Beata jest psycholożką, trenerką mentalną, terapeutką i coachem. Z Dominiką rozmawiała o przekonaniach, w tym tych finansowych, od których jak się okazuje zależy całe nasze życie. Jak rozpoznać i zmienić te ograniczające nas przekonania? Jak wypracować te wspierające? Tego i wiele więcej dowiesz się z rozmowy. Zapraszamy!
More...
Czym są przekonania?
Mówiąc najprościej, przekonania są to nasze wierzenia i myśli, które mamy w odniesieniu do różnych tematów m.in finansów. Te przekonania najczęściej wynosimy w okresie naszego dzieciństwa z domu rodzinnego, ze szkoły, od znajomych. W dorosłym życiu mogą również kształtować się nieświadomie nowe przekonania np. w wyniku trudnej sytuacji. Te przekonania mogą nas wspierać lub ograniczać.
Jak pozbyć się ograniczających przekonań i wykształcić te wspierające?
Pierwszy krok to zauważenie tych przekonań i wyciągnięcie ich na poziom świadomy. Jeśli coś jest nieświadome, to ciężko nad tym pracować… Pokazać nam nasze przekonania mogą efekty. Dla przykładu: jeśli mamy “pusty portfel”, to może świadczyć, że jakieś nasze przekonania, nawyki, działania nie służą naszemu rozwojowi w zakresie finansów.
Jeśli zauważymy, że mamy jakieś niewspierające przekonanie i chcemy je zmienić, to mamy kilka metod. Możemy zrobić to samodzielnie, kiedy wiemy już w jaki sposób albo udać się do trenera mentalnego, psychologa, coacha, który nam pomoże.
Najprostszą metodą na początek jest zapisanie sobie przekonań, jakie chcemy mieć.
Warto jeszcze sprawdzić, skąd mamy to negatywne przekonanie. Trzeba znaleźć źródło tego przekonania. Wypisujemy wtedy wszelkie dowody, dlaczego to stwierdzenie jest prawdziwe. Następnie wypisujemy wszelkie dowody, dlaczego to zdanie jest nieprawdziwe. Wtedy dopiero tworzymy sobie dobre dla nas przekonanie, które jest dla nas prawdziwe i wspierające.
A jak odnaleźć te negatywne przekonania?
Na początku trudno jest zrobić to samodzielnie, ponieważ brakuje nam dystansu do danej sytuacji. Trener mentalny lub psycholog, zadając pytania pomoże odkryć te hamujące przekonania. Jeśli ktoś nie ma możliwości skorzystać z takiej pomocy, to wtedy może próbować odnaleźć negatywne przekonania, starając się wypisać wszystkie, jakie przychodzą do głowy.
Do kogo iść po pomoc?
Coach najlepiej sprawdzi się, jeśli jesteśmy na rozdrożu i mamy ważną decyzję do podjęcia. Coaching poprzez zadawanie pytań pomaga nam odkryć odpowiedź, która jest w nas, tylko czasami nie mamy do niej dostępu.
Psycholog jest osobą, która pomoże przepracować bieżące trudności.
Terapeuta pomaga przepracować wydarzenia z przeszłości, które utrudniają nam pójść dalej, pojawia się depresja i brak chęci do działania.
Trener mentalny jest nastawiony na “tu i teraz”. Sięga po wydarzenia z przeszłości po to, by pomóc nam w teraźniejszości. Trening mentalny jest najszybszym narzędziem, kiedy chcemy wspomóc się w kwestiach biznesowych, sportowych, czy z życia prywatnego.
Zastanowienie się nad przekonaniami może odkryć zagadnienia, które blokują nie tylko sferę finansową, ale też inne.
Najpierw mamy przekonania, na podstawie których powstaje myśl. Następnie wchodzi nam emocja. Za nią idzie działanie, a za działaniem nawyk. Przekonania wpływają na całe nasze życie!
W jaki sposób tworzyć wspierające przekonania w kontekście dzieci?
Dzieci uczą się głównie przez obserwację. Powtarzają zachowania rodziców albo robią całkiem odwrotnie. Dopiero, gdy dziecko wejdzie w poziom świadomy (okres nastoletni) zaczyna kształtować swoje własne przekonania. Jeśli chcemy pomóc dzieciom coś zmienić, to sprawdźmy, czy tego nie ma u nas samych. Jeśli jest u nas, to najpierw zmieńmy u siebie, a później dopiero u dziecka.
Przekonania są początkiem wszystkiego! Jeśli nie pasuje nam coś w kontekście naszej sytuacji finansowej, to należy przyjrzeć się naszym przekonaniom.
Wysłuchaj całej rozmowy:
Rozmowę przeprowadziła Dominika Nawrocka, a artykuł napisała Monika Lipowicz.