31 sierpnia, 2020

Wykorzystaj to dla siebie!

udostępnij

Budżetowanie to metoda zarządzania pieniędzmi i domowym budżetem, którą stosuję od ponad 10 lat. To system prosty i sprawdzony. Do zastosowania przez każdą osobę i każdą rodzinę, bez względu na to, ile jest środków do dyspozycji każdego miesiąca. Dzisiaj dowiesz się, jak operacyjnie wdrożyć ją w swoją finansową codzienność.

Kluczem do sukcesu w budżecie domowym, firmowym czy nawet państwowym jest rozdzielanie pieniędzy. Dlatego już w momencie otrzymania wypłaty lub innych przychodów rozdziel je na mniejsze części, które ja nazywam w tej metodzie budżetami. Kolejny krok to zabudżetowanie środków na różne cele, które następnie w skali miesiąca będę z nich regulowała. Więcej o samej metodzie i proporcjach, według których rozdzielasz swoje przychody dowiesz się z poprzedniego artykułu. Dzisiaj natomiast skupmy się na tym, gdzie i jak trzymać pieniądze oraz jak nimi operować.

Zacznę od tego, że uważam polską bankowość elektroniczną za jedną z najlepszych w Europie. Pamiętam, jak jeszcze rok temu w Berlinie nie mogłam w wielu kafejkach czy puntach handlowych zapłacić kartą płatniczą. Gdy rekomendowałam znajomej system budżetowania, powiedziała, że za otworzenie i prowadzenie sześciu rachunków bankowych musiałaby zapłacić miesięcznie ponad 350 euro. W Polsce sytuacja wygląda o niebo lepiej, dlatego sprawdź już dzisiaj warunki w swoim banku. Zwróć uwagę na ewentualne koszty i sposoby na ich uniknięcie. Czasami chodzi tylko o wykonanie kilku transakcji w miesiącu.

Zwykle każdy z nas ma co najmniej jeden rachunek bankowy, na który otrzymuje wynagrodzenie czy emeryturę. Świetnie! Od tego zaczynamy! Zaloguj się teraz do swojego panelu klienta w banku, gdzie masz konto i sprawdź, czy możesz założyć dodatkowe rachunki i na jakich warunkach. Docelowo potrzebujesz sześć rachunków, cztery rozrachunkowe (takie zwykłe) i dwa oszczędnościowe. Jeśli twój bank ma jakieś ograniczenia w tym obszarze, zajrzyj do konkurencji i sprawdź czy gdzie indziej możesz zrealizować swoje finansowe potrzeby. Pamiętaj, banki konkurują ze sobą w tym obszarze, dlatego mają różne akcje promocyjne, które mają na celu przejęcie klientów konkurencji. Wykorzystaj to dla siebie!

Gdy już wybrałaś bank docelowy pod kątem funkcjonalności i korzyści dodatkowych (oprocentowanie, blisko placówki, aplikacja mobilna i inne) zabierzmy się za organizację budżetu domowego online. Technicznie polega to na tym, że wysyłasz elektronicznie wnioski do swojego banku o uruchomienie dodatkowych rachunków. Gdy już się pojawią w Twoim panelu, kolejny krok to zmiana ich nazw. Rachunki zwykłe, na których będzie działo się najwięcej (dużo płatności kartą i przelewy) to budżety na wydatki bieżące (Życie), zabawę (Przyjemności), rozwój (Edukacja) i wsparcie innych (Dobroczynność). Dwa pozostałe niech będą rachunkami oszczędnościowymi, gdzie będziesz przez wiele miesięcy raczej gromadzić pieniądze. Mowa o budżecie na duże wydatki (Duże Wydatki) i pomnażanie pieniędzy (Inwestycje).

Efekt jest taki, że po zalogowaniu się do panelu klienta w swoim banku widzisz sześć rachunków z indywidualnymi nazwami, do których możesz dopisać jeszcze procent, jaki co miesiąc będzie na każdy przelewany np. Życie – 55%, Inwestycje – 10%, Duże Wydatki – 10%, Edukacja – 10%, Przyjemności – 10%, Dobroczynność – 5%. Dodatkowa korzyść płynąca z takiej organizacji jest taka, że widzisz stan swoich środków na poszczególne cele jak w tabelce Excel. Jeden rzut oka i wszystko jasne! Jesteś na zakupach, wchodzisz do aplikacji mobilnej, sprawdzasz, ile pieniędzy znajduje się na koncie np. Przyjemności i już wiesz, czy możesz sobie pozwolić na dany wydatek w tym momencie i w tym miesiącu.

Kolejne wspaniałe udogodnienie, które pozwala sprawnie korzystać z tego systemu, to karty płatnicze. Okazuje się, że zamiast jednej karty w portfelu możesz mieć ich trzy, każda do innego rachunku bankowego i dzięki temu super porządek. Wracając do przykładu powyżej. Idziesz do kina sama lub z rodziną, wyciągasz kartę podpiętą do konta Przyjemności i pieniądze zostają ściągnięte z właściwego źródła. Sprawnie i przejrzyście!

Aby nie pomylić się w sklepie, którą kartą zapłacić za konkretne zakupy opisałam je sobie literkami. Tak, właśnie w ten prosty i sprawdzony w dzieciństwie sposób. Możesz oczywiście zamówić sobie karty z konkretnym zdjęciem, po którym poznasz szybko, do którego konta jest dana karta. Ja wpadłam na prosty i genialny pomysł, polegający właśnie na tym, że na małym kawałeczku papieru (centymetr na centymetr) napisałam duże Ż (karta do kona Życie), P (Przyjemności) itd., które następnie przykleiłam przezroczystą taśmą do właściwej karty. Płacę za produkty na obiad, wyciągam kartę z literką Ż. Płacę za lody i inne przyjemności, to kartą z literką P. Jak widzisz, nie wszystko musi być skomplikowane i trudne. Ja każdego dnia szukam najprostszych i najskuteczniejszych metod na to, aby osiągać swoje cele, w tym te finansowe. Daję gwarancję, że po zastosowaniu moich wskazówek zarządzania pieniędzmi i budżetem domowym będzie dla Ciebie samą przyjemnością!


Przeczytaj wcześniejsze artykuły:

  1. Skąd te wszystkie problemy?
  2. Co ma wartość majątku do budżetu domowego?
  3. Skąd biorą się twoje pieniądze?
  4. Jak zarobić więcej?
  5. Jak to się dzieje?
  6. Czy zawsze chodzi o zaciskanie pasa?
  7. Najlepsza metoda na świecie!


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!