2 stycznia, 2021

Trzy finansowe lekcje, jakie dał nam 2020 rok

udostępnij

Bez wątpienia będziemy wspominać 2020 rok, jako nietypowy. Dla niektórych z nas to rok kryzysu, dla innych przełomu, a dla jeszcze innych szans. Z finansowego punktu widzenia nauczył nas zdecydowanie najwięcej spośród wielu ostatnich lat. Zobacz, jakie trzy lekcje powinniśmy wyciągnąć i na czym skupić się w 2021 roku.

More...

Dywersyfikacja przychodów

Kiedy okazało się, że to co uważaliśmy za pewnik stanęło pod znakiem zapytania, przyszło oprzytomnienie. Jakie zapytasz? Ano takie, że praca i pensja jaką masz, nie zawsze będzie. 2020 rok udowadnia po raz pierwszy i to w bardzo krótkim czasie, że kryzys może przyjść szybko i bez ostrzeżenia. Oznacza to, że firma, w której pracujemy może z miesiąca na miesiąc "stanąć", przestać płacić lub zmniejszyć wypłaty o połowę. Szok! Raczej lekcja dla nas, abyśmy nie stawiali wszystkiego na jedną kartę. Dywersyfikuj przychody to jedna z trzech lekcji, jaką dał nam 2020 rok. Jeśli do tej pory siebie i swoją rodzinę utrzymywałaś z jednego źródła pieniędzy, zadbaj w 2021 o drugie, trzecie, czwarte. Ryzyko się rozłoży i kolejny kryzys nie będzie tak bolesny.

Poduszka finansowa

"I nagle okazało się, że król jest nagi..." Tak moglibyśmy zacząć bajkę o kłopotach finansowych AD 2020 wielu polskich rodzin i przedsiębiorców. Brak poduszki finansowej, czyli gotówki z której można skorzystać gdy zabraknie przychodów, pokazał, jak ryzykancko prowadzimy swoje domowe i firmowe budżety. Dlatego zapamiętaj, aby w 2021 roku każdego miesiąca z góry odkładać co najmniej 20% na poduszkę finansową. I tak do momentu, w którym uzbierasz co najmniej trzykrotność swoich miesięcznych kosztów życia. Jeśli prowadzisz biznes, zrób dokładnie tak samo i śpij już spokojnie.

Czas dla swoich pieniędzy

Odpowiedz szczerze, ile czasu poświęcałaś w miesiącu swoim pieniądzom? Mam tutaj na myśli analizowanie przychodów i wydatków, ewidencję tych ostatnich, szukanie sposobów na alokowanie oszczędności, planowanie prywatnej emerytury, itd. Kryzys 2020 mówi nam "Zajmij się tym, co stanowi o Twoim codziennym utrzymaniu". Problemy finansowe nie zaczynają się wtedy, gdy brakuje pieniędzy. One pojawiają się, gdy nie zajmujemy się swoimi pieniędzmi, chociaż dają nam dach nad głową i zapełniają lodówkę. Zacznij od zbierania paragonów, przeglądania ich raz w tygodniu, potem spisywania i wyciągania wniosków. Sprawdzaj stan konta i pracuj nad zwiększeniem przychodów. Trzymaj dyscyplinę wydatkową i dąż do wygenerowania co miesiąc nadwyżki finansowej, z której m.in. zbudujesz swoją poduszkę finansową. Skup się na tym co jest ważne. Godzina w tygodniu, to chyba niezbyt wiele, od której zależy tak wiele!

Chcesz mieć lepsze efekty finansowe w 2021 roku? Podsumuj swoje działania w starym roku, wyciągnij wnioski, zaplanuj zmiany i działaj! Pomoże Ci w tym czternastostronicowa checklista, z którą sprawnie podsumujesz 2020 rok i wejdziesz z jasną finansową wizją w nowy rok!

Pobierz bezpłatną check listę

CHECK & PLAN

Finansowe podsumowanie roku i planowanie nowego. 14 stron!

Dominika Nawrocka, założycielka organizacji edukacji finansowej dla kobiet "Kobieta i Pieniądze". Trenerka finansowa, edukatorka, przedsiębiorczyni i inwestorka.

Autorka książek dla kobiet na temat edukacji finansowej, marketingowej i biznesowej.

Autorka artykułu

Zajrzyj też tutaj:


Inspirujące filmy o finansach na Netflixie, które warto obejrzeć

Interesujesz się finansami lub chcesz zacząć swoją przygodę w tej dziedzinie? Masz

Więcej

Nawyki ludzi bogatych

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, co sprawia, że niektórzy ludzie osiągają sukces finansowy

Więcej

Lista finansowych lektur obowiązkowych

Odkryj klucz do sukcesu finansowego ze starannie dobraną listą obowiązkowych lektur dla

Więcej

Afirmacje na przyciąganie pieniędzy

Pewnie kojarzysz coś takiego, jak prawo przyciągania. Ono mówi, że wystarczy skierować

Więcej

Tags


  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >
    Success message!
    Warning message!
    Error message!