Wiola jest twórcą programu edukacyjnego dla dzieci PAN BIZNESIK i prowadzi zajęcia dla dzieci, na których uczy je przedsiębiorczości. Poznaj proste sposoby, jak uczyć dziecko ekonomii i finansów, aby w dorosłym życiu było bardziej zaradne i przedsiębiorcze.
More...
W rozmowie "Kobiety rozmawiają o pieniądzach" Wiola dzieli się swoimi wskazówkami dla mam, które chcą przygotować dzieci w dobre i przedsiębiorcze dorosłe życie.
Nawet jeśli nie mamy czasu, to możemy zaplanować raz w tygodniu wspólne zakupy z dzieckiem. Przed takim wyjściem najlepiej wspólnie z dzieckiem stworzyć listę zakupów oraz ustalić budżet. Podczas zakupów możemy omówić ceny produktów i pokazać, że w zależności od rodzaju lub marki ceny są różne. Należy wspólnie z dzieckiem trzymać się listy zakupów i nie wrzucać dodatkowych produktów. Na koniec dziecko może zapłacić i odebrać resztę, aby doświadczać i mieć kontakt z pieniędzmi. W domu możemy wspólnie przeanalizować, ile co kosztowała i ile nam zostało.
Dziecko należy uczyć od najmłodszych lat zarabiania pieniędzy. Wiola nie płaci za wykonywanie obowiązków domowych tj. sprzątanie. Jednak dzieci czasem wyjeżdżają do dziadków, gdzie mogą wykonać prace w ogrodzie np. zgrabić liście i zarobić dodatkowe pieniądze.
Można również zaangażować dzieci w sprzedaż ubrań, których już nie noszą i pokazać, że w ten sposób też można zarobić. Dziecko zdobywa doświadczenia i uczy się kontaktów z klientem.
Pierwszym etapem do nauki dziecka jest zwiększenie własnej świadomości!
Należy przestać traktować pieniądze jako coś złego. Pieniądze nie są ani dobre, ani złe. To od nas zależy jak je wykorzystamy. Pieniądze służą nam jako środek płatniczy i dzięki nim możemy realizować swoje cele i potrzeby.
Każde doświadczenie, jakie pozwolimy dziecku zdobyć pomoże mu przechodzić kolejne etapy rozwoju i lepiej radzić sobie w życiu dorosłym!
Jednak każda praca musi być dostosowana do wieku i możliwości dziecka. Rodzice sprawują opiekę, aby przedsięwzięcia miały przede wszystkim aspekt edukacyjny. Dziecko w ten sposób sprawdza, co jemu się podoba i jaka praca mu odpowiada.
Są pewne okresy w życiu dzieci, że one wręcz rwą się do pracy i pomocy. Jednak efekty i motywacja, jakie dzieci będą miały zależą od zaangażowania rodziców. Jeśli rodzice nie uwzględniają tematu finansów w wychowaniu dziecka i nie rozmawiają z nim o pieniądzach, to dziecko dorośnie w przekonaniu, że pieniądze nie są ważne. Będzie uczyć się i popełniać błędy w dorosłym życiu.
W szkole nie ma zajęć, które uczą dzieci przedsiębiorczości i finansów. Dlatego należy angażować dziecko w codzienne życie, również to finansowe. Pamiętajmy, że dzieci biorą przykład z rodziców. Skąd można czerpać wiedzę?
W zakresie edukacji finansowej dzieci Wiola poleca książki:
- “Dzieci mądre finansowo” Dave Ramsey, Rachel Cruze
- “Rozmowy z użyciem głowy, czyli ekonomia dla dzieci” Anna Garbolińska
- “Ekonomia. To o czym dorośli Ci nie mówią” Boguś Janiszewski
Dawniej niestety rodzice nie mieli takiej świadomości i inteligencji emocjonalnej, jaką my mamy dzisiaj. Wystarczy włączyć dziecko w codzienne życie. Pójść z nim na zakupy, pozwolić zadecydować, wspólnie realizować plan, jaki ustaliliśmy wcześniej.
Najlepsza nauka jest właśnie podczas naszego codziennego życia. Chodzi o doświadczenia. Dzisiaj mamy wiele możliwości. Kiedy dziecko zapyta o finanse, to należy z nim porozmawiać i wytłumaczyć, czego nie rozumie, a nie odsyłać bez odpowiedzi.
Posłuchaj i obejrzyj całą rozmowę!
Rozmowę przeprowadziła Dominika Nawrocka, a artykuł przygotowała Monika Lipowicz.
Zobacz także: