6 kwietnia, 2020

Inwestowanie w instrumenty finansowe na rynku kapitałowym

udostępnij

Tomasz, ekspert Akademii Kobiety i Pieniądze doświadczenie w zakresie inwestowania zdobył jako trener w Citi International, gdzie stworzył grę, która uczyła nowych pracowników zasad wyceny funduszy inwestycyjnych. Do tego prowadził kursy o produktach bankowych oraz udzielał korepetycji na temat instrumentów finansowych. Jakie są możliwości inwestowania na rynku finansowym dla inwestorów indywidualnych? Od czego zacząć? Przeczytaj rozmowę z Tomaszem i przekonaj się, że inwestowanie nie jest takie trudne.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z inwestowaniem w instrumenty finansowe?

Mając 18 lat poszedłem na pierwsze w życiu szkolenie z tematyki finansów. Był to kurs pt. „Szkoła Giełdowa” organizowany przez Giełdę Papierów Wartościowych we współpracy z uczelniami w całym kraju. Byłem najmłodszym uczestnikiem jednej z edycji na Politechnice Łódzkiej. Jeszcze przed maturą nabyłem moje pierwsze w życiu obligacje. Od tamtego czasu czynnie inwestuję. Mam kilka swoich sprawdzonych strategii inwestycyjnych. Potrafię opanować emocje, kiedy rynek papierów nie zachowuje się tak, jak byśmy chcieli. Wiem, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób ze spokojem modyfikować swoją strategię, aby pomnażać kapitał.

Jakie instrumenty finansowe zostaną omówione podczas szkolenia?

Na szkoleniu omawiam wszystkie kategorie instrumentów finansowych oraz podstawowe zależności między nimi. Robię to w taki sposób, aby mógł zrozumieć 10-latek. Najwięcej uwagi poświęcam obligacjom oraz funduszom inwestycyjnym, które dedykowane są osobom początkującym. Skupiam się również na budowaniu swojej strategii inwestycyjnej.

Jak inwestują kobiety, a jak mężczyźni? Widzisz różnice?

Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych u mężczyzn rolę gra ego, zaś u kobiet strach przed popełnieniem błędu i podejmowaniem ryzyka. Obie te tendencje mogą prowadzić do potknięć i strat. Niemniej, ego jest gorszym doradcą. Uważam, że kobiety zachowują większy rozsądek i inwestują bezpiecznie. My uczymy, jak zacząć nawet od 100 zł. Warto, aby panie odważyły się zacząć. Trening czyni mistrza!

Opowiedz proszę, do kogo kierowany jest ten warsztat i jak będzie przebiegał.

Warsztat jest dla kobiet, które nie miały styczności z inwestowaniem, boją się tej tematyki lub są początkujące. Podczas warsztatu oswajam z pojęciem ryzyka i prawdopodobieństwa. Pokazuję, jak wykorzystywać je na swoją korzyść i jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Tłumaczę działanie instrumentów finansowych bez wdawania się we wzory matematyczne oraz wyjaśniam krok po kroku zasady tworzenia własnej strategii inwestycyjnej. Przekazaną wiedzę uczestniczki wykorzystują podczas warsztatu, budując własne portfele dostosowane do swojego profilu inwestora.

Dlaczego tak ważne jest określenie swojej strategii inwestycyjnej już na samym początku?

Należy szczerze odpowiedzieć sobie, jaką mamy naturę jeśli chodzi o ryzyko, odkładanie pieniędzy, cierpliwość wobec czekania na efekty oraz ile pieniędzy możemy realistycznie „zamrozić” w inwestycjach. Wówczas ustalamy sobie nasze własne zasady inwestowania. Zakładamy z góry, co zrobimy w przypadku wzrostów, spadków i braku zmian cen naszych inwestycji. Te zasady muszą być realizowane konsekwentnie niezależnie od naszego ego i emocji. Dopiero po takim przygotowaniu możemy przystąpić do wyboru instrumentów finansowych. Niestety większość osób nie czyni żadnego z powyższych przygotowań. Tymczasem, to właśnie one dają nam szansę na zminimalizowanie potencjalnych strat. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach. Ten system pozwala wyłączyć emocje i podjąć racjonalną decyzję. Tego wszystkiego uczymy się na warsztacie.

W jaki sposób możemy zminimalizować ryzyko podczas inwestowania?

Najbardziej oczywistą formą obniżania ryzyka jest dywersyfikacja. To już praktycznie mantra branży finansowej. Równie kluczowe jest opracowanie własnej strategii i zasad inwestowania, które współgrają z naszą naturą. Zrobienie tego wymaga zrozumienia podstaw działania rynku oraz treningu.

Jak przygotować się do spotkania?

To szkolenie otwiera nową ścieżkę samorozwoju i pokazuje, że inwestowanie w instrumenty finansowe można zrozumieć i polubić. Należy przyjść z otwartym umysłem i chęcią nauczenia się czegoś nowego. Na tym szkoleniu nie ma miejsca na wytykanie braku wiedzy i prześciganie się w uwagach, jak to bywa w gronie mężczyzn. To jest spotkanie nastawione na rozwój w zakresie inwestycji, bezpieczne poznanie tematu oraz podjęcie decyzji, czy chcę wykorzystać tę wiedzę w praktyce.

Na zakończenie, co chciałbyś powiedzieć kobietom w zakresie inwestowania?

Aby jeździć autem po mieście, nie trzeba mieć licencji kierowcy rajdowego ani znać się na silnikach. W inwestowaniu do pewnego poziomu jest podobnie – trzeba wiedzieć tyle, ile pozwala dotrzeć do swojego celu bez wypadku. Na tym szkoleniu właśnie tego się można nauczyć. Zapraszam!

Rozmawiała Monika Lipowicz, Redaktor Prowadząca kobietaipieniadze.pl

 

Odkryj tajniki skutecznego inwestowania i pomnażania pieniędzy na rynku kapitałowym!


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!