Praca nad finansami wymaga przede wszystkim cierpliwości i zaangażowania. Cele finansowe są szczególnie trudne do realizacji, gdyż wymagają pracy nad samą sobą i nie przynoszą natychmiastowych efektów. Dopiero w dłuższej perspektywie czasu ich realizacja daje ogromną satysfakcję, pozwala spełniać marzenia i zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
Wyznacz sobie cele finansowe i skoncentruj się na konkretnych dwóch lub trzech celach. Kiedy próbujesz robić zbyt wiele rzeczy jednocześnie, to zazwyczaj nic z tego nie wychodzi. Masz poczucie, że stale sobie czegoś odmawiasz i zadania wymagają zbyt wiele czasu. Wtedy odpuszczasz jeden cel, potem kolejny i w końcu rezygnujesz ze zmian. A przecież nie o to chodzi! Jak mądrze wyznaczyć cele finansowe dowiesz się tutaj. Cele zapisz sobie w widocznym miejscu! Dzięki temu twój cel będzie stale Ci towarzyszył i motywował.
Co zrobić, aby zmienić swoje finanse na lepsze?
1. Wykonaj analizę swojej sytuacji finansowej – oblicz wszystkie swoje przychody i wydatki. Zweryfikuj paragony, faktury i prześledź historię konta. W ten sposób dowiesz się, co tak naprawdę dzieje się z Twoimi pieniędzmi.
2. Zmniejsz swoje wydatki – kiedy już wiesz na co i jakie kwoty przeznaczasz, to zastanów się gdzie możesz wydawać mniej. Warto przejrzeć swoje rachunki za telefon, tv, internet i spróbować wynegocjować nową, lepsza umowę lub zmienić operatora. Sprawdź czy rachunek bankowy jest bez opłat, czy masz dodatkowe koszty korzystania z usług swojego banku np. płatne bankomaty. Małymi krokami zmieniaj swoje nawyki finansowe. Kupuj tylko to, co jest potrzebne. Nie chodź na zakupy, kiedy czujesz się przygnębiona. Ogranicz jedzenia na mieście i szykuj sobie do pracy drugie śniadanie. Te zmiany pozwolą zgromadzić Tobie dodatkowe pieniądze.
3. Rozpocznij budżetowanie – to jeden z najważniejszych elementów zarządzania pieniędzmi. Polecam codzienne zarządzanie budżetem domowym oraz planowanie wydatków metodą BUDŻETOWANIA (więcej przeczytasz tutaj). Myślisz, że nie musisz spisywać wydatków, bo wszystko masz w głowie? Nic bardziej mylnego. Jeśli czytasz ten artykuł to oznacza, że chcesz popracować nad swoimi finansami i szukasz nowych rozwiązań. Może na początku budżetowanie wydaje Ci się trudne lub czasochłonne, ale efekty Cię zaskoczą. Przekonaj się sama!
4. Zbuduj poduszkę finansową – czym jest poduszka finansowa? To oszczędności, które zabezpieczą Cię w przypadku utraty pracy, zachorowania, wypadku lub nieprzewidzianego, dużego wydatku. Poduszka będzie również potrzebna, kiedy podejmiesz decyzję o porzuceniu dotychczasowej pracy i szukaniu nowej lub rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Zaoszczędzone pieniądze pokryją twoje stałe koszty, kiedy nie będziesz zarabiała pieniędzy. Ile powinna wynosić taka poduszka finansowa? Przyjmuje się, że należy odłożyć równowartość 6-miesięcznych średnich kosztów gospodarstwa domowego.
5. Przeanalizuj swoje zadłużenia – zastanów się w jaki sposób możesz zmniejszyć swoje miesięczne raty. Najlepsza inwestycja to wcześniejsza spłata długów. Wszelkie wolne środki, które wygenerujesz powinnaś w pierwszej kolejności przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Zwróć szczególną uwagę na kredyty konsumenckie i zastanów się nad kredytem konsolidacyjnym na preferencyjnych warunkach, który umożliwi obniżenie rat zaciągniętej pożyczki.
6. Zwiększ swoje dochody – najlepszym sposobem na oszczędzanie jest generowanie wyższych przychodów. Może powinnaś pójść po podwyżkę w dotychczasowym miejscu pracy? Jak się do przygotować do rozmowy o podwyżce przeczytasz tutaj. Może powinnaś zastanowić się nad zmianą pracy? Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz wynegocjować zupełnie nowe, korzystniejsze warunki umowy i wyższe wynagrodzenie. Możesz również poszukać dodatkowego zajęcia, które przyniesie nowy dochód np. korepetycje, prowadzenie strony internetowej, rękodzieło, działanie w sieci MLM lub pisanie artykułów do gazet. Możliwości jest wiele. Nie zapominaj tylko, że doba ma 24h!
7. Zacznij inwestować – jeśli ograniczyłaś zbędne koszty, prowadzisz budżet domowy i zwiększasz swoje dochody to masz zgromadzone nadwyżki finansowe przeznaczone na inwestycje. Po co w ogóle inwestować? Po to, aby zatrudnić pieniądze do pracy dla nas! Inwestycje to aktywa, które generują przychody. Wiem, że to wydaje się skomplikowane. Dlatego czytaj książki, uczęszczaj na szkolenia i nie przestawaj się uczyć! Inwestuj w to, na czym się znasz. Zacznij od małej inwestycji i ryzykuj niewielką ilość pieniędzy.
Pamiętaj! Nie zniechęcaj się, jeśli coś pójdzie nie po twojej myśli! Zmiana nawyków i sposobu myślenia nie jest łatwa i efekty możesz dostrzec znacznie później niż się spodziewałaś. Szukaj nowych rozwiązań i koryguj błędy.
Zrób pierwszy krok, by wyruszyć w finansową przygodę życia!
Autorka artykułu: Wioletta Michalak
Zobacz też:
Dobrze napisane!
Świetna ambasadorka!
Potwierdzam!