31 grudnia, 2020

Jak budować markę osobistą?

udostępnij

Najlepsze w co możesz zainwestować, to jesteś Ty sama! Wiedza, doświadczenie i umiejętności wypłacają w życiu najlepsze odsetki. W czasie kryzysu, ale nie tylko stawiaj na siebie. Od czego zacząć? Poznaj 5 kroków, jak budować markę osobistą i żyj na własnych zasadach.

More...

Krok 1 - analiza


W pierwszej kolejności zainwestuj czas w analizę siebie oraz swojej sytuacji

  1. Przeanalizuj swoją sytuację. W jakim jesteś punkcie - satysfakcjonująca praca na etacie, utrata pracy, chęć zmiany, własna działalność lub biznes. Gdzie jesteś? Czy masz poduszkę finansową? Na jak długo? Co motywuje Ciebie do podjęcia kroków w stronę lepszego jutra?
  2. Oceń swoją sytuację i pozycję na rynku pracy, usług, możliwości zarobkowych. Określ swój poziom satysfakcji zawodowej i przeanalizuj stopień samorealizacji, zadowolenia i szczęścia w swoim życiu. Do jakich dochodzisz wniosków?
  3. Zbilansuj sukcesy i porażki swojej dotychczasowej kariery zawodowej. Na co było warto poświęcać swój czas oraz energię? Co Ciebie motywowało, a co zniechęcało w rozwoju? Każdy sukces i każda porażka skłania do refleksji oraz wyciągnięcia wniosków.
  4. Zdefiniuj swoje cele i marzenia. Spisz je wszystkie w notesie. Nie ograniczaj się. Zapisz minimum pięćdziesiąt marzeń. Dużo? Niech one napędzają Cię do podejmowania odważnych decyzji.

Krok 2 – plan działania


Nikt nie lubi żyć w chaosie. Czas na plan długoterminowy. Czy wiesz, gdzie chcesz być za rok, dwa, pięć lub dziesięć?


Żaden wiatr nie jest pomyślny temu, który nie wie do którego portu płynie.

Machiavelli

Kiedy już określisz swój cel, ustal sobie plan tygodnia i miesiąca. Zapisz w nim czas na pracę, posiłki, obowiązki domowe, lekcje z dziećmi, treningi, edukację itd. Planuj zgodnie z priorytetami. Doba jest ograniczona i nie dasz rady zrobić wszystkiego! Na początku harmonogram nie będzie idealny, ale modyfikuj go tak, abyś wypracowała dla siebie dobre nawyki. Nie tylko dzieci potrzebują rytuałów i systematyczności. Dorośli również.

Jeżeli chcesz się kłaść z satysfakcją, musisz się budzić z determinacją.

Georg Lormier

Krok 3 – narzędzia

 

Wszyscy dysponujemy określonym czasem i zasobami. Intencją inwestowania w siebie jest podejmowanie działań, których skutki będą generowały w przyszłości korzyści w życiu osobistym, sukcesy w życiu zawodowym i zyski w sferze finansów. Ideą nie jest dążenie do perfekcjonizmu i chłonięcie wiedzy z każdej dziedziny życia. Świadomie wybieraj najbardziej wartościowe dla siebie treści, kursy, warsztaty i książki. Znajdź swojego mentora, motywatora, inspiratora – osobę, której przekaz, zasób wiedzy i oferta spełnią Twoje oczekiwania. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów. Wielu twórców oferuje swoje usługi, publikacje, kursy i szkolenia. Zacznij małymi krokami. Jeden temat, drugi, a później kolejne. Obserwuj, analizuj, wyciągaj wnioski, ucz się i inspiruj.

Czego potrzebujesz? W pierwszej kolejności zadbaj o zdrowie. To ono warunkuje Twoje dalsze działania. Dbaj o ruch na świeżym powietrzu, regularne posiłki i sen. To również forma inwestycji w siebie. Będziesz bardziej efektywna i pozytywnie nastawiona do działania. Niezbędny jest również czas, ale to kwestia planowania i ustalenia priorytetów. Dasz radę! Przydadzą się jeszcze pieniądze. Jeśli uważasz, że nie stać Cię na inwestowanie w siebie, to niech pierwszą inwestycją będzie książka "Kobieta i Pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet" Dominiki Nawrockiej. Dowiesz się, jak skutecznie zarządzać swoimi pieniędzmi, aby mieć środki również na swój rozwój. Zasady budżetowania poznasz TUTAJ.

Krok 4 – działanie


My, kobiety mamy skłonności do perfekcjonizmu i zaniżania swojej samooceny. Najchętniej ukończyłybyśmy studia w danym zakresie, dodatkowy kurs i przeczytały przynajmniej kilka książek, aby podjąć działanie. Nie o to chodzi!

Zacznij tam, gdzie jesteś. Użyj tego, co masz. Zrób to, co możesz.

Arthur Ashe

Wiem, że łatwiej powiedzieć niż zrobić. Jednak bez działania nic się nie zmieni. Finalnym krokiem i jednocześnie nagrodą za świadome inwestowanie w siebie będzie ogromna satysfakcja oraz życie na własnych warunkach.

Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia.

Jakub B. Bączek

Krok 5 – marka osobista


W czym jesteś naprawdę dobra i wyjątkowa? W czym czujesz się ekspertką? Za co Twoi znajomi Ciebie cenią? Za co podziwiają Ciebie nowopoznani ludzie? W jaki sposób działasz? W jakiej korelacji podejmujesz decyzje osobiste, zawodowe, biznesowe? Wypisz wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy.

Chcesz, czy nie każdego dnia budujesz swój wizerunek w oczach innych. Żyjemy w czasach, gdzie niemal każdy ma konto w mediach społecznościowych.  Z łatwością można sprawdzić, jakie treści publikujesz, czym się interesujesz, w jakich wydarzeniach uczestniczysz. Marką jesteś Ty oraz Twój biznes.

Marka osobista to wszystko to, co ludzie o Tobie powiedzą, kiedy wyjdziesz z pokoju.

Jeff Bezos

Zacznij świadomie budować swój wizerunek.  Na początek przeczytaj książkę "Ekspertka" Dominiki Nawrockiej lub dołącz do autorskiego programu o tym samym tytule. Uwierz w swoje umiejętności. Pokaż swoje prawdziwe i wartościowe „JA”. Buduj wartość swojego nazwiska i działaj na większą skalę.

Nie każde działanie podjęte dziś, rozkwitnie od razu jutro, za tydzień, czy za miesiąc. Musisz mieć świadomość, że inwestowanie to zazwyczaj proces długoterminowy. Niezbędna jest cierpliwość, wytrwałość, determinacja i silna wola. Pamiętaj: „Nie od razu Rzym zbudowano!”. Nie poddawaj się! Niech kolejne kroki prowadzą Cię do określonego celu. Każdego dnia uczysz się czegoś nowego, nawiązujesz kontakty, zdobywasz wiedzę oraz doświadczenie. Od Ciebie zależy jak to wykorzystasz i przekujesz w namacalny zysk, aby w przyszłości wznosić toast za swój sukces.

Świadome budowanie marki osobistej przyniesie Tobie największe korzyści. Działaj!

Autorka: Ewa Czerwińska


Może Ci się też spodobać:


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!