Zajmowanie się własnymi finansami to nasz obowiązek. Inwestując, możesz sprawić, że przyszłość Twoja i Twoich bliskich będzie bezpieczna. Aktualne oprocentowanie lokat poniżej 2 proc. nie zachęca do trzymania pieniędzy w banku. W co inwestować, kiedy chcemy pomnażać kapitał i minimalizować ryzyko?
More...
Przy oprocentowaniu lokat poniżej 2 proc. łatwiej spotkać kogoś, kto idzie do banku zlikwidować depozyt niż kogoś, kto idzie wpłacić na lokatę więcej pieniędzy. Trudno się temu dziwić. Wpłacając na przeciętną roczną lokatę kwotę 1000 złotych możemy po 12 miesiącach zainkasować śmiesznie niską kwotę w wysokości 8 - 12 złotych odsetek (po opodatkowaniu). To delikatnie rzecz ujmując, nie zachęca nas do oszczędzania.
Trzeba jeszcze pamiętać o inflacji, która bezdusznie zjada to, co chcemy uchronić. Więcej na temat inflacji przeczytasz TUTAJ.
Inwestowanie to aktywne poszukiwanie okazji do pomnożenia pieniędzy o najwyższy możliwy procent przy akceptowalnym poziomie ryzyka. To sytuacja, gdy interesuje nas wynik przynajmniej powyżej poziomu inflacji. Jakie masz możliwości?
Obligacje skarbowe
Obligacje skarbowe indeksowane inflacją przeznaczone są dla klientów detalicznych i pozwalają nam uniezależnić zyski z oszczędności od inflacji. Ich oprocentowanie składa się ze stawki inflacji oraz marży. Dlatego te obligacje są wyżej oprocentowane niż lokaty bankowe. Stopa procentowa dla kolejnych okresów odsetkowych jest obliczana na podstawie stopy wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, przyjmowanej dla 12 miesięcy i ogłaszanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w miesiącu poprzedzającym pierwszy miesiąc danego okresu odsetkowego, powiększonej o stałą marżę w wysokości 1,00 proc. Zatem oprocentowanie to inflacja +1 proc.
Fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne to forma zbiorowego inwestowania pieniędzy. Teoretycznie jest to druga po lokatach najprostsza forma oszczędzania, a jednocześnie inwestowania pieniędzy. W co lokowane są środki? Jakie jest ryzyko straty kapitału? Więcej przeczytasz TUTAJ.
Giełda
W pierwszym kroku należy założyć rachunek maklerski. Jeżeli bank prowadzący nasze konto posiada dom maklerski, z reguły wystarczy zalogować się do serwisu transakcyjnego i online złożyć wniosek o otwarcie takiego rachunku. Przygodę z inwestowaniem na giełdzie warto rozpocząć od niewielkiej kwoty np.1000 zł. Należy wybrać 5 spółek i zakupić ich akcje. Wybór akcji kilku różnych firm jest bardzo ważny, aby dywersyfikować portfel inwestycyjny, aby w razie potknięcia nie stracić wszystkiego.
Najważniejszymi danymi są notowania spółek oraz wydawane przez nie komunikaty. Źródłem tych informacji mogą być portale np. bankier.pl. Należy monitorować ceny tych akcji np. codziennie na koniec dnia i po miesiącu wyciągnąć wnioski oraz podjąć decyzje o dalszych krokach - sprzedać akcje, dokupić czy dalej trzymać.
Koszty bycia inwestorem giełdowym ograniczają się zazwyczaj do prowizji od wartości transakcji oraz podatku od zysku.
Nieruchomości
Jeżeli posiadasz duży kapitał i chcesz go zainwestować, to od lat opłacalnym sposobem jest inwestowanie w nieruchomości. Ceny mieszkań cały czas rosną, a chętnych na ich zakup wcale nie brakuje. Nieruchomości stały się najpopularniejszym sposobem lokowania pieniędzy w Polsce. Nic dziwnego. Dają około dwukrotnie wyższy zwrot w skali roku jak lokaty bankowe i ich wartość wciąż rośnie w czasie. Inwestować w nieruchomości można na wiele sposobów. Więcej przeczytasz TUTAJ.
Możliwości inwestowania jest wiele, a jeszcze dookoła słyszysz dywersyfikuj! Strach ma wielkie oczy. Po prostu zacznij od inwestycji, którą rozumiesz i której chcesz się uczyć oraz tej, na którą masz obecnie środki. W ten sposób zyskasz bezcenne doświadczenie i zweryfikujesz swoją wiedzę. Zacznij od małych kwot i inwestuj w różne aktywa. Sprawdzaj, ucz się, poprawiaj, przenoś pieniądze. Jednym słowem optymalizuj!
Kiedy w grę wchodzą pieniądze, to zawsze towarzyszą temu emocje. Gdy zarabiamy, chcemy więcej. Gdy tracimy, nerwy biorą górę i wycofujemy pieniądze albo czekamy, aż się odbijemy. Za każdym razem podejmujemy ryzyko, które na stałe jest wpisane w inwestycje. Dlatego dobra rada: chroń kapitał! Ucz się i analizuj na chłodno. Jeśli tracisz, ustaw limit, na ile możesz sobie pozwolić. Gdy dojdziesz do tego poziomu – wycofaj pieniądze.
Autorka: Wioletta Michalak
Odkryj tajniki skutecznego inwestowania i pomnażania pieniędzy na rynku kapitałowym!
Przeczytaj też: