17 grudnia, 2020

Książka na prezent

udostępnij

Szukasz pomysłu na prezent? Mam dla Ciebie kilka propozycji książek w zakresie finansów, które możesz podarować bliskiej osobie niezależnie od okazji. Poznaj pięć tytułów, które polecam. Zainspiruj się i wybierz wartościowy prezent. 

More...

Książkę można podarować niemal każdemu bez względu na okazję. To prezent uniwersalny. Niestety nie wszyscy chętnie sięgają po książki, a szczególnie takie z zakresu finansów i biznesu. Wciąż w wielu domach temat uważany jest za tabu. Książki pomagają zmienić to podejście i zrozumieć wiele zagadnień. Jeśli wiesz, że ktoś nie kupiłby sobie tego typu lektury, to tym bardziej możesz podarować ją w prezencie. W najgorszym przypadku odłoży na półkę i nie przeczyta. Jednak kiedy po nią sięgnie, to tylko na tym skorzysta.

To, co w naszej głowie, decyduje o tym, co znajduje się w naszych rękach.

Robert Kiyosaki

Na rynku dostępnych jest wiele pozycji.  Od tych klasycznych, do nowości. Z rynku polskiego i zagranicznego. Napisanych prostym językiem, do bardziej zaawansowanych, skupiających się na ekonomii i biznesie. Poznaj te podstawowe pozycje, które pomagają uporządkować finanse osobiste, inaczej spojrzeć na temat oraz zmienić negatywne przekonania.

1. Kobieta i Pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet – Dominika Nawrocka


Książka dedykowana jest kobietom, które chcą uczynić swoje życie dostatniejszym, pełniejszym i szczęśliwszym. Autorka uczy krok po kroku od podstaw jak zająć się swoimi finansami. Tłumaczy podstawowe zagadnienia i odwołuje się do osobistych doświadczeń. Wiedza przekazana jest w bardzo prosty i przystępny sposób, dzięki czemu lekko i szybko się czyta. Zawiera ćwiczenia oraz test, które pomogą określić aktualną kondycję finansową, negatywne przekonania i cele na przyszłość. Książka przekazuje podstawową wiedzę, inspiruje i motywuje, aby zająć się tematem finansów w swoim życiu. Zwraca uwagę na najważniejsze zagadnienia bez wchodzenia w szczegóły. Książkę polecam szczególnie osobom, które potrzebują uporządkować swoje finanse i nie wiedzą, od czego zacząć. Kobietom, które nie miały wcześniej styczności z tego typu książkami i dla których temat wydaje się skomplikowany. To książka dobra na początek. Dla osób bardziej zaawansowanych będzie krótkim podsumowaniem wiedzy, ale zabraknie w niej konkretnych wskazówek i rozwinięcia tematu. Wówczas należy sięgnąć po bardziej specjalistyczną literaturę.

Kobiety zarabiają dzisiaj swoje pieniądze. Kobiety zarabiają dzisiaj więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Kobiety rozdają swoje pieniądze, zamiast się nimi zająć.

Dominika Nawrocka

2. Finansowy Ninja – Michał Szafrański


Ta książka to podręcznik finansów osobistych, który każdy z nas powinien obowiązkowo przeczytać jeszcze w szkole. Liczy 533 strony, jednak bardzo szybko się czyta. Autor nawet trudne zagadnienia tłumaczy w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Posługuje się obliczeniami, wykresami, porównaniami i schematami. Przedstawia racjonalne podejście do finansów oparte na liczbach. Uczy budżetowania, jak działa kalkulator finansowy i instytucje finansowe. Szeroko omawia kluczowe aspekty tj. oszczędzanie, zarabianie, optymalizacja podatkowa i inwestowanie. Nie brakuje w niej też przykładów oraz historii, które pozwalają lepiej zrozumieć temat i odnieść się do konkretnej sytuacji. Polecam tę książkę szczególnie osobom młodym na etapie szkoły średniej, studiów i tym, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową. Sama chciałabym tę książkę przeczytać wcześniej. Dziś chętnie do niej wracam, aby coś sprawdzić lub przeczytać jeszcze raz. To książka, którą dobrze mieć u siebie w domu. Jedyne zastrzeżenia to czasem zbyt szczegółowe opisy i „rozmienianie się na drobne” np. w zakresie oszczędzania lub zarabiania. Bardzo lubię zdanie:

Mądre gospodarowanie pieniędzmi to sztuka minimalizowania tylko tych kosztów, które są nam zbędne, po to żeby mieć więcej pieniędzy na to, co jest dla nas ważne.

Michał Szafrański

3. Pieniądze są sexy – Fryderyk Karzełek


Autor opowiada własną historię i drogę do wolności finansowej. Tytuł może wydawać się nieco kontrowersyjny, ale z pewnością przyciąga uwagę. To książka o pieniądzach, ale nie tylko. Przede wszystkim mówi o rozwoju i równowadze w życiu. Zawiera wiele porad i wskazówek popartych własnymi doświadczeniami. Bardzo dobrze i szybko się czyta. Ciekawa historia, która dla wielu osób może być motywacją i inspiracją.  

Zrób ze swojego życia arcydzieło

Fryderyk Karzełek

4. Bogaty ojciec biedny ojciec  – Robert Kiyosaki


Klasyk. Pierwsza książka, jaką przeczytałam w zakresie finansów. Wielokrotnie o niej słyszałam, ale dość późno przeczytałam. To książka, która przede wszystkim uświadamia nam nasze negatywne przekonania dotyczące oszczędzania, zarabiania i inwestowania pieniędzy. Skłania do refleksji i pokazuje inny punkt widzenia jak ten najczęściej nam przedstawiany. Porównuje przekonania „biednego” i „bogatego” ojca, do których od razu możemy się odnieść. Polecam, jeśli ktoś jeszcze nie czytał. W zakresie edukacji finansowej ta książka jest wręcz obowiązkową pozycją. Szybko się czyta. Napisana prostym i przystępnym językiem. Motywuje do dalszej edukacji w zakresie finansów i zmiany swojego podejścia do tematu.

Głównym powodem naszych kłopotów finansowych jest to, że mimo długich lat nauki, nie nabywamy w szkole wiedzy o pieniądzach. Tak więc uczymy się pracować dla pieniędzy, ale nic nie wiemy o tym, jak pieniądze powinny pracować dla nas.

Robert Kiyosaki

5. Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie – T. Harv Eker


Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza dotyczy schematu pieniędzy. Druga omawia siedemnaście różnic w myśleniu i działaniu między ludźmi bogatymi, a biednymi i z klasy średniej. Ta książka przede wszystkim uświadamia nam nasze negatywne przekonania i podejście do pieniędzy.  Często nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy, dopóki nie przeanalizujemy konkretnych przykładów. Książka skłania do refleksji i skutecznie podważa te negatywne przekonania. Motywuje do pracy nad sobą i swoimi nawykami. Polecam przeczytać szczególnie tym osobom, które wciąż uważają że pieniądze szczęścia nie dają, pieniądze nas zmieniają, albo że ludzie zamożni to oszuści i dorobili się na czyimś nieszczęściu.  

Myśli prowadzę do uczuć. Uczucia prowadzą do działań. Działania prowadzą do wyników.

T. Harv Eker

Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię tytułami i wybierzesz coś dla swoich bliskich lub sama sięgniesz po którąś z tych pozycji. Opisałam te podstawowe tytuły, od których dobrze rozpocząć. Skupiają się one na rozsądnym zarządzaniu pieniędzmi oraz przekonaniach, które wbrew pozorom mają ogromny wpływ na naszą sytuację finansową i nie tylko. Kiedy wręczasz książkę w prezencie, pamiętaj, aby na pierwszej stronie książki wpisać kilka słów od siebie. Mogą to być życzenia, cytat, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Wpisz datę i podpisz od kogo jest prezent. Miło jest wrócić do takich słów po czasie.

A jakie są Twoje propozycje książek w zakresie finansów, które polecasz na prezent? Podziel się w komentarzu.

Autorka: Monika Lipowicz


Może Ci się spodobać:


Tags


  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >
    Success message!
    Warning message!
    Error message!