Święta i pieniądze

2 comments

Zaplanuj budżet, zrób listę wydatków świątecznych, działaj z wyprzedzeniem i świętuj na miarę swoich możliwości finansowych.

More...

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć przygotowania do Bożego Narodzenia, dotyczy to również twoich finansów. Od stale rosnącej listy prezentów świątecznych po liczbę osób, które przyjdą na Wigilię, planowanie z wyprzedzeniem może pomóc ci nie tylko organizacyjnie, ale właśnie finansowo. Wszystko po to, aby styczeń zacząć optymistycznie, a nie od pustego konta.

Zaplanuj budżet świąteczny

Jest to prawdopodobnie najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby utrzymać świąteczne wydatki w ryzach. W dowolnym momencie roku zacznij gromadzić pieniądze w tym jednym celu. Bardzo dobrze sprawdza się założenie osobnego konta w banku, na które co miesiąc przelewasz konkretną sumę pieniędzy. Zanim zaczniesz to robić, policz swoje miesięczne koszty utrzymania, stałe wydatki, które musisz ponieść co miesiąc i oszacuj, ile możesz odkładać na organizację świątecznych przyjemności. Łatwo się domyślić, że jeśli zaczniesz na początku roku to przez dwanaście miesięcy zgromadzisz naprawdę sporą sumkę, która da ci ogromny komfort i co ważne, wszystkie inne wydatki będą realizowane bez zakłóceń.

Jeśli masz do Świąt zaledwie miesiąc

Wykorzystaj opcję „Last minut”, która wcale nie będzie najtańsza, wręcz przeciwnie. W tym przypadku również chodzi o to, aby nie popaść w długi i wszystkie comiesięczne rachunki były zapłacone na czas. Zacznij od ich spisania i odejmij sumę od swoich miesięcznych zarobków. Załóż, że w grudniu nie realizujesz innych planów, wyjazdów, większych wydatków. Dzięki temu różnicę możesz przeznaczyć właśnie na zakup prezentów i świąteczne kulinaria.

[Zarobki - koszty utrzymania w grudniu = różnica (budżet świąteczny), jaką można przeznaczyć na organizację kolacji wigilijnej i zakup prezentów]

Rozdziel pieniądze na mniejsze części

Kiedy już wiesz, jakim budżetem dysponujesz, zacznij nim rozsądnie gospodarować. Pamiętaj, zanim wydasz choćby złotówkę rozdziel pieniądze wg dwóch list: prezenty i zakupy spożywcze. Jeśli z doświadczenia wiesz, że możesz spodziewać się jeszcze innych wydatków, zrób na nie osobną listę.

[Zrób dwie listy zakupów: na świąteczne jedzenie i na świąteczne prezenty]

Kiedy znasz wysokość budżetu świątecznego rozplanuj go na te dwie kategorie wydatków. Odradzam odwrotną kolejność, a mianowicie kosztorysowanie wydatków i potem szukanie na nie pieniędzy. To zabudżetowane kwoty decydują, czy możesz kupić wszystko o czym myślałaś. Dzięki temu masz pewność, że utrzymasz cały budżet domowy w ryzach, nie popłyniesz na nieprzewidzianych wydatkach, nie będziesz musiała posiłkować się pożyczkami i zamkniesz grudzień na plusie.

Kupuj prezenty na miarę swojego budżetu

Bardzo łatwo jest dać się porwać świątecznej aurze. To przyjemny czas, którego celem jest zupełnie co innego niż wygrana w konkursie na najdroższe prezenty. Ważne, abyś zdała sobie sprawę z tego, że podczas zakupów wydziela się w organizmie dopamina, tzw. hormon szczęścia. A gdy dołożysz do tego jeszcze fakt, że kupujesz prezenty świąteczne dla bliskich, to niestety racjonalne myślenie o stanie konta schodzi na dalszy plan. Postaw na pierwszym miejscu rozsądek, kontrolę nad pieniędzmi, planowanie wydatków, a zobaczysz, że poczujesz się dużo lepiej niż podczas jednorazowego zastrzyku przyjemności przy zakupie kolejnej zabawki siostrzeńcowi.

Doskonałym pomysłem na zmieszczenie się w zaplanowanym budżecie jest wcześniejsza rozmowa z rodziną na temat tegorocznych prezentów. Unikniesz w ten sposób widoku łzawych oczu zaraz po Wigilii. Wraca do łask rękodzieło, pomysłowość, zaangażowanie dużo większe niż tylko kolejny zakup plastiku w sklepie z zabawkami. Domowy peeling cukrowy dla nastolatki lub mamy, pudełko na klocki z recyclingu świetnie wypełnią przestrzeń pod choinką i pozwolą zmieścić się w założonym budżecie.

Gotuj i jedz tylko trochę drożej niż zwykle

Nawet podczas Świąt nie jesteśmy w stanie zjeść więcej niż zwykle. Na pewno możemy zjeść gorzej i drożej. Aby tak się nie stało, trzymaj się budżetu świątecznego. Odkryjesz w sobie skrywane dotąd pokłady kreatywności, gdy wiesz, ile możesz wydać, a resztę trzeba zorganizować inaczej.

Zacznij od zaplanowania świątecznych posiłków, liczby gości i skończ na liście zakupów. Do jej przygotowania wykorzystaj zapasy domowe, zapisz tylko to czego faktycznie potrzebujesz. Podziel na dwa wyjście do sklepu. W pierwszej kolejności uzupełnij spiżarkę w suche produkty takie jak mąka, cukier i mrożonki. Na drugie zakupy wybierz się już bliżej Świąt i kup produkty świeże. Dobrze sprawdza się wcześniejsze zamówienie na konkretny dzień jajek, nabiału, mięsa. Dzięki temu masz pewność co do jakości i świeżości produktów oraz tego, że na pewno je kupisz w dobrej cenie.

Wprowadzenie zmian w corocznych przygotowaniach do Świąt opłaca się. Dzięki temu masz mniej stresu, zyskujesz przyjemniejszy czas z rodziną i spokój o budżet domowy w tym i kolejnym miesiącu. Tyle i aż tyle!


Pobierz szablon budżetu świątecznego!


Organizuj Święta z wyprzedzeniem

 1.  Kupuj prezenty już od stycznia
 2. Zbieraj punkty zniżkowe w sklepach cały rok i wykorzystaj na zakup prezentów
 3. Składaj się z rodzeństwem na prezenty dla rodziców
 4. Korzystaj z zakupów online z myślą o prezentach wiosną lub latem, aby nie być pod presją reklam świątecznych i nerwowego odliczania do Wigilii

Odkładaj pieniądze na przygotowania świąteczne już od stycznia

 1.  Nauczona doświadczeniem i wiedzą na temat świątecznych wydatków oszacuj, jaką kwotę w ciągu roku powinnaś wcześniej odłożyć
 2. Podziel ją przez dwanaście miesięcy i sprawdź, czy w budżecie domowym znajdziesz na to przestrzeń
 3. Otwórz dodatkowe konto w banku i przelewaj tam co miesiąc zaplanowaną sumę pieniędzy
 4. Gdy robisz zakupy świąteczne korzystaj ze środków zgromadzonych na tym koncie

About the Author

Follow me


 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
  >
  Success message!
  Warning message!
  Error message!