27 sierpnia, 2020

Inwestowanie w nieruchomości dla każdego

udostępnij

Zanim zaczniesz inwestować w nieruchomości powinnaś odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcesz w ten sposób osiągnąć. Wolisz pomnożyć kapitał, czy generować regularny dochód pasywny? A może interesują Cię obie te formy?  Możliwości jest wiele i można się pogubić. Poznaj podstawowe formy inwestowania w nieruchomości i wybierz coś odpowiedniego dla siebie.

Inwestowanie w nieruchomości jak każde inne inwestowanie jest procesem polegającym na angażowaniu środków (kapitału) i czasu w celu osiągnięcia korzyści (zysku).

Co ważne, ten sposób inwestowania jest stosunkowo bezpieczny. Mamy bardzo niskie ryzyko utraty zainwestowanego kapitału, gdzie praktycznie niemożliwym jest spadek wartości nieruchomości do zera. Ponadto w bardzo prosty sposób możemy podnosić ich wartość.

Cel: dla pomnożenia kapitału

House flipping (flipowanie) – znany i lubiany sposób pomnażania kapitału, mówiący kup tanio, podnieś wartość, sprzedaj z zyskiem. Proces ten sprawdza się wśród osób lubiących szybkie efekty i zdecydowane działanie. Najpopularniejsze są flipy mieszkań na rynku wtórnym, a w dalszej kolejności mieszkań deweloperskich. Jednak co stoi na przeszkodzie, aby podnieść wartość nieruchomości gruntowych lub komercyjnych? Nie ograniczaj się. Każdy pomysł jest dobry, jeśli tylko przyniesie zaplanowany rezultat. Co ważne, jeszcze przed zakupem nieruchomości powinnaś przygotować swoje założenia, podliczyć koszty i wiedzieć, ile na tej transakcji chcesz zarobić.

Cel: dla dochodu pasywnego

Wynajem (własnych nieruchomości) – słowo „nieruchomości” jest bardzo pojemne i wynajmować możemy wszystkie np. garaż, miejsce postojowe, mieszkanie, dom, budynek wielorodzinny, lokal usługowy, biurowiec, centrum handlowe, plac manewrowy. Najważniejszy jest dodatni przepływ pieniężny, a jaka to będzie nieruchomość zależy tylko od Ciebie. Możesz wynajmować długoterminowo lub krótkoterminowo, samodzielnie zająć się zarządzaniem i wynajmem lub wybrać firmę czy biuro nieruchomości, która zajmie się tym za Ciebie (wówczas uwzględnij jeszcze ich prowizję).

A co jeśli jesteś właścicielką pola uprawnego lub łąki? Tu też możesz zarabiać. Bo zawsze znajdzie się dzierżawca, który zapłaci za możliwość uprawy gruntu. Sama przez wiele lat byłam właścicielką kilku hektarów gruntu rolnego. Był on uprawiany przez lokalnego rolnika, który po każdych żniwach rozliczał się ze mną.

Podnajem –coraz bardziej popularny, szczególnie dla osób, które dysponują mniejszym kapitałem. Na czym polega? Wynajmujesz mieszkanie od właściciela na określony czas, następnie dopasowujesz je do grupy klientów, których chcesz obsługiwać i podnajmujesz nieruchomość. Mieszkania podnajmowane są przygotowywane zarówno na najem długoterminowy jak i krótkoterminowy.

Aparthotele i  Condohotele – ten rynek rozwija się coraz prężniej. Dzięki takiej inwestycji stajesz się właścicielką nieruchomości (pokoju hotelowego, mikrokawalerki), która jest zarządzana i wynajmowana. W pierwszych latach bardzo często operator gwarantuje określoną, minimalną stopę zwrotu z inwestycji. Zazwyczaj masz również wyznaczony czas w roku, kiedy możesz nieodpłatnie korzystać z własnej nieruchomości.

Jak widzisz możliwości jest wiele. Krótko je opisałam, abyś ogólnie je poznała. Tak naprawdę nie jest ważne na jaką formę się zdecydujesz, bo każda sytuacja jest inna. Jednak zanim zaczniesz inwestowanie, koniecznie wejdź w temat głębiej – czytaj, idź na szkolenie, poznaj różne przypadki i osoby, które już to robią. Przede wszystkim nigdy nie zaczynaj bez własnej strategii. Musisz wiedzieć w jakim kierunku zmierzasz.

Autorka artykułu:

Małgorzata Owczarzak – pośrednik nieruchomości w firmie RE/MAX Experts. Specjalizuje się w sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym. Od października 2017 r. Ambasadorka Lokalna Klubu Kobiety i Pieniądze w Poznaniu, która następnie objęła funkcję Ambasadorki Regionalnej w województwie wielkopolskim i lubuskim. Od stycznia 2020 r. pełni również funkcję Dyrektor Zarządzającej Akademii Kobiety i Pieniądze.


 

 

Odkryj tajniki skutecznego inwestowania i pomnażania pieniędzy na rynku nieruchomości!


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!