2 listopada, 2020

Niezależność finansowa to wolność!

udostępnij

Cześć, mam na imię Monika. Z zawodu i zamiłowania jestem finansistką. Kocham tabelki, cyferki i wszystko co jest z nimi związane. Z budżetem radzę sobie bardzo dobrze. Postanowiłam zostać Ambasadorką  Klubu Kobiety i Pieniądze, aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami w zakresie finansów. Prowadzę spotkania w Rybniku, gdzie mieszkam. Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą dwójki dzieci. Dzisiaj opowiem Tobie moją historię i mam nadzieję, że zainspiruję Cię, abyś przejęła kontrolę nad swoimi pieniędzmi.

More...

Od początku. Jak zostałam Ambasadorką Klubu Kobiety i Pieniądze? Jedna z Ambasadorek zaprosiła mnie do udziału w spotkaniu Klubu. Wówczas pomyślałam sobie, jak to się stało, że to nie ja prowadzę takie warsztaty?! Zapoznałam się ze szczegółami i wypełniłam formularz. Kilka dni później dołączyłam do projektu. Uwielbiam pomagać i wspierać innych, a tematy z zakresu finansów są mi szczególnie  bliskie.

Kiedyś Maria Czubaszek powiedziała:

Najpierw poprawnie, potem szczerze. Najważniejsze jest zdrowie. Zaraz po pieniądzach. Im dłużej żyję, tym bardziej uważam, że pieniądze są potrzebne do wszystkiego. I do tego, żeby być zdrowym – odpowiednio się odżywiać, wypoczywać i, kiedy zajdzie potrzeba, leczyć. (…) Nawet miłość, która jest ponoć najważniejsza, kiedy ludzie myślą tylko o tym, jak związać koniec z końcem i co wsadzić do garnka, można włożyć między bajki.

Zgadzam się z tym stwierdzeniem. Uważam, że niezależność finansowa to przede wszystkim wolność. Mogę podejmować decyzje w zgodzie z samą sobą i po prostu odejść, kiedy będzie mi źle. Niestety wiele kobiet nie chce zająć się tematem finansów i woli pozostawić zarządzanie domowym budżetem mężczyźnie. Nie chodzi mi o to, że mamy zacząć robić wszystko same i przejąć kontrolę nad finansami w domu. Chodzi o to, aby zainteresować się tematem, znać swoje podstawowe koszty i źródła dochodu. Młode dziewczyny są już bardziej świadome jak ważna jest niezależność finansowa. Brak poczucia niezależności powoduje, że tracimy wiarę w swoje możliwości i przestajemy walczyć o to, co dla nas ważne.

W moim rodzinnym domu bardzo dużo rozmawiało się o pieniądzach. Rodzice prowadzili własną firmę produkcyjną, także temat pieniędzy towarzyszył nam na co dzień. Z domu wyniosłam szacunek do pieniędzy oraz przekonanie, że trzeba ciężko pracować, aby mieć pieniądze. Z perspektywy czasu chciałabym wtedy wiedzieć, jak prowadzić budżet domowy oraz w jaki sposób inwestować pieniądze.

Jakieś dziesięć lat temu przeprowadziliśmy się z mężem do nowo wybudowanego domu. Nagle nasza firma zaczęła przynosić dużo mniejsze przychody, które starczyły jedynie na pokrycie kosztów. Z dnia na dzień zostaliśmy bez środków do życia z licznymi kredytami, w tym hipotecznym. Od tego czasu walczę o spłatę wszystkich zobowiązań, które powstały w tamtym czasie. Wraz z mężem musieliśmy wiele spaw przeorganizować, by nie stracić upragnionego domu. Kosztowało nas to wiele wyrzeczeń, ciężkiej pracy, analizy każdej złotówki. Bardzo dobrze wiem jak ważne jest zarządzanie finansami zarówno firmowymi jak i prywatnymi. Właśnie umiejętność zarządzania pieniędzmi pomogła nam wyjść z trudnej sytuacji.

Odkąd zostałam Ambasadorką Klubu Kobiety i Pieniądze zmieniłam sposób zarządzania domowym budżetem. Wyznaczyłam cele finansowe, aby dzielić pieniądze zgodnie z metodą, jaką przedstawia Dominika Nawrocka w swojej książce. Zaczęłam też więcej czytać o pieniądzach, edukować się i szukać sposobów na zwiększanie dochodów. Zmieniłam kilka swoich przekonań. Kiedyś myślałam, że nie potrafię zarabiać pieniędzy. Dziś wiem, że to nieprawda. Pieniądze są jak nasi przyjaciele - musimy mieć z nimi relacje. Należy myśleć o nich pozytywnie i cieszyć się z każdej zarobionej złotówki. Przede wszystkim należy być wdzięcznym za wszystko co mamy. Zmieniając myślenie, stajemy się „magnesem na pieniądze” 🙂

Kluby Kobiety i Pieniądze są dla każdej kobiety niezależnie od wieku, zawodu, statusu społecznego, czy zasobności portfela. Wiedza, która jest przekazywana w trakcie spotkań to taka szkoła podstawowa z zakresu finansów, którą każda z nas powinna ukończyć. Wzajemnie się wspieramy, edukujemy i wzmacniamy siłę kobiecych możliwości. Cały cykl składa się w kompletną całość. Spotykamy się, wymieniamy doświadczeniami, tworzymy wspólne biznesy, budujemy społeczność kobiet niezależnych i edukujemy wg metody 7 Kroków Edukacji Finansowej Dla Kobiet.  Zmieniamy nie tylko podejście do pieniędzy, ale wszystkie negatywne przekonania, jakie w nas tkwią. Pieniądze mogą dać nam wiele dobrego. W ten sposób chronimy siebie i swoich najbliższych.

Mam nadzieję, ze zainteresowałam Cię tematem finansów. Zachęcam, abyś dołączyła do Klubu w swojej okolicy i edukowała w tym zakresie. Czytaj książki o podobnej tematyce, negocjuj stawki i nie bój się mówić o pieniądzach! Buduj pewność siebie, aby być silna i niezależna finansowo.

Monika

Klub zakończył swoją działalność. Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z wydarzeniami, jakie organizujemy.Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!