6 maja, 2022

Raport: kredyty hipoteczne w maju 2022

udostępnij

Sprawdź majowy ranking kredytów hipotecznych, który opatrzony jest komentarzem Magdaleny Zelek, ekspertki finansowej!

More...

Zaczynamy od tego, że zgodnie z "tradycją" Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Główna stawka to zatem już 5,25%. 

I choć jest to zmiana najbardziej medialna i odczuwalna, to oprócz tego mamy inne zmienne, które bardzo mocno wpływają na obecnych i przyszłych kredytobiorców.

Zmiana WIBOR oraz marży

Podczas, gdy WIBOR rośnie, banki decydują się na obniżanie swoich marż. W mBanku to obecnie 1,41% a w ING 1,59%.  W związku z tym, wielu kredytobiorców, którzy brali kredyty 3-4 lata temu na oprocentowaniu zmiennym z wysoką marżą coraz częściej decydują się na refinansowanie kredytu przechodząc do innego banku, gdzie marża jest niższa. Dzięki temu mimo wzrostu WIBORu ich raty będą niższe. 

Zmiana w wyliczeniu zdolności kredytowej

W kwietniu zmienił się sposób liczenia zdolności kredytowej. Zgodnie z zaleceniem KNF uwzględniany jest bufor na zmienność stopy procentowej w wysokości 5% (dotychczas był na poziomie 2,5%). Podwyższone zostały też koszty utrzymania gospodarstwa domowego.

Zmiany dotyczące warunków zatrudnienia

Banki wprowadzają zmiany dotyczące źródła zatrudnienia (akceptowane umowy zlecenie) oraz okresu prowadzenia działalności gospodarczej. Okres ten skrócił się z 24 miesięcy do 12. Akceptowane jest również rozliczanie się w formie ryczałtu. 

Wzrost zainteresowania oprocentowaniem stałym

Zauważamy zainteresowanie oprocentowaniem stałym, aczkolwiek jego poziom już w wielu bankach przekracza 8%.

Sprawdź przykładową kalkulację kredytu hipotecznego na obecny miesiąc:

Przyjmujemy takie same współczynniki, aby efekt był uczciwy i miarodajny. W oparciu o nie w zestawieniu pokazujemy najtańszą ofertę, średnią i najdroższą. A zakładane parametry to: kwota kredytu (250 tys. zł), okres kredytu (25 lat), stała rata.

Oferta zakładająca 10% wkładu własnego:

Parametry: 250 tys. zł
Okres kredytu: 25 lat
Wkład własny: 10%
Rata: stała

Oferta zakładająca 20% wkładu własnego:

Parametry: 250 tys. zł
Okres kredytu: 25 lat
Wkład własny: 20%
Rata: stała

Przygotowane rankingi mają charakter poglądowy i nie stanowią oferty w rozumieniu prawa handlowego. Pamiętaj, że indywidualnie wyliczone koszty kredytu mogą odbiegać od tego, co zostało przedstawione w materiale.

Warto wiedzieć, do jakich drzwi pukać. Warto mieć osobę, z która można przedyskutować różne możliwości, warianty i najlepsze rozwiązania. Dlatego zapraszamy Was serdecznie na konsultacje z naszą ekspertką Magdaleną. 

Napisz wiadomość przez formularz, który znajduje się poniżej. Za pomoc Magdalena nie pobiera od Ciebie żadnego wynagrodzenia. Ponadto nie zobowiązuje Cię to do skorzystania z jej usług.

Autorka raportu

Magdalena Zelek, ekspertka finansowa, pomaga klientom m.in. w uzyskaniu finansowania na zakup nieruchomości lub budowę domu.

Dba o to, by klienci podejmowali świadome decyzje, dlatego jej priorytetem jest wnikliwe poznanie sytuacji przyszłych kredytobiorców a także rzetelne przedstawienie atrybutów ofert oraz ryzyka wynikającego z zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Umów się na bezpłatną konsultację

W ramach współpracy z Kobietą i Pieniądze otrzymujesz od Magdaleny możliwość bezpłatnej konsultacji dotyczącej kredytu hipotecznego!


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Zapisz się na newsletter!

>
Success message!
Warning message!
Error message!