Dobrze mieć coś miękkiego do lądowania, gdy z powodu utraty pracy lub zastoju w biznesie fikamy koziołka. Poduszka finansowa to narzędzie finansów osobistych, dzięki któremu kupujesz sobie czas, kiedy możesz podjąć działania naprawcze czy wręcz ratunkowe. A czy ty posiadasz wystarczająco dużo gotówki, aby przetrwać trudności?
Poduszka finansowa to najprościej mówiąc pieniądze, które możemy wykorzystać w momencie, gdy jesteśmy pozbawione możliwości zarabiania. Z tych pieniędzy finansujemy bieżące comiesięczne koszty życia takie jak opłacenie rachunków, spłata kredytu, zakup żywności, paliwa, środków czystości, leków czy ubrań.
Poduszka finansowa pozwala na utrzymanie płynności finansowej w przypadku:
- utraty pracy, upadku firmy
- niesprzyjających warunków ekonomiczno-gospodarczych
- przedłużającej się choroby twojej lub członka rodziny, powodująca utratę części lub całości dochodów
Można ją nazwać prywatnym “ubezpieczeniem”, które fundujesz sobie z własnych nadwyżek finansowych i wypłacasz samej sobie w myśl zasady: Umiesz liczyć, licz na siebie! Zapewnia finansowe bezpieczeństwo i chroni przed takimi krokami, jak zaciąganie kredytów i pożyczek.
Czy poduszka finansowa to inaczej oszczędności?
Oszczędności to bardzo pojemna kategoria. Za zgromadzone pieniądze można przecież kupić samochód albo pojechać na wycieczkę, która będzie spełnieniem naszych marzeń. Natomiast poduszka finansowa ma być dla nas wsparciem w bardzo konkretnych sytuacjach. Jeśli potrzebujemy dokonać większego zakupu, to powinniśmy wyodrębnić go jako osobny cel i systematycznie odkładać część dochodu, aż do uzyskania potrzebnej kwoty. I na to nie przeznaczasz wspomnianej poduszki. Widzisz już różnicę?
Kiedy i jak budować poduszkę finansową?
Budowanie poduszki finansowej to proces, który warto rozpocząć jak najszybciej. Najczęściej powielanym błędem myślowym, jest przekonanie, że nie mamy pieniędzy, aby taką poduszkę zbudować. To mylenie racjonalnego oszczędzania z zaciskaniem pasa, oszczędzania zawsze i na wszystkim lub uciekanie w nadmierny konsumpcjonizm, który traktujemy jako rekompensatę, bo “nam się od życia coś należy”. Dlatego ważne jest wzięcie odpowiedzialności za swoje życie i przygotowanie się w dobrych czasach na te gorsze.
Jak duża powinna być poduszka finansowa?
W budowaniu poduszki finansowej ważne jest określenie, ile pieniędzy chcielibyśmy mieć do dyspozycji, gdyby zaszła taka potrzeba, ale nie mniej niż… W pierwszej kolejności należy określić kwotę, która pokrywa nasze miesięczne wydatki i ją pomnożyć przez trzy lub sześć miesięcy. Wynik to kwota, która powinna z czasem stać się poduszką finansową. Wielkość poduszki finansowej zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Zaleca się budowanie poduszki, której wielkość pozwoli na pokrycie:
• 3 miesięcy życia, jeśli utrzymujesz jedynie siebie
• 6 miesięcy życia, jeśli masz rodzinę i dzieci na utrzymaniu oraz regularne dochody
• 12 miesięcy życia, jeśli masz rodzinę i dzieci na utrzymaniu oraz prowadzisz swoją firmę
Te pieniądze powinny zapewnić nam utrzymanie i poczucie bezpieczeństwa na wypadek utraty zarobków lub ich drastycznego zmniejszenia. Pamiętaj o tym, że każda rodzina ma mnóstwo tzw. stałych kosztów życia, które bez względu na to czy zarabiasz, czy nie, muszą być opłacone. Poduszka finansowa pozwala zebrać siły w kryzysowej sytuacji, utrzymać stabilność finansową i wyjść na prostą. Nie zapominaj też o tym, że dyscyplina wydatkowa wpływa na wymaganą wysokość, jaką należy zgromadzić. Im mniej wydajesz, tym poduszka na dłużej wystarczy.
Skąd wziąć pieniądze na budowę poduszki finansowej?
Źródeł pieniędzy potrzebnych na zbudowanie poduszki finansowej powinniśmy szukać przede wszystkich w budżecie domowym. Warto ustalić, że co miesiąc przeznaczamy 10 proc. naszych dochodów na ten cel i przelewać je na oddzielne konto. Jeśli mamy taką możliwość, warto oczywiście wpłacać więcej. Jeśli odłożenie 10 proc. sprawia nam trudności, to sprawdzamy zasadność wszystkich kosztów i eliminujemy te niepotrzebne. W drugiej kolejności staramy się o dodatkowe przychody, które w 100 proc. przeznaczamy na ten cel. Jeśli nie masz poduszki finansowej, to odłóż na później inwestowanie! Najpierw należy zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę, a dopiero później myśleć o pomnażaniu kapitału.
Gdzie trzymać te pieniądze?
Poduszka finansowa to pieniądze, które powinny być łatwo dostępne, ale nie na tyle, by kusiły nas na co dzień. Dlatego sprawdzi się konto oszczędnościowe w innym banku, z którego nie korzystasz każdego dnia. Dobrym pomysłem są też lokaty bankowe na krótki okres. Blisko, ale w bezpiecznej odległości. Wiesz o co chodzi, prawda? 🙂
Co jeśli prowadzisz firmę?
Jeśli prowadzisz własną firmę to analogiczną poduszkę finansową powinna posiadać twoja firma. Pozwala ona na utrzymanie płynności finansowej, gdy chwilowo ustaje możliwość generowania przychodów. W takiej sytuacji, gdy przedsiębiorcy nie zarabiają, ale wciąż muszą liczyć się z kosztami, poduszka finansowa pozwala wypłacić pensje pracownikom, uregulować zobowiązania wobec instytucji, pokryć wydatki związane z najmem lokalu, opłacić rachunki czy leasing.
Obecna sytuacja związana z pandemią utwierdza nas w przekonaniu, że poduszka finansowa jest jednym z najważniejszych rozwiązań, które powinien mieć do dyspozycji każdy z nas. Już dzisiaj zacznij ją budować lub powiększać. Zawsze myśl długoterminowo. Chroń finansowo siebie i swoją rodzinę.
Barbara Pestka-Grzybowska – wieloletnia Ambasadorka Klubu Kobieta i Pieniądze w Szczecinie, mama, przedsiębiorca (właścicielka agencji social media Barbara Grzybowska Social Media &More). Na co dzień pomaga przedsiębiorcom i ambitnym kobietom tworzyć strategię komunikacyjną w social mediach dla ich firm. Wspiera w budowaniu marki osobistej i personal brandingu.
Promocje bankowe
Znajdź najlepsze konto osobiste lub lokatę!