8 lipca, 2021

Rozrzutnik, czy sknera? Jakim typem jesteś?

udostępnij

Badania pokazują, że jednym ludziom w tej samej sytuacji łatwiej przychodzi wydawanie pieniędzy niż innym. Podobnie różne podejście mamy do gromadzenia pieniędzy i dóbr. Mowa o czynnikach psychologicznych, które tak bardzo wpływają na stan portfela i wielkość majątku. Sprawdź, czy bliżej ci do rozrzutnika, czy sknery.

More...

Kontroler cen

To typ osoby, której bardzo ciężko jest się rozstać z posiadanymi pieniędzmi. Dodatkowo kontrolerzy zmagają się z wewnętrznym konfliktem, który polega na tym, że z jednej strony kontroler ma niezwykle silną potrzebę kupowania i gromadzenia dóbr, a z drugiej strony nie znosi wydawać pieniędzy. Jaki ma na to sposób? Stara się kupić jak najwięcej, wydając jak najmniej. Oczywiście wiąże się to z permanentnym polowaniem na okazje, porównywaniem cen, odkładaniem zakupu do momentu znalezienia oferty idealnej. Ale gdy już ją znajdzie, czuje wielką radość i satysfakcję.

Są oni racjonalnymi, efektywnymi i kompetentnymi kupującymi, którzy w końcu zdobywają pożądane przedmioty czy usługi w atrakcyjnej cenie. 

Do tego nie zaciągają długów, bo przecież po co niepotrzebnie płacić odsetki i ponosić inne koszty. 

Bycie kontrolerem cen jest jednak dość stresujące i obciążone częstym brakiem satysfakcji. Kontroler, mimo że ma pieniądze, może się czuć biedakiem. Zakupy mogą być frustrujące zamiast przyjemne, a polowanie na okazje może się ciągnąć bez końca i nie zostanie uwieńczone sukcesem.

Rozrzutnik

Jak sama nazwa mówi, dla rozrzutnika wydawanie pieniędzy to czysta przyjemność wynikająca z silnej potrzeby pokazania się poprzez posiadane dobra. W przeciwieństwie do kontrolera rozrzutnik wyraża się markowymi rzeczami, metkami i życiem na pokaz. Po co to wszystko? Oczywiście dla podziwu i uznania u innych! 

To widoczny trend wśród osób młodych, o wyższym wykształceniu i wyższych dochodach. I co ciekawe, wśród osób, które lepiej oceniają stan swojej wiedzy ekonomicznej. 

Rozrzutnik w pogodni za jakością czy marką godzi się na większe wydatki. Robi to z radością i przyjemnością, co może się skończyć nadmiernymi lub wręcz kompulsywnymi zakupami. A co za tym idzie − długami, poczuciem winy, niską samooceną i niezadowoleniem z życia. Co można na to poradzić? Na początek proponuję detoks informacyjny, odcięcie się od mediów społecznościowych i znalezienie społecznie pożytecznego zajęcia po godzinach.

Rozsądny niewydawacz

To osoba, dla której posiadanie w zasadzie większości dóbr nie ma większego znaczenia. Takie ascetyczne podejście nie wyklucza posiadania całkiem sporych zasobów gotówki. Może być to właśnie sposób na zbudowanie pokaźnego majątku.

Konsumenci z tej grupy często są indywidualistami odpornymi na pokusy kultury konsumpcyjnej i mało wrażliwymi na aprobatę społeczną w kontekście materialnym, czyli na to, co inni o nich pomyślą na podstawie tego, co posiadają. 

Jeśli jesteś rozsądnym niewydawaczem, pamiętaj, aby nie popaść w przesadę. Korzystaj z pieniędzy we właściwych granicach, a twoje życie z pewnością będzie bardziej satysfakcjonujące.

Poszukiwacz doświadczeń

„Hulaj dusza, piekła nie ma” − chciałoby się powiedzieć przy tym typie osoby, która cieszy się wydawaniem pieniędzy i konsumpcją. To idealny klient dobrych restauracji i amator wspaniałych przygód w odległych zakątkach świata.

Doświadczenie i emocje to kluczowe dla takiego człowieka motywatory do zarabiania i wydawania pieniędzy. 

Ale… poszukiwacz doświadczeń nie lubi się dzielić. Jego osobiste doznania są dla niego najważniejsze. Zagrożenia? Przekroczenie granicy w wydawaniu pieniędzy i brak myślenia zabezpieczającego finansowo przyszłość.

Do kogo ci bliżej? Z którym typem się identyfikujesz? 

Styl wydawania pieniędzy − czy wydajesz łatwo czy z trudem − nie zależy od obiektywnej sytuacji finansowej, ale od cech psychologicznych, wieku, wykształcenia i stanu wiedzy ekonomicznej. Osoby mniej wykształcone i z mniejszą wiedzą finansową częściej zaciskają pasa i kontrolują ceny. To niestety także ludzie, którzy pesymistycznie patrzą na swoją obecną sytuację i przyszłość. Z kolei ludzie z wyższym wykształceniem, młodsze i rzekomo z większą wiedzą ekonomiczną najczęściej zasilają szeregi rozrzutników.

Na podstawie: Dominika Maison, Polak w świecie finansów, PWN, Warszawa 2014.

DOŁĄCZ DO WSPANIAŁEJ SPOŁECZNOŚCI KOBIET ŚWIADOMYCH FINANSOWO!

Sprawdź szczegóły

Zobacz także:


Studenckie Finanse. Jak zarządzać, zarabiać i oszczędzać pieniądze?

Studiowanie to nie tylko okres intensywnego rozwoju i zdobywania wiedzy, ale także

Więcej

10 przepisów na dania obiadowe za około 25 zł

Poznaj 10 smacznych przepisów na całe dania obiadowe za około 25 zł.

Więcej

50 pomysłów na dodatkowe zarobki

Brakuje ci pomysłów, jak szybko zwiększyć swoje przychody? Zajrzyj do ebooka i

Więcej

Wrzesień, drugi styczeń twoich finansów

Czy zastanawiałyście się kiedyś, dlaczego wrzesień jest tak samo ważny dla naszych

Więcej

Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!