19 grudnia, 2019

Jak mądrze wyznaczyć cele finansowe na Nowy Rok?

udostępnij

Czy zdarzyło Ci się kiedyś coś sobie postanowić, a potem tego nie dotrzymać? Spokojnie, większości osób zdarza się złamać choć jedno postanowienie. Zatem jak mądrze wyznaczyć cele finansowe, aby miały szansę zostać zrealizowane?

Co zrobić, jeśli chcemy poprawić swoją sytuację finansową? Przede wszystkim warto zacząć od celu, który będzie MĄDRY. Do tego może nam posłużyć jedna z wielu metod ustanawiania celu tj. metoda SMART (z ang. mądry).

Metoda ta pomaga określić cel, który ma szansę zostać zrealizowany. Jeśli wyznaczymy sobie cel nierealny, to jest duże prawdopodobieństwo niepowodzenia. Podam przykład. Czy jest realne odkładać miesięcznie 1.000.000,00 zł? Dla niektórych może tak, ale czy DLA MNIE jest to realne? A jeśli postawimy sobie cel, że odłożę kiedyś jakąś gotówkę. Jak duże jest prawdopodobieństwo, że to zrobię? Ile to będzie? Kiedy to będzie?

Dlategoważne jest, aby mądrze wyznaczyć cel i nie sabotować się od samego początku. Wmetodzie SMART poszczególne litery oznaczają konkretne kryteria, które dany celpowinien spełniać:

S szczegółowy – cel powinien być dokładnie opisany np. odkładam pieniądze na wakacje od 12.07.2020 nad morzem w Sopocie.

M – mierzalny – cel należy zmierzyć konkretnymi kryteriami, czy został osiągnięty np. odłożona określona kwota pieniędzy w danym czasie.

A – atrakcyjny – cel ma być dla nas atrakcyjny, aby mieć satysfakcję z jego realizacji. Dla każdego będzie to coś innego, od spłacenia długów, zbudowania poduszki finansowej do odłożenia pieniędzy na wymarzone wakacje lub inwestycje.

R – realny – cel powinien być dla nas realny do zrealizowania. Jeśli po opłaceniu kosztów życia zostaje nam kwota 1.000,00 zł to ciężko nam będzie odkładać 2.000,00 zł miesięcznie. Możemy odkładać np. 500,00 zł. Cel finansowy należy dostosować do naszych rzeczywistych możliwości.

T – terminowy – należy określić konkretny termin wykonania celu. Może to być dokładna data lub okres czasu, w jakim chcemy zrealizować cel np. miesiąc.

W sytuacji, gdy mamy do porównania dwa cele. Jak sądzisz, który z nich ma większe szanse realizacji?

  1. „Odłożę kiedyś jakąś gotówkę”.
  2. „Każdego 10 dnia miesiąca, od stycznia do lipca 2020 roku, będę odkładać 500,00 zł na specjalnie utworzone subkonto. Odłożone pieniądze przeznaczę na wakacje od 12.07.2020 nad morzem w Sopocie”. (wg. Metody SMART).

Który cel może zostać osiągnięty? Sądzę, że ten drugi.

Co dalej? Działanie i wytrwałość. Pilnowanie swoich postanowień i bycie względem siebie uczciwą. Można sobie pomóc odpowiadając na pytania:

  • Cozyskam, kiedy osiągnę swój cel?
  • Costracę, kiedy nie osiągnę swojego celu?
  • Jaksię będę czuła, kiedy osiągnę swój cel?
  • Jaksię będę czuła, kiedy nie osiągnę swojego celu?

Jeszcze jedna, bardzo ważna sprawa: bądź dla siebie życzliwa.

Nie poddawaj się, jak coś się nie powiedzie. Bądź wytrwała. Wybaczaj sobie potknięcia i szukaj najlepszych dla siebie rozwiązań, aby zrealizować cel. Czasem trzeba przechytrzyć samą siebie, aby zrealizować zadanie. Konsekwentnie dąż do celu, dostosowując go do otaczającej Cię rzeczywistości i dbaj o siebie. Wierzę, że wówczas zrealizujesz swój cel.

Nowy Rok to wspaniały czas, ale cele można ustalać w każdym dowolnym momencie. Nie trzeba czekać cały rok na kolejny Nowy Rok, czy na magiczny poniedziałek. Można zacząć na nowo od Nowej Minuty…, która zaczyna się już za chwilę.

Powodzenia!

Beata Stefańska, psycholog, trener, coach. Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie A.Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła studia podyplomowe oraz liczne kursy i szkolenia. Wierzy, że możemy się zmieniać w kierunku, który sobie nadamy. Uwielbia wyciągać z ludzi ich potencjał i pokazywać, że WIELE jest możliwe. Prowadzi treningi, warsztaty, szkolenia, coachingi. Pracuje grupowo oraz indywidualnie, zarówno w branży prywatnej, jak i biznesowej. Stworzyła m.in. autorski, roczny program warsztatów edukacyjno-rozwojowych „Motywatorki”, program “Jak motywować dzieci do nauki” oraz projekt „Projektuj swoje myśli i żyj życiem jakiego pragniesz”.


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!