Iza od zawsze chciała nosić mundur. Spełniła swoje marzenie i na co dzień służy w Morskim Oddziale Straży Granicznej w Gdańsku. Jako jedna z kobiet ukończyła kurs oficerski i awansowała. Jak to jest być kobietą w męskim świecie i nosić mundur? Iza opowiedziała nam o swojej pracy i finansach. Poznaj jej historię.
More...
W służbach mundurowych wynagrodzenie zależy od przynależności do tzw. grupy uposażenia. W instytucjach państwowych trudno jest o zmianę swojej grupy. Konieczna jest praca, edukacja, rozwój i zaangażowanie przez wiele lat, aby awansować i zarabiać więcej.
Służby mundurowe to męski świat. Kobiety mają ciężko w służbach mundurowych. Nas jest zdecydowanie mniej niż mężczyzn.
Jak wyglądają początki służby? Pierwszy etap to rekrutacja. Trzeba zdać testy z wiedzy o społeczeństwie, ze znajomości języka, testy psychologiczne i sprawnościowe. Następnie odbywa się szkolenie podstawowe i w zależności od wykształcenia rozpoczyna się szkołę chorążacką lub podoficerską. W momencie rozpoczęcia służby dostaje się przydział swojego miejsca pracy. Dyżury trwają 24h, 12h lub 8h w zależności od stanowiska.
Czasem trzeba się podporządkować. Czasem trzeba zareagować po męsku.
Dla Izy, zaletami tej pracy jest stabilizacja finansowa, brak opóźnień w wypłacie wynagrodzenia, dodatki finansowe, prawa emerytalne już po 15 latach służby.
Poza pracą w Straży Granicznej Iza pisze pracę doktorancką i działa w MLM (ang. Multi Level Marketing) w branży kosmetycznej, aby dywersyfikować swój dochód.
Posłuchaj całej rozmowy!
Rozmowę przeprowadziła Dominika Nawrocka. Artykuł przygotowała Monika Lipowicz.
Chcesz podzielić się swoją historią?
Napisz do redaktorki prowadzącej
Zobacz także: