13 lutego, 2020

Razem czy osobno? Wady i zalety wspólnego rachunku bankowego dla par

udostępnij

Finanse to bardzo ważny aspekt życia we dwoje. Wspólne konto bankowe to dylemat wielu par, które rozpoczynają wspólną drogę życia. Serce mówi „stanowimy jedno”, ale w kwestiach finansowych lepiej kierować się rozumem. Jak wynika z badań Instytutu ARC Rynek i Opinia przeprowadzonych w marcu w 2016 r. „Co szesnastej parze grozi rozstanie z powodu konfliktów o pieniądze, a co piąta para w Polsce regularnie kłóci się o pieniądze”. Zatem, jakie zalety i wady ma wspólny rachunek bankowy?

More...

Decyzja o założeniu wspólnego konta powinna być dobrze przemyślana, a przede wszystkim satysfakcjonująca dla obu stron. Posiadacze wspólnego konta w banku mają równy, nieograniczony dostęp do zgromadzonych tam pieniędzy. Partnerzy mogą dowolnie dysponować środkami, dokonywać wpłat, wypłat, przelewów, pobierać na rachunek swoje pensje i inne wpływy. Jednocześnie oboje odpowiadają za wszelkie zobowiązania tj. spłatę debetu w koncie.

Należy bardzo dobrze zastanowić się i omówić z partnerem kwestie finansowe przed założeniem wspólnego rachunku bankowego. Nie istnieje bowiem możliwość ograniczenia uprawnień jednego ze współwłaścicieli. Decyzja o zamknięciu rachunku także musi zostać podjęta wspólnie. Poznaj zalety i wady wspólnego konta bankowego.

Zalety

  • Przejrzystość historii wydatków – każdy współwłaściciel rachunku może zobaczyć wszystkie transakcje (np. wypłaty z bankomatów, przelewy, zlecenia stałe).
  • Wzrost zdolności kredytowej, a zatem większa szansa na uzyskanie kredytu gotówkowego czy też  kredytu hipotecznego.
  • Każdy ze współwłaścicieli otrzymuje własną kartę bankomatową, chronioną indywidualnym numerem PIN. Współwłaściciel może zastrzec kartę drugiej strony w przypadku jej zgubienia, czy kradzieży.
  • Niższe koszty prowadzenia i użytkowania konta. Możliwość uzyskania przywilejów bankowych tj. zwolnienie z opłat i prowizji za określone operacje.
  • Wszelkie decyzje (np. wnioskowanie o linię kredytową na koncie)  muszą zostać podjęte przez obojga współwłaścicieli.
  • Nieograniczony dostęp do zgromadzonych środków dla obojga partnerów.
  • Postrzeganie pieniędzy jako „wspólne” sprzyja osiąganiu długoterminowych celów finansowych w związku.
  • W przypadku śmierci jednego ze współmałżonków, drugi zachowuje swobodny dostęp do środków na wspólnym rachunku.

Wady

  • Odpowiedzialność za wszystkie decyzje i operacje finansowe partnera (np. zablokowanie karty, zlecenie przelewu, zadłużenie).
  • Zwiększone ryzyko braku dostępu do zgromadzonych środków np.  z powodu dłuższej przerwy konserwacyjnej, czy awarii systemu informatycznego danego banku.
  • Odpowiedzialność za zobowiązania finansowe partnera. Mogą się pojawić problemy, gdy jeden z partnerów posiada pożyczki, alimenty lub inne zadłużenia sprzed czasu poznania. W takiej sytuacji para wspólnie odpowiada za spłatę długu.
  • W przypadku włamania na wspólne konto przez cyberprzestępców lub kradzieży PIN-u, czy karty do  konta można stracić wszystkie zgromadzone tam środki.
  • Wspólne konto bankowe to również tylko jedno wspólne konto oszczędnościowe.
  • Brak możliwości ukrycia pewnych wydatków przed drugą osobą np. w przypadku zakupu prezentu dla partnera.
  • Swobodny dostęp do pieniędzy to więcej powodów do kłótni, kiedy partnerzy nie informują o swojej aktywności na rachunku.
  • Użytkownicy mogą dowolnie ustalać np. dzienne limity wypłat dla swoich kart debetowych – druga strona nie ma na to wpływu.

Pełnomocnictwo do rachunku

Posiadanie osobnych kont nie musi oznaczać braku dostępu partnera do naszego konta. Istnieje coś takiego jak pełnomocnictwo do rachunku. Wówczas można dokładnie określić, w jakim zakresie partner może dysponować pieniędzmi.

  • Pełnomocnictwo ogólne – pełnomocnik może wykonywać takie same operacje, jak właściciel konta (np. korzystać z karty, wykonywać przelewy).
  • Pełnomocnictwo rodzajowe – pełnomocnik ma dostęp do konta tylko w częściowym zakresie.

Dzięki pełnomocnictwu właściciel ma w dalszym ciągu kontrolę nad swoimi finansami, a jednocześnie  partner zyskuje swobodny dostęp do pieniędzy na koncie.

Wspólny rachunek bankowy ma swoje zalety i wady. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Przede wszystkim należy systematycznie rozmawiać z partnerem o sprawach finansowych. Takie rozmowy pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek, emocjonujących rozmów przy bliskich, kłótni czy nawet rozstań. Rozmowa na ten temat może wzbudzać wiele emocji, bo dotyczy tak ważnej kwestii jak zaufanie. Należy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Ostateczny wybór i decyzja należy do Was. Nie unikaj tematu i bądź szczera z partnerem.

Pamiętaj: szczęśliwe pary rozmawiają o pieniądzach!

Zestawienie promocji bankowych aktualizowane na bieżąco. Zobacz!

Przeczytaj także:


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!