Komunia Święta to wyjątkowy moment w życiu dziecka, często obdarowywanego przez bliskich znaczącymi kwotami pieniędzy. Jak rodzic może pomóc dziecku mądrze zarządzać tymi środkami? Oto kilka praktycznych porad.
More...
Rozmowa o Pieniądzach - Pierwszy Krok
Zacznij od szczerej rozmowy z dzieckiem o tym, skąd nagle wzięły się tak duże pieniądze w jego życiu. Często dzieci są zaskoczone tym, że zamiast zabawek i rzeczowych prezentów, otrzymują gotówkę. Tym bardziej, że nie wiedzą co mają teraz zrobić z pieniędzmi. Przecież nie mają konta w banku i nie otrzymywały wcześniej nawet kieszonkowego. W większości przypadków dzieci cieszą się na gotówkowe prezenty, bo to jakby wejście do świata dorosłych. W końcu do tej pory pieniądze były tylko zarezerwowane właśnie dla nich.
Podczas rozmowy wyjaśnij, co może się teraz stać z tymi pieniędzmi. Często rodzice szybko zabierają je, bo boją się, że dziecko je zgubi, rozda albo wszystko wyda. A co gorsza, rozgada kolegom, ile dostało kasy. Nic tylko się załamać: dali i odebrali. Co zrobić, aby nie pozostawić na całe życie dziecku takich wspomnień? Nie zabieraj tylko przedstaw swój pomysł na zagospodarowanie środków, których właścicielem jest twoje dziecko!
Zarządzanie pieniędzmi to ważna umiejętność, którą warto rozwijać już od najmłodszych lat. Skorzystaj z komunijnej okazji i zaproponuj, że część środków będzie do dyspozycji dziecka, a część ulokujesz na przykład na lokacie bankowej.
Wspólne Otwarcie Konta - Nauka przez Doświadczenie
Wybierzcie się razem do banku, aby założyć pierwsze konto osobiste dla twojego dziecka. To zwykle konto typu junior od 7 roku życia. Wspólna wizyta, rozmowa z bankierem, instalacja aplikacji bankowej i wybór rysunku na kartę, wejście do banku, jako klient, to prawdziwe przeżycie dla młodego człowieka. To ważny element kształtowania i edukowania finansowego dziecka. Poza tym wspaniałe przeżycie. Przelejcie część pieniędzy na nowo otwarte konto.
Umowa między Rodzicem a Dzieckiem - Zapiszcie Zasady
Spiszcie prostą umowę, w której określijcie, jak będziecie zarządzać resztą środków. Jeśli zdecydujesz się na lokatę to wiadomo, że będzie to formalnie twoja lokata. W związku z tym spiszcie między sobą umowę, że dziecko przekazuje ci w zarządzanie resztę pieniędzy, które umieścisz na lokacie na określony czas i z oprocentowaniem. Ustalcie też, kiedy dziecko będzie mogło sięgnąć po te pieniądze. Wszystko po to, aby mogło czuć się bezpieczne, że nie straci tych pieniędzy. Nie muszę ci przypominać twoich własnych wspomnień z dzieciństwa, gdy to komunijne pieniądze dziwnym trafem znikały, prawda?
Budżetowanie - Klucz do Świadomego Wydawania
Wykorzystaj także całą tą sytuację do wprowadzenia dziecka do świata zarządzania pieniędzmi. Rozważ też wystartowanie z regularnym kieszonkowym, które jest codziennym treningiem i narzędziem edukacyjnym.
Budżetowanie, czyli system zarządzania pieniędzmi przez dziecko, polega na prostym dzieleniu wszystkich otrzymanych pieniędzy na trzy równe części. Dziecko powinno wiedzieć, żeby zawsze zarobione pieniądze rozdzielać na WYDATKI (1/3), OSZCZĘDNOŚCI (1/3) i INWESTYCJE (1/3). W ten sposób możecie też podejść do tej komunijnej gotówki. Jedną trzecią zostawić dziecku do dyspozycji na wydatki, a pozostałe ulokować na lokacie. Tak samo dzieje się z kieszonkowym.
To fundamentalna lekcja o tym, jak ważne jest zarządzanie, planowanie i oszczędzanie pieniędzy z myślą o przyszłości. Dziecko ma dzięki temu zapamiętać na całe życie, że tylko część pieniędzy można wydać, część należy zaoszczędzić na większe wydatki, a część pomnożyć.
Takie podejście nie tylko pomoże twojemu dziecku zrozumieć wartość pieniądza, ale także przygotuje je do przyszłych wyzwań finansowych. Pamiętaj, że kluczowe jest tutaj wsparcie i edukacja, a nie kontrola czy ograniczenia. To doświadczenie może stać się najcenniejszą lekcją na całe życie.
To jak prowadzić edukację finansową w praktyce, dowiesz się z mojego kursu online dla rodziców.
Kurs online "Domowa Edukacja Finansowa Dziecka"
Dzięki wiedzy z kursu zyskasz dzieci zaradne finansowo w dorosłym życiu. Zainwestuj w swoją wiedzę, a potem czas i zaangażowanie w edukację finansową swojego dziecka!