12 maja, 2022

Niezależne mamy. Nowy Klub Kobiety i Pieniądze!

udostępnij

W maju 2022 roku rusza nowy Klub Kobiety i Pieniądze prowadzony przez Ambasadorkę Zuzannę Szumińską. Klub skupia się na wsparciu mam w drodze do szeroko rozumianej niezależności. Poznaj Zuzannę i jej podejście do pieniędzy!


More...

Część, jestem Zuzanna! Jestem też niezależną mamą trójki dzieci. Zawodowo doradzam w zakresie nieruchomości i ubezpieczeń. Kocham też pisać i tworzyć, a od maja 2022 prowadzę również Klub Kobiety i Pieniądze “Niezależne mamy”.

Całkiem niedawno w jednej z telewizji śniadaniowych zobaczyłam panie z Ruchu Tradycyjnych Żon. Wśród wielu influencerów i nie tylko, zawrzało. Co to takiego? To zgromadzenie kobiet (w tym matek), które popierają tradycyjny model rodziny. Zakładają, że ich rolą jest dbać o tzw. ognisko domowe i być posłuszną wobec męża. 

Tradycyjne Żony poprzez media społecznościowe dzielą się swoim idealnym życiem ze swoimi obserwatorami. Niektóre z nich zarabiają korzystając z możliwości, jakie daje Internet. Jednak czas dla siebie mają wtedy, gdy reszta obowiązków im na to pozwala.

Z drugiej strony mamy kobiety i także często mamy, które pragną równości w każdym aspekcie swojego życia. Zgodnie z definicją, feminizm kieruje się ideą wolnego wyboru. To znaczy, że feministka, o ile uważa, że model tradycyjnej rodziny jej odpowiada, to zostaje “tradycyjną żoną” z własnego wyboru. Jednak jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne, feministki są za równością płci i niezależnością finansową kobiet.

"Feminizm to ruch, który przede wszystkim dąży do równouprawnienia kobiet – zarówno w kwestiach społecznych, jak i finansowych oraz prawnych." Organizacje feministyczne prowadzą kampanie, które mają na celu wywalczyć prawa kobiet do pracy, godnego wynagrodzenia, posiadania na własność ruchomości czy nieruchomości, rozwoju osobistego.

Feministki w odróżnieniu do tradycyjnych żon dążą do tego, aby kobieta miała wolny wybór, była niezależna i mogła o sobie decydować. Kobiety, które pozostają w modelu tradycyjnej rodziny nie zawsze są feministkami. Na pierwszym miejscu stawiają one rodzinę, zaniedbując siebie i swoje potrzeby, albo nie mając ku temu naturalnych możliwości, czasami ograniczonych przez męża.

Co w takim razie z niezależnością finansową? Czy kobiety poświęcające się rodzinie powinny z niej zrezygnować?

Rozwód, śmierć partnera, utrata pracy przez ciebie lub partnera, trwały uszczerbek na zdrowiu, długotrwała niezdolność do pracy może zdarzyć się każdemu! 

Niezależność finansowa to posiadanie własnych pieniędzy i możliwość podejmowania decyzji bez obawy o stan konta. To znaczy, że nasze dochody bez problemu pokrywają bieżące wydatki, przyjemności i nieprzewidziane wydatki oraz dają możliwość odkładania pieniędzy na poduszkę finansową, a następnie prywatną emeryturę.

To także możliwość podejmowania decyzji w zgodzie z samą sobą, zapewnienie bezpieczeństwa sobie i rodzinie, zwiększenie poczucia sprawczości i pewności siebie. Jeśli z jakichś przyczyn zostaniesz samodzielną mamą lub jedynym żywicielem rodziny, to lepiej poradzisz sobie w tej sytuacji. Wiem, że nie chcesz myśleć w tych kategoriach. Wierzysz, że ciebie to nie dotyczy. To błąd! Życie bywa przewrotne. 

Niezależność finansowa jest też bardzo ważna, gdy z różnych przyczyn decydujemy się odejść od partnera. Łatwiej nam podjąć decyzję, ponieważ wiesz, że poradzisz sobie z utrzymaniem siebie, dzieci i mieszkania.

Poza tym warto pamiętać o ubezpieczeniu na życie i zdrowie, które w trudnych sytuacjach tj. choroba, wypadek zapewnią nam pieniądze na leczenie lub rehabilitację i powrót do zdrowia. W takich sytuacjach pieniądze i płynność finansowa nie powinna być dla nas zmartwieniem. Niestety, jeśli nie zadbamy o to wcześniej, to problemy mogą tylko narastać.

Bez względu na to, czy jesteśmy mamami feministkami, czy mamami, które chcą zajmować się domem i dziećmi powinnyśmy być niezależne finansowo!

Zapraszam cię do Klubu Kobiety i Pieniądze "Niezależne mamy"!

Zapraszam cię do Klubu Kobiety i Pieniądze "Niezależne mamy", gdzie podczas comiesięcznych bezpłatnych spotkań online będziemy się wspierać, dyskutować i szukać sposobów na życiową niezależność!

Klub Kobiety i Pieniądze działa od 2017 roku i jest to inicjatywa edukacyjna Kobiety i Pieniądze, organizacji edukacji finansowej dla kobiet. 

W ramach KKIP w całej Polsce działają kluby edukacyjne: stacjonarne i online, które realizują program podstawowej edukacji finansowej dla kobiet. Spotkania prowadzą edukatorki finansowe. Spotkania klubowe są płatne, ale po rejestracji online klubowiczki otrzymują 30% zniżkę na bilety oraz inne produkty edukacyjne oferowane przez Kobietę i Pieniądze.

Od 2022 roku działalność klubowa została poszerzona o kluby rozwojowe, prowadzone przez Ambasadorki. Comiesięczne spotkania są bezpłatne i mają na celu wsparcie klubowiczek w określonym obszarze, którym zajmuje się dany klub.

Tak szeroka oferta wsparcia dla kobiet oferowana przez Klub Kobiety i Pieniądze ma na celu dotarcie do każdej dorosłej kobiety w Polsce z kluczową wiedzą i wsparciem w zakresie finansów osobistych i rozwoju osobistego. 

Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w dowolnej ilości spotkań klubowych w całej Polsce. Zacznij od rejestracji online, a potem korzystaj z tego co dla ciebie mamy!

zuzanna szumińska

Ambasadorka Klubu Kobiety i Pieniądze "Niezależane mamy"


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Zapisz się na newsletter!

>
Success message!
Warning message!
Error message!