Zanim wyruszycie w tę niezwykłą podróż, jaką jest małżeństwo, warto ustalić kilka kluczowych spraw. Zastanówcie się razem, dokąd zmierzacie jako para, małżeństwo, a potem rodzina. Doświadczone pary zgodnie mówią, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Oto kilka ważnych kwestii, które warto omówić przed wypowiedzeniem sakramentalnego "tak".
More...
1. Pracujemy zarobkowo razem czy tylko jedna osoba?
Poznajemy się w różnych momentach życia. Niektóre związki zaczynają się w szkole średniej czy na studiach, wtedy decydujecie, co dalej z waszym utrzymaniem. Czy idziecie do pracy, zakładacie wspólnie firmę, czy może tylko jedno z was będzie zarabiać? Czasem spotykamy się w tej samej pracy lub przez znajomych, co oznacza, że oboje jesteście samodzielni finansowo. Co może się zmienić po ślubie? Może się okazać, że jedno z was pragnie, aby partnerka była w domu, podczas gdy ona nie bierze tego pod uwagę. Albo odwrotnie – partnerka chce po ślubie szybko mieć dziecko i spędzić w domu kilka lat. Takie decyzje wymagają szczerej rozmowy i ustalenia wspólnych celów, bo razem tworzycie drużynę, która gra do jednej bramki.
2. Chcemy mieć firmę czy pracujemy na etatach?
Pieniądze nie spadają z nieba. Planowanie finansowe to kluczowy element zakładania rodziny. Skąd będą się brały pieniądze na utrzymanie, rosnące koszty życia i przyszłość? Jeśli marzycie o firmie, podejmijcie tę decyzję świadomie, rozważając zarówno ryzyko, jak i potencjalne korzyści. Możecie również zgodzić się na pracę na etatach do emerytury, biorąc pod uwagę, że praca może być niepewna, zarobki nie zawsze rosną, a emerytura może wynosić tylko 30% przychodów. Może zdecydujecie się na jakieś połączenie? Kluczowe jest racjonalne i strategiczne podejście do źródeł przychodów, zanim zanurzycie się w nowym życiu.
3. Chcemy mieć mieszkanie czy dom?
Pamiętam, gdy mój mąż marzył o domu, podczas gdy ja, wychowana w bloku, nie brałam tego pod uwagę. Kiedy na horyzoncie pojawił się piękny dom, różnice w naszych poglądach stały się wyraźne. On widział wygodę i swobodę, ja – gigantyczne koszty. Taka sytuacja może prowadzić do stresu i pretensji. Dlatego ważne jest, aby marzenia o domu były jasno wyrażone, a plan na ich realizację – dobrze przemyślany.
4. Chcemy mieć jedno czy więcej dzieci?
Rozmowy o liczbie dzieci mogą być romantyczne, ale też praktyczne. Utrzymanie jednego dziecka a pięciorga to spora różnica. Kobieta może spędzić rok lub więcej na urlopie macierzyńskim. Jakie są wasze plany na ten czas? Warto omówić, ile dzieci planujecie mieć i jak to wpłynie na wasze finanse. Szczera rozmowa, poparta kalkulacją, pomoże uniknąć niespodzianek.
5. Gromadzimy majątek czy żyjemy chwilą?
Co robicie z zarobionymi pieniędzmi? Czy myślicie krótko- czy długoterminowo? Każdy z was ma inne wzorce wyniesione z domu. Jeśli chcesz przewidzieć, jakie decyzje finansowe będzie podejmował twój partner, przyjrzyj się jego rodzicom. Jeśli coś cię niepokoi, omówcie to wcześniej i znajdźcie wspólny konsensus.
6. Na emeryturę chcemy przejść po 60. czy wcześniej?
Dla młodych ludzi emerytura wydaje się odległa. Jednak wasze wcześniejsze ustalenia mają wpływ na to, jak będzie wyglądała wasza jesień życia. Jeśli żyjecie chwilą i nie odkładacie pieniędzy, emerytura zacznie się w wieku ustawowym. Jeśli jednak planujecie wcześniej zabezpieczyć swoją przyszłość, możecie przejść na emeryturę wcześniej i cieszyć się życiem. Wszystko zależy od waszych wspólnych planów i działań.
Jeśli wiecie, dokąd razem zmierzacie, łatwiej będzie się wspierać i cieszyć każdym wspólnym osiągnięciem. Życzę wam powodzenia w budowaniu waszego finansowego królestwa!
Jak żyć szczęśliwie i zbudować finansową harmonię w związku, bez kłótni i nieporozumień?
Kurs online "Finansowe Królestwo"
Nauczycie się efektywnie komunikować w kwestiach finansowych. Będziecie wspólnie planować budżet, aby osiągać zarówno indywidualne, jak i wspólne cele finansowe, budując solidne fundamenty dla Waszej przyszłości. Zainwestujecie i zabezpieczycie Waszą przyszłość finansową!
Świetnie jest być w związku z osobą, która chce dojść do poziomu wolności finansowej. Razem z moją żoną opracowaliśmy plan, dzięki któremu w wieku 35 lat chcemy się uniezależnić finansowo poprzez inwestycje w nieruchomości. Póki co realizujemy małe założone cele, więc wszystko jest na dobrej drodze.
Gratuluję! Mówcie o tym znajomym, niech biorą z Was przykład!
To ważne pytania. Dziękuję za wpis 🙂
Ciekawy wpis. Sama często myślę, że powodzenie mojego małżeństwa w dużej mierze oparte jest na zgodności finansowej. Małżeństwo moich teściów między innymi z powodu braku tej zgodności nie przetrwało (patrz #5 Twojego wpisu). I ostatnia sprawa My sobie nigdy tych pytań nie zadaliśmy ale raczej po cichu siebie obserwowaliśmy. Zgoda buduje a szczególnie ta finansowa, pozdrawiam
Bardzo dziękuję za pani komentarz. Wszystkiego dobrego 🙂