16 stycznia, 2020

Jak negocjować podwyżkę?

udostępnij

W pewnym momencie życia zawodowego przychodzi taki dzień, kiedy czujesz, że musisz pójść do szefa porozmawiać o podwyżce. Uważasz, że zasługujesz na dodatkowe pieniądze, ponieważ dobrze wykonujesz swoje obowiązki, długo pracujesz w firmie lub od lat nie otrzymałaś podwyżki i po prostu Ci się należy. Jednak rzeczywistość jest taka, że sama musisz się o te pieniądze postarać. Jeśli nie wyjdziesz z inicjatywą rozmowy o podwyżce, to najprawdopodobniej jej nie dostaniesz.

Do rozmowy o podwyżce należy się przygotować, ale to zapewne wiesz. Pytanie brzmi – jak to zrobić? Jakie działania podjąć? Jakie informacje zebrać? Co jest potrzebne, aby zakończyć te negocjacje z sukcesem?

Podstawowa zasada „przygotuj się” wymaga czasu!

Zaplanuj sobie przygotowanie do rozmowy o podwyżce jako proces, który trwa nie dzień, tydzień czy miesiąc. To co jest kluczowe w rozmowie to ARGUMENTY, czyli konkretne dane, fakty, projekty, wydarzenia, zadania, sukcesy, które pokazują, że jesteś wartościowym pracownikiem i warto w Ciebie inwestować m.in. właśnie w postaci podwyżki.

Wartościowy pracownik to taki, którego praca przynosi dla firmy wymierne korzyści finansowe. W takiego pracownika firma chętnie inwestuje, bo wie, że jej się to opłaca. Najprościej mają osoby zajmujące się sprzedażą, zakupami, marketingiem, logistyką lub finansami. Jednak na każdym stanowisku jest coś, co można zrobić lepiej, udoskonalić, usprawnić, a efektem tego będzie oszczędność czasu lub materiałów, lepsze wykorzystanie zasobów firmy, mniejsze koszty i straty, co ostatecznie przekłada się na pieniądze.

Twoim zadaniem jest wykazać, że jesteś dla firmy wartością, a nie kosztem.

Zdarza się, że pracownik przychodzi po podwyżkę, bo bierze kredyt, urodziło się dziecko, długo pracuje w firmie lub koleżanka z działu dostała. Te argumenty zupełnie nie działają! Spójrz na sytuację oczami pracodawcy i pomyśl, czy podwyżka z powyższych powodów ma sens dla firmy pod względem ekonomicznym? Zdecydowanie nie. Dla firmy ważne jest, jaką będzie miała korzyść, gdy poniesie wyższy koszt wynagrodzenia pracownika. Przedsiębiorstwa działają dla zysku i tylko ten argument jest właściwy do negocjacji dodatkowych pieniędzy.

Przygotuj sobie argumenty do wykorzystania w trakcie rozmowy. Zastanów się, czy:

  • pozyskałaś nowego, ważnego Klienta dla firmy
  • znalazłaś nowego dostawcę, który zaoferował korzystniejsze warunki
  • prowadziłaś projekt / zadanie, które zakończyło się sukcesem
  • wymyśliłaś / zainicjowałaś działania lub zmiany, które przyczyniły się do większej sprzedaży lub do wygenerowania oszczędności
  • masz nowe, dodatkowe obowiązki i większą odpowiedzialność
  • dostajesz nowy projekt
  • z firmy odchodzi doświadczony pracownik i Twoja rola w zespole wzrasta
  • masz pożądane na rynku kwalifikacje / umiejętności (np. nietypowy język obcy, znajomość skutecznej metodologii)

Gdy już umiesz opowiadać o swoich sukcesach, o tym co Cię wyróżnia, to pozostaje wybranie właściwego czasu spotkania. Najlepiej umów się z przełożonym na krótkie spotkanie, aby nikt Wam nie przeszkadzał. Rozmowa o podwyżce jest już wystarczająco stresująca sama w sobie i każde zakłócenie wybija z tematu. Wybierz dzień, gdy Twój szef jest w dobrym nastroju, kiedy się nie spieszy i spokojnie rozpocznij rozmowę.

Negocjowanie podwyżki nie jest łatwą sprawą. Nawet jeśli nie uda Ci się za pierwszym razem, potraktuj to jako doświadczenie, które pozwoli lepiej przygotować się do kolejnej rozmowy.

Powodzenia!

Autorka artykułu:

Izabela Wołyniec-Sobczak. Coach & doradca kariery, trener, rekruter & headhunter, ekspert personal brandingu. Wspiera kobiety, które pracują na etacie w zmianie zawodowej, aby z odwagą i pewnością siebie sięgały po lepszą pracę. Prowadzi konsultacje i procesy coachingowe dla klientek indywidualnych, pracując nad ich rozwojem zawodowym. Oferuje kursy online i szkolenia otwarte dla wszystkich, którzy chcą świadomie kierować swoją karierą zawodową, zdobyć nową, satysfakcjonującą pracę, wyznaczyć nową ścieżkę kariery. Darmowe e-booki możesz pobrać TUTAJ.

Dodatkowe wskazówki od Dominiki Nawrockiej

Gdy już przygotowałaś się mentalnie do podjęcia wyzwania, jakim jest negocjowanie podwyżki, ważne abyś dokładnie wiedziała, jakie pieniądze Cię interesują. Weź kartkę, długopis zacznij kalkulację:

  1. Wyjdź od kwoty swojego aktualnego wynagrodzenia. Kiedy ostatnio miałaś podwyżkę i ile to było?
  2. Oszacuj swoje bieżące koszty utrzymania. Czy z kosztami życia mieścisz się w 60% swoich miesięcznych zarobków? Jeśli nie, zapisz ile konkretnie przekraczasz te 60%. Już masz podpowiedź ile potrzebujesz zarobić więcej miesięcznie.
  3. No tak, ale człowiek potrzebuje się rozwijać i już dzisiaj odłożyć coś na przyszłość. Dolicz do punktu wyżej kolejne 10% od tego co obecnie zarabiasz.
  4. Ile Ci wyszło? Dodaj do tego jeszcze extra 10% – co będzie stanowiło górną granicę negocjacyjną. Kwota, którą wyliczyłaś w punkcie 2 i 3 będzie stanowiła dolną i nieprzekraczalną granicę w negocjacjach.
  5. Co wtedy, gdy u pracodawcy nie ma szans na takie pieniądze? Czas rozejrzeć się i rozważyć zmianę pracy czy uruchomienie swojej firmy. Przynajmniej już wiesz, ile powinno stanowić Twoje wynagrodzenie, a to już bardzo dużo!


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!