13 sierpnia, 2022

Singielka i pieniądze. Kobiety rozmawiają o pieniądzach

udostępnij

Agnieszka jest coachem inteligencji emocjonalnej, trenerką myślenia projektowego, arteterapeutką i prelegentką. Wspiera singli, w tym jak radzić sobie ze zmianą. Jaką rolę odgrywają pieniądze w związku? Dlaczego tak trudno nam o nich rozmawiać? Kiedy i jak zacząć? Posłuchaj rozmowy o miłości, związkach, kobietach, mężczyznach i pieniądzach. Zapraszamy!

More...

DN: Ludzie zaczynają się spotykać. Chodzą na randki. Powtarzam, że warto omawiać tematy finansowe jak najwcześniej. Jednak to jest takie trudne! Nie wiemy, kiedy, jak, w jaki sposób, jak ta osoba to odbierze… Co robić?

AN: Pieniądze to wciąż dla nas temat tabu. Ludziom trudno rozmawia się o tym, ile zarabiają, ile mają, ile mogliby mieć. Trudno im nawet wyobrazić sobie wartość tego, co posiadają. Mam wrażenie, że w wielu rodzinach nie rozmawia się o pieniądzach, aktywach i pasywach. Młodzi ludzi, którzy mają wspólny start i zaczynają na podobnym etapie mają trochę łatwiej. Razem przechodzą przez kolejne etapy wzbogacania się. A co ze związkami, które tworzą się później?

Zauważam trend wśród osób, które żyją już bardzo świadomie i rozwijają się zawodowo. Najczęściej w wieku 40 lat i więcej. Oni są po jakiś doświadczeniach wspólnotowych. Szukają kogoś na podobnym lub wyższym poziomie finansowym, tak aby nie musiały się dzielić. Nie chcą ujawniać wszystkiego.
Jeśli ja nie jestem gotowa powiedzieć co tam u mnie słychać w kwestiach finansowych, to jak ja mogę oczekiwać takiej samej szczerości po drugiej stronie?

A kiedy może pojawić się taka rozmowa? Komu bardziej zależy na tych rozmowach? Nam, kobietom trudno rozmawiać o pieniądzach. Mamy różne blokady, zahamowania i poczucie wstydu. Jak się w tym odnaleźć?

Człowiek, który jest systemowy, szczegółowy, lubi planować i jest typem myśliciela, to on lubi zapytać i szuka sposobu, aby się czegoś dowiedzieć. Są też osoby, które bardzo chętnie dowiadują się, ale nie pytają wprost np. sprawdzają media społecznościowe, aby podejrzeć styl życia. Bardzo trudno jest zapytać wprost.

Zakochujemy się w swoich stylach życia i sposobie myślenia.

Łatwiej jest zapytać o poglądy niż o majątek np. co sądzisz o oszczędzaniu? Prędzej ludzie porozumieją się na podstawie wartości i tego, co jest dla nich ważne.

Można powiedzieć, że w tych związkach, które próbujemy dopiero stworzyć nieporozumienia finansowe mogą być główną przyczyną rozstań.

W tej chwili w Polsce mamy ogromny rozstrzał, jeśli chodzi o zarobki dla różnych kategorii wiekowych. Gdyby świadomość ludzi była większa, że czwartą przyczyną rozstań są nieporozumienia finansowe, to może rzeczywiście by o to dbali.

Temat jest trudny w trakcie, a jeszcze trudniejszy na początku.

Różnie ludzie podchodzą do rozmowy na temat pieniędzy. Przypominam sobie swoje rozmowy, kiedy ktoś zapytał mnie o pracę, mieszkanie, samochód, kredyty. Byłam gotowa odpowiedzieć. Znam też osoby, które uważają te pytania za niestosowne i krępujące. Nieważne, czy jest to trzeci tydzień znajomości, czy trzeci rok.

Jeśli jesteśmy otwarte na nowy związek, to trzeba przemyśleć czego oczekujemy od drugiej osoby i na ile my chcemy dzielić się i mówić o sobie. Temat finansów to jeden z ważnych obszarów, aby związek miał szansę powodzenia. Wcześniej, czy później trzeba się z tym zmierzyć.

Rozmawiała Dominika Nawrocka, a opracowanie przygotowała Monika Lipowicz.


Zobacz także!


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!