20 lipca, 2022

Polka w Niemczech i pieniądze

udostępnij

Magda po maturze postanowiła wyjechać z Polski i od wielu lat mieszka w Niemczech. Na początku mieszkała w jednym z największych niemieckich miast, ale aktualnie radość daje jej bliskość natury na wsi. Czym różni się życie w Niemczech? Jakie jest ich podejście do finansów? Czy kobiety w Niemczech chcą być niezależne? Poznaj historię Magdy!

More...

Witaj Magdo. Urodziłaś się i mieszkałaś w Polsce. Co sprawiło, że postanowiłaś przeprowadzić się do Niemiec?

Wyjechałam do Niemiec, kiedy miałam 18 lat. W młodym wieku z zachwytem obserwowałam różnice kulturowe. Ciekawość świata i innych kultur oraz chęć zmian spowodowały, że postanowiłam wyjechać. Już jako młoda osoba nie liczyłam na pomoc finansową rodziców. Samodzielnie zapracowałam na wyjazd marzeń. Do tej pory jestem wdzięczna rodzinie, która mi to umożliwiła.

Czym zajmujesz się w Niemczech?

Moja kariera zawodowa po przyjeździe do Niemiec rozpoczęła się od mopa i zmywaka, czego wcale się nie wstydzę. Dzięki tej pracy mogłam podjąć naukę w trybie zdalnym na Akademii Humanistyczno- Ekonomicznej w Łodzi i zdobyć wykształcenie pedagogiczne. Pracowałam w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i przedszkolach. Prowadziłam również zajęcia z języka polskiego dla dzieci mieszkających w okolicy. Ukończyłam również szkołę opiekuna dziennego w Dortmundzie i brałam udział w licznych szkoleniach pedagogicznych. Obecnie pracuję w szkole podstawowej z dziećmi w klasach od 1 do 4 jako pedagog i opiekun w świetlicy. Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą dwóch wspaniałych chłopców w wieku 10 lat i 5 lat.

Jak żyje się w Niemczech?

Życie tutaj jest chaotyczne i pełne niespodzianek. Na początku mojej przygody za granicą mieszkałam w jednym z największych miast w Niemczech. Aktualnie mieszkam w małej wsi. Nie tęsknię za zgiełkiem miasta, spalinami, obojętnym spojrzeniem społeczeństwa, pogonią za pieniędzmi i stresem. Przeprowadzka dała mi spokój i stabilizację.

Pracowitością i konsekwencją możemy zaspokoić większość swoich potrzeb.

Czy chciałabyś wrócić do Polski?

Od wyjazdu wypierałam chęć powrotu do Polski. Jednakże nauczyłam się niczego nie wykluczać. Jestem na takim etapie, że wszystko może się wydarzyć. Teraz nie opuściłabym mojej leśniczówki. Jednak wiem, że uczucia mogą ulec zmianie. Zależy mi na szczęściu mojej rodziny. Może kiedyś będziemy chcieli wrócić do Polski? Nie wiem.

A jaki Niemcy mają stosunek do pieniędzy?

Niemcy są społeczeństwem oszczędnym. Nieprzypadkowo używa się stwierdzenia „oszczędny jak Niemiec”. Zjawisko to możemy zaobserwować podczas codziennych czynności np. zakupy opierają się na sprecyzowanej liście. Niemcy nie lubią ponosić dodatkowych kosztów. Ich inwestycje są przemyślane. Młode pokolenie stara się zabezpieczać swoją przyszłość. Warto również zaznaczyć, że dla osób starających się o kredyty, państwo przewidziało szereg ulg i programów pomocowych np. Baukindergeld.

A jak wygląda w Niemczech temat niezależności finansowej kobiet?

Niezależność finansowa kobiet jest ściśle związana ze sferą społeczną, w jakiej ta kobieta funkcjonuje. W Niemczech o wiele częściej jak w Polsce pary decydują się na podpisanie intercyzy. Przeprowadziłam sondę wśród najbliższych znajomych, z której wynika, że ponad połowa kobiet posiada wspólne konto ze współmałżonkiem, ale oboje mają do niego równe prawa.Część kobiet posiada własne konto, na które przelewane jest wynagrodzenie i Kindergeld (zapomoga na dziecko wypłacana do 18 roku życia lub nauki dziecka). Zaledwie jedna kobieta zadeklarowała, że nie posiada własnego konta, karty kredytowej, ani nawet wglądu w zarobki współmałżonka.

Niezależność finansowa, oszczędność i samodzielność kobiet to bardzo ważny aspekt niemieckiej społeczności. Kobieta z natury posiada zdolność zarządzania, nie tylko gospodarstwem domowym, potomstwem, ludźmi, ale także finansami.

Warto właśnie o tę niezależność w związku lub partnerstwie zadbać.

Dziękuję Magdo, że podzieliłaś się swoją historią i opowiedziałaś nam o życiu w Niemczech. Tak jak powiedziałaś, warto zadbać o swoją niezależność finansową bez względu na miejsce zamieszkania.

Rozmawiała Zuzanna Szumińska, Ambasadorka Klubu Kobiety i Pieniądze “Niezależne mamy”.

Zuzanna Szumińska

Autorka i Ambasadorka KKIP

Zapraszam Cię do Klubu Kobiety i Pieniądze "Niezależne mamy”,

gdzie podczas comiesięcznych bezpłatnych spotkań online będziemy się wspierać, dyskutować i szukać sposobów na życiową niezależność!

Dołącz!


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!