2 stycznia, 2021

Trzy finansowe lekcje, jakie dał nam 2020 rok

udostępnij

Bez wątpienia będziemy wspominać 2020 rok, jako nietypowy. Dla niektórych z nas to rok kryzysu, dla innych przełomu, a dla jeszcze innych szans. Z finansowego punktu widzenia nauczył nas zdecydowanie najwięcej spośród wielu ostatnich lat. Zobacz, jakie trzy lekcje powinniśmy wyciągnąć i na czym skupić się w 2021 roku.

More...

Dywersyfikacja przychodów

Kiedy okazało się, że to co uważaliśmy za pewnik stanęło pod znakiem zapytania, przyszło oprzytomnienie. Jakie zapytasz? Ano takie, że praca i pensja jaką masz, nie zawsze będzie. 2020 rok udowadnia po raz pierwszy i to w bardzo krótkim czasie, że kryzys może przyjść szybko i bez ostrzeżenia. Oznacza to, że firma, w której pracujemy może z miesiąca na miesiąc "stanąć", przestać płacić lub zmniejszyć wypłaty o połowę. Szok! Raczej lekcja dla nas, abyśmy nie stawiali wszystkiego na jedną kartę. Dywersyfikuj przychody to jedna z trzech lekcji, jaką dał nam 2020 rok. Jeśli do tej pory siebie i swoją rodzinę utrzymywałaś z jednego źródła pieniędzy, zadbaj w 2021 o drugie, trzecie, czwarte. Ryzyko się rozłoży i kolejny kryzys nie będzie tak bolesny.

Poduszka finansowa

"I nagle okazało się, że król jest nagi..." Tak moglibyśmy zacząć bajkę o kłopotach finansowych AD 2020 wielu polskich rodzin i przedsiębiorców. Brak poduszki finansowej, czyli gotówki z której można skorzystać gdy zabraknie przychodów, pokazał, jak ryzykancko prowadzimy swoje domowe i firmowe budżety. Dlatego zapamiętaj, aby w 2021 roku każdego miesiąca z góry odkładać co najmniej 20% na poduszkę finansową. I tak do momentu, w którym uzbierasz co najmniej trzykrotność swoich miesięcznych kosztów życia. Jeśli prowadzisz biznes, zrób dokładnie tak samo i śpij już spokojnie.

Czas dla swoich pieniędzy

Odpowiedz szczerze, ile czasu poświęcałaś w miesiącu swoim pieniądzom? Mam tutaj na myśli analizowanie przychodów i wydatków, ewidencję tych ostatnich, szukanie sposobów na alokowanie oszczędności, planowanie prywatnej emerytury, itd. Kryzys 2020 mówi nam "Zajmij się tym, co stanowi o Twoim codziennym utrzymaniu". Problemy finansowe nie zaczynają się wtedy, gdy brakuje pieniędzy. One pojawiają się, gdy nie zajmujemy się swoimi pieniędzmi, chociaż dają nam dach nad głową i zapełniają lodówkę. Zacznij od zbierania paragonów, przeglądania ich raz w tygodniu, potem spisywania i wyciągania wniosków. Sprawdzaj stan konta i pracuj nad zwiększeniem przychodów. Trzymaj dyscyplinę wydatkową i dąż do wygenerowania co miesiąc nadwyżki finansowej, z której m.in. zbudujesz swoją poduszkę finansową. Skup się na tym co jest ważne. Godzina w tygodniu, to chyba niezbyt wiele, od której zależy tak wiele!

Chcesz mieć lepsze efekty finansowe w 2021 roku? Podsumuj swoje działania w starym roku, wyciągnij wnioski, zaplanuj zmiany i działaj! Pomoże Ci w tym czternastostronicowa checklista, z którą sprawnie podsumujesz 2020 rok i wejdziesz z jasną finansową wizją w nowy rok!

Pobierz bezpłatną check listę

CHECK & PLAN

Finansowe podsumowanie roku i planowanie nowego. 14 stron!

Dominika Nawrocka, założycielka organizacji edukacji finansowej dla kobiet "Kobieta i Pieniądze". Trenerka finansowa, edukatorka, przedsiębiorczyni i inwestorka.

Autorka książek dla kobiet na temat edukacji finansowej, marketingowej i biznesowej.

Autorka artykułu

Zajrzyj też tutaj:


Jak przygotować budżet świąteczny last minute?

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, pełen magii i radości. To okazja

Więcej

Wyzwanie Zarabianie

3-dniowe szkolenie o dochodach pasywnych, które pozwolą Ci zbudować stabilne źródło finansowe

Więcej

Studenckie Finanse. Jak zarządzać, zarabiać i oszczędzać pieniądze?

Studiowanie to nie tylko okres intensywnego rozwoju i zdobywania wiedzy, ale także

Więcej

10 przepisów na dania obiadowe za około 25 zł

Poznaj 10 smacznych przepisów na całe dania obiadowe za około 25 zł.

Więcej

Tags


  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >
    Success message!
    Warning message!
    Error message!