23 stycznia, 2020

Jak zmienić swoje finanse na lepsze?

udostępnij

Praca nad finansami wymaga przede wszystkim cierpliwości i zaangażowania. Cele finansowe są szczególnie trudne do realizacji, gdyż wymagają pracy nad samą sobą i nie przynoszą natychmiastowych efektów. Dopiero w dłuższej perspektywie czasu ich realizacja daje ogromną satysfakcję, pozwala spełniać marzenia i zapewnia poczucie bezpieczeństwa.Wyznacz sobie cele finansowe i skoncentruj się na konkretnych dwóch lub trzech celach. Kiedy próbujesz robić zbyt wiele rzeczy jednocześnie, to zazwyczaj nic z tego nie wychodzi. Masz poczucie, że stale sobie czegoś odmawiasz i zadania wymagają zbyt wiele czasu. Wtedy odpuszczasz jeden cel, potem kolejny i w końcu rezygnujesz ze zmian. A przecież nie o to chodzi! Jak mądrze wyznaczyć cele finansowe dowiesz się tutaj. Cele zapisz sobie w widocznym miejscu! Dzięki temu twój cel będzie stale Ci towarzyszył i motywował.

Co zrobić, aby zmienić swoje finanse na lepsze?

1. Wykonaj analizę swojej sytuacji finansowej – oblicz wszystkie swoje przychody i wydatki. Zweryfikuj paragony, faktury i prześledź historię konta. W ten sposób dowiesz się, co tak naprawdę dzieje się z Twoimi pieniędzmi.

2. Zmniejsz swoje wydatki –  kiedy już wiesz na co i jakie kwoty przeznaczasz, to zastanów się gdzie możesz wydawać mniej. Warto przejrzeć swoje rachunki za telefon, tv, internet i spróbować wynegocjować nową, lepsza umowę lub zmienić operatora. Sprawdź czy rachunek bankowy jest bez opłat, czy masz dodatkowe koszty korzystania z usług swojego banku  np. płatne bankomaty. Małymi krokami zmieniaj swoje nawyki finansowe. Kupuj tylko to, co jest potrzebne. Nie chodź na zakupy, kiedy czujesz się przygnębiona. Ogranicz jedzenia na mieście i szykuj sobie do pracy drugie śniadanie. Te zmiany pozwolą zgromadzić Tobie dodatkowe pieniądze.

3. Rozpocznij budżetowanie – to jeden z najważniejszych elementów zarządzania pieniędzmi. Polecam codzienne zarządzanie budżetem domowym oraz planowanie wydatków metodą BUDŻETOWANIA (więcej przeczytasz tutaj). Myślisz, że nie musisz spisywać wydatków, bo wszystko masz w głowie? Nic bardziej mylnego. Jeśli czytasz ten artykuł to oznacza, że chcesz popracować nad swoimi finansami i szukasz nowych rozwiązań. Może na początku budżetowanie wydaje Ci się trudne lub czasochłonne, ale efekty Cię zaskoczą. Przekonaj się sama!

4. Zbuduj poduszkę finansową – czym jest poduszka finansowa? To oszczędności, które zabezpieczą Cię w przypadku utraty pracy, zachorowania, wypadku lub nieprzewidzianego, dużego wydatku. Poduszka będzie również potrzebna, kiedy podejmiesz decyzję o porzuceniu dotychczasowej pracy i szukaniu nowej lub rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Zaoszczędzone pieniądze pokryją twoje stałe koszty, kiedy nie będziesz zarabiała pieniędzy. Ile powinna wynosić taka poduszka finansowa? Przyjmuje się, że należy odłożyć równowartość 6-miesięcznych średnich kosztów gospodarstwa domowego.

5. Przeanalizuj swoje zadłużenia – zastanów się w jaki sposób możesz zmniejszyć swoje miesięczne raty. Najlepsza inwestycja to wcześniejsza spłata długów. Wszelkie wolne środki, które wygenerujesz powinnaś w pierwszej kolejności przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Zwróć szczególną uwagę na kredyty konsumenckie i zastanów się nad kredytem konsolidacyjnym na preferencyjnych warunkach, który umożliwi obniżenie rat zaciągniętej pożyczki.

6. Zwiększ swoje dochody najlepszym sposobem na oszczędzanie jest generowanie wyższych przychodów. Może powinnaś pójść po podwyżkę w dotychczasowym miejscu pracy? Jak się do przygotować do rozmowy o podwyżce przeczytasz tutaj. Może powinnaś zastanowić się nad zmianą pracy? Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz wynegocjować zupełnie nowe, korzystniejsze warunki umowy i wyższe wynagrodzenie. Możesz również poszukać dodatkowego zajęcia, które przyniesie nowy dochód np. korepetycje, prowadzenie strony internetowej, rękodzieło, działanie w sieci MLM lub pisanie artykułów do gazet. Możliwości jest wiele. Nie zapominaj tylko, że doba ma 24h!

7. Zacznij inwestować – jeśli ograniczyłaś zbędne koszty, prowadzisz budżet domowy i zwiększasz swoje dochody to masz zgromadzone nadwyżki finansowe przeznaczone na inwestycje. Po co w ogóle inwestować? Po to, aby zatrudnić pieniądze do pracy dla nas! Inwestycje to aktywa, które generują przychody. Wiem, że to wydaje się skomplikowane. Dlatego czytaj książki, uczęszczaj na szkolenia i nie przestawaj się uczyć! Inwestuj w to, na czym się znasz. Zacznij od małej inwestycji i ryzykuj niewielką ilość pieniędzy.

Pamiętaj! Nie zniechęcaj się, jeśli coś pójdzie nie po twojej myśli! Zmiana nawyków i sposobu myślenia nie jest łatwa i efekty możesz dostrzec znacznie później niż się spodziewałaś. Szukaj nowych rozwiązań i koryguj błędy.

Zrób pierwszy krok, by wyruszyć w finansową przygodę życia!

Autorka artykułu: Wioletta Michalak

Zobacz też:


Tags


  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >
    Success message!
    Warning message!
    Error message!