26 listopada, 2024

Jak lepiej oszczędzać?

udostępnij

Każda decyzja finansowa, nawet ta najmniejsza, wpływa na Twoją przyszłość. Jeśli czujesz, że jeszcze nie jesteś tam, gdzie chcesz być, zacznij od podstaw. Tak jak sportowcy trenują nawyki, Ty możesz nauczyć się zarządzać pieniędzmi, by krok po kroku zbliżać się do swojego wymarzonego życia.

More...

Czy wiesz dlaczego warto dobrze zajmować się swoim budżetem domowym i trzymać nad nim kontrolę? 

Bo to tu codziennie podejmujesz decyzje finansowe, które ostatecznie nadają kształt twojej sytuacji finansowej. Te duże i te małe, które czasami wydają się być bez znaczenia, jak pączek kupiony w pośpiechu w przejściu podziemnym.

To, co robisz ze swoimi pieniędzmi albo przybliża cię do twojego wymarzonego życia, albo cię od niego oddala. Jeśli zdecydowanie nie jesteś tam, gdzie chcesz być, jednym z pierwszych rzeczy, które powinnaś zrobić, jest sprawdzenie, czy nie popełniasz błędów w podstawach, czyli w tym, jak wydajesz swoje nierzadko ciężko zarobione pieniądze.  

Popatrz na sportowców, którzy na codziennych treningach ćwiczą podstawowe rzuty, podania i ruchy. Ich trening nie polega na rozgrywaniu wielkich meczów każdego dnia. Skupiają się na powtarzalności i wytrenowaniu prostych nawyków. 

Najczęściej zadawane pytania podczas konsultacji dotyczących budżetu domowego oraz oszczędzania to te, jak lepiej oszczędzać, jak zapanować nad wydatkami i jak budować oszczędności na przyszłość, choć wiele osób nie potrafi nazwać tego w ten sposób.

Zredagowałam te pytania, ponieważ osoby, które decydują się na spotkanie nazywają swoje problemy w bardziej opisowo: 

  • czują, że mają chaos w finansach i brak wiedzy o wysokości wpływów oraz wysokości ponoszonych wydatków,
  • brakuje im kontroli nad sposobem wydawania pieniędzy nazywane potocznie przeciekaniem pieniędzy przez palce,
  • nie posiadają oszczędności lub są one znikome, znacznie poniżej poziomu oczekiwania,
  •  brakuje im poczucia sprawczości i satysfakcji z tego, jak kierują swoimi finansami i ostatecznie życiem. 

Niepowodzenia męczą ich i powodują frustrację, bywa, że niekiedy zaczynają wątpić w siebie i myślą, że to z nimi jest coś nie tak. Mają poczucie, że choć się starają, to nie widzą efektów swojej pracy. Chcieliby zapanować nad swoimi finansami, wprowadzić system, który pozwalałby na większą kontrolę nad pieniędzmi i wydatkami, dzięki któremu finalnie zaczęli by budować oszczędności na przyszłość oraz mogli pozwolić sobie na odłożenie pieniędzy na rzeczy, na które do tej pory nie było ich stać. 

Zrozum swoją sytuację

Istnieje kilka kilka metod, które pokazują, jak sprawnie zarządzać swoimi pieniędzmi. Jednak po przeprowadzeniu 150 indywidualnych konsultacji mogę powiedzieć, że ból zaczyna się stopień niżej. Nasza sytuacja finansowa, życiowa i rodzinna każdego z nas jest na tyle unikalna, że wdrożenie modelu 1:1 jest czasami trudne, jeśli nie powiedzieć niemożliwe. 

Podstawowym krokiem jest zatem zrozumienie, w jakim punkcie życiowym jesteśmy i jakie to ma dla nas konsekwencje finansowe. Kolejnym krokiem jest natomiast sprecyzowanie swoich myśli i nazwanie ich, na przykład. Co rozumiesz przez posiadanie oszczędności? Okazuje się, że jednym oszczędności są potrzebne po to, aby przeznaczyć je na wkład własny na mieszkanie, inni chcą odkładać na czarną godzinę, czyli budować poduszkę bezpieczeństwa a kolejni myślą o zabezpieczeniu emerytalnym. Te różne cele determinują strategię, którą powinniśmy zastosować. 

Szukanie pieniędzy we własnej kieszeni

Skuteczne zarządzanie pieniędzmi ma nam pozwolić na znalezienie środków na nasze cele we własnym portfelu. To praca nad analizą swoich wydatków, która ma nam wskazać na co i ile pieniędzy wydajemy. Czarno na białym widzimy, że wcześniej np. nie doszacowywaliśmy kwot na niektóre kategorie, niektórych wydatków nie potrafiliśmy nazwać żadną kategorią, więc w trakcie trwania miesiąca gdzieś się nam rozmywały. Znajdujemy słabe punkty dotychczasowego systemu i staramy się je naprawić. Wprowadzenie zarządzania i budżetowania ma nam pomóc w lepszych wyborach i uważności na sposób, w jaki wydajemy pieniądze. 

Praca nad własną głową

Skuteczne zarządzanie budżetem to nie jest wyłącznie praca w tabelce Excela. Znacznie więcej dzieje się w naszej głowie, bo to tutaj na nowo trzeba zdefiniować cele, ustawić priorytety, wprowadzić nowe, zdrowe nawyki finansowe… i w nich wytrwać. 

Barbara Pestka-Grzybowska
Trenerka Finansowa

Kobieta i Pieniądze

Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!