasem nawet za bardzo – mówią bliskie mi osoby. We wszystkim widzę zagrożenia, minusy i cały czas doszukuję się negatywnych stron. Powiecie pewnie typowa PESYMISTKA. Nie! Raczej REALISTKA. Po prostu staram się być przygotowana na każdą trudną sytuację. Chce mieć w głowie przepracowane różne scenariusze. Choć i tak nie jestem w stanie przewidzieć wszystkiego.

More...

Nie traktuj tego artykuły jako poradnika, który odpowiada na pytanie: czy własna działalność to coś dla mnie? Potraktuj go jako ostrzeżenie na co powinnaś być przygotowana, kiedy decydujesz się pójść na własny rachunek.

Od czego zacząć?


Przeczytaj artykuł 5 spraw, zanim założysz działalność gospodarczą. Dowiesz się, jak ważna jest nazwa firmy, termin rozpoczęcia działalności, kody PKD, forma opodatkowania i kwestie prawne. Chciałabym Wam jeszcze zwrócić uwagę, na jedną ważną rzecz. Zapamiętaj!

Działalność gospodarcza to przede wszystkim koszty.


Co miesiąc masz koszty stałe, które musisz pokryć. Zasadnicza różnica pomiędzy własną działalnością gospodarczą, a pracą na etacie jest taka, że na etacie wiesz ile otrzymasz co miesiąc wynagrodzenia, a przy działalności wiesz ile minimum musisz zarobić, aby pokryć koszty. Dlatego najważniejszy powinien być produkt lub usługa, które zapewnią przychód naszej firmie. Odpowiedz sobie na kilka pytań.

#CO? Co sprzedaję? Do czego to służy? Jakie spełnia funkcje? Jakie problemy rozwiązuje? W pierwszej kolejności tworzysz, opracowujesz, udoskonalasz produkt, którym będziesz handlować.

#KTO? Dla kogo jest ten produkt lub usługa? Komu się przyda? Kto będzie nim zainteresowany? Z kim chcę współpracować? Do jakiej grupy odbiorców chcę dotrzeć?

#KIEDY i GDZIE? Gdzie dany produkt/usługę sprzedam? W jaki sposób? W jakim czasie? Jakich narzędzi potrzebuję? Czy sezonowość ma znaczenie?

#JAK? Jak ja to wszystko zrobię? Jak na tym zarobimy, ile, ile musimy sprzedać by zarobić, jak to będziemy kalkulować, jak narzędzia potrzebujemy i jakie wsparcie, jak mierzyć wyniki, jak osiągnąć sukces.

To jest właśnie cykl każdego produktu. Tak dociera do odbiorców w odpowiednim czasie i miejscu. Dopiero dobry produkt przynosi korzyści finansowe i pozwala osiągnąć sukces.   

O czym pamiętać jak już założymy działalność gospodarczą?


Pieniądze firmowe nie są naszą własnością!


Podstawowa zasada polega na tym, aby rozgraniczyć budżet firmowy i domowy. W pierwszej kolejności płacimy sobie. Nasze wynagrodzenie jest stałym miesięcznym kosztem i ma być z góry określone. Z pieniędzy firmowych poza naszym wynagrodzeniem opłacamy media, koszty wynajmu lokalu, raty za sprzęt, koszty zakupu towaru, czy inne stałe wydatki. Część środków odkładamy na dalsze inwestycje i rozwój. Tak jak prywatnie budujemy poduszkę finansową, to również takie zabezpieczenie ma mieć nasza firma. Nigdy nie mieszaj środków firmowych i prywatnych! Każdy w końcu pogubi się w rozliczeniu.


Czy prowadzenie księgowości we własnej działalności jest trudne?


Oczywiście, że nie. Jednak nie polecam robić tego samemu. No chyba, że jesteś księgową i masz doświadczenie w rozliczaniu innych. Ilość przepisów i ich ciągłe zmiany powodują, że zamiast sprzedażą swoich produktów lub usług zajmowałabyś się księgowością. Zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszej firmy, ale przede wszystkim dla naszego portfela jest oddanie tego profesjonalistom. Niestety każda pomyłka może słono kosztować. W dzisiejszych czasach oferta na rynku w tym temacie jest bardzo szeroka. Nawet banki już proponują takie usługi w ramach rachunku firmowego. Fakt, że rozliczasz się przez biuro rachunkowe nie zwalnia Ciebie ze śledzenia zmian w przepisach i kontrolowania faktur. Za każdy błąd, Ty ponosisz konsekwencje.


Czy można wziąć urlop na działalności gospodarczej?


Tutaj moje drogie Panie muszę być niestety brutalna. Prowadząc własną działalność nie mamy płatnego urlopu. Jeśli nie świadczymy usług, nie sprzedajemy produktów, to nie mamy dochodu. Oczywiście możemy się do tej sytuacji wcześniej przygotować np. zaoszczędzić i odłożyć pieniądze na stałe koszty. Możemy na ten czas zawiesić działalność, co zwalnia nas w tym czasie ze składek ZUS itp. Jeśli chodzi o urlop macierzyński, czy chorobowe to sytuacja wygląda trochę inaczej. Co miesiąc płacimy dobrowolną składkę chorobową do ZUS. W momencie, kiedy zachorujesz otrzymasz zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy oraz będziesz zwolniona z płacenia składki. W przypadku zwykłego chorobowego otrzymasz 80 proc. podstawy wymiaru składki chorobowej. Natomiast w przypadku chorobowego wynikającego z wypadku w pracy lub ciąży otrzymasz 100 proc. podstawy wymiaru składki. Podstawa do wyliczenia chorobowego zmienia się co roku tak jak i stawka za to ubezpieczenie. Zwykle początkujący przedsiębiorcy opłacają tzw. składkę minimalną i też od takiej jest wypłacane świadczenie. Dlatego te kwoty są niewielkie i należy we własnym zakresie odkładać pieniądze na czas ewentualnej choroby lub planowanej ciąży.


Monika Wojaczek – z zawodu i zamiłowania finansistka. Kocha tabelki, cyferki i wszystko co jest z nimi związane. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą w zakresie finansów. Prywatnie szczęśliwa żona i mama dwójki dzieci.

Autorka artykułu


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Zapisz się na newsletter!

>
Success message!
Warning message!
Error message!