Sekret Modelu Biznesowego!

Witaj! Nazywam się Dominika Nawrocka i oddaję w Twoje ręce pokaźny zestaw do samodzielnej pracy nad modelem biznesowym Twojej firmy na podstawie modelu “Business Model Canvas”. Przeprowadzę Cię przez kilka etapów nauki. Wykorzystasz video trening, zadania do pobrania i materiały do poczytania. PAMIĘTAJ! Przygotowanie teoretyczne to pierwszy krok, ale bez kolejnego nic się u Ciebie nie zmieni. Ten krok to DZIAŁANIE. 

Dlatego nie zwlekaj i już dzisiaj wdrażaj w życie poznaną dzisiaj metodę generowania przychodów w Twojej firmie!

 

START: Przeczytaj wprowadzenie

Pobierz fragment książki “Ekspertka. Książka dla kobiet, które mają dużo do powiedzenia”, w którym opisuję na czym polega wypracowywanie modelu biznesowego firmy krok po kroku. Następnie wróć tutaj, aby zagłębić się każdy po kolei.

Video 1: Klienci

Bez klientów nie ma biznesu. Zapamiętaj to, proszę, na zawsze. Często słyszę pytanie: od czego zacząć? No właśnie, od znalezienia klientów! Twoim zadaniem jako przedsiębiorcy jest znajdowanie potencjalnych klientów i przekształcanie ich w klientów płacących (krok 1.: KLIENCI). Jeśli nie ma sprzedaży, do firmy nie płyną pieniądze, a pracownicy nie mają co robić. Gorzej, nie ma z czego im zapłacić. Skoncentruj się tylko na tych klientach, którzy mogą zapłacić ci najwięcej. Często słyszę, że jakiś produkt jest w zasadzie przeznaczony dla wszystkich. Na przykład długopis. Racja, w zasadzie każdy używa długopisu, ale czy kupi właśnie ten? Wybierz grupę klientów, dla których ten konkretny długopis może stanowić jakąś specjalną wartość. Jeśli mówisz do wszystkich Polaków, to potrzebujesz bardzo dużo pieniędzy na reklamę, a i tak zmarnujesz co najmniej połowę. Dlatego najwięcej czasu poświęć na wybór tych najważniejszych klientów.

Video 2: Wartość

Gdy już wiesz na przykład, że twoją klientką jest kobieta w wieku od 30 do 35 lat, mająca męża i jedno dziecko, mieszkająca w dużym mieście takim jak Kraków lub Warszawa, aktywna zawodowo, dbająca o siebie, to wiesz już bardzo dużo. Przede wszystkim wiesz, że potrzebuje ona czegoś innego niż kobieta w wieku 45 lat z małego miasta. Mam nadzieję, że rozumiesz, jak różnych długopisów potrzebują te panie. Pierwsza eleganckiego i droższego, pokazującego jej status materialny. Dla drugiej liczyć się będą niska cena i podstawowa funkcjonalność, czyli po prostu możliwość pisania. Pytanie, jakie się teraz nasuwa: która z nich zostanie twoją klientką? Której możesz sprzedać najwięcej i najdrożej?

Wraz z długopisem sprzedajesz klientce WARTOŚĆ (PROPOZYCJA WARTOŚCI), czyli powód, że wybierze ciebie, a nie konkurencję. W tym miejscu rozważ, jakie korzyści oferujesz, jakie problemy rozwiązujesz, które potrzeby zaspokajasz. Wartość to cena, jakość, szybkość obsługi, design, dostosowanie do indywidualnych potrzeb, wydajność, nowość, skuteczność, marka i status, niższe koszty, mniejsze ryzyko, dostępność, wygoda, użyteczność.

Video 3: Kanały

Kanały to inaczej sposób kontaktu z klientami w celu zaprezentowania i sprzedaży usług lub produktów. Powinnaś wybrać te formy komunikacji z klientami, które są dla nich najwygodniejsze. W dzisiejszych czasach możesz stworzyć bardzo różnorodną paletę kanałów dotarcia: online i offline. Jeśli zajmujesz się sprzedażą gotowych produktów, daj swoim klientom możliwość zakupów przez internet albo za pośrednictwem partnerów afiliacyjnych, a nawet w sklepie stacjonarnym, jeśli jest im tak wygodnie i za to zapłacą. Pamiętaj przy tym, że kanały to także sposób komunikacji z klientem przed transakcją, w jej trakcie i po niej. Zbieraj informacje zwrotne, proś o opinie i rekomendacje, pozwalaj się wypowiadać i dopasowuj swoją ofertę do tych najważniejszych klientów, czyli profitowych.

Video 4: Relacje

„Firma powinna precyzyjnie określić, jakiego rodzaju relacje pragnie budować z poszczególnymi segmentami swoich klientów. Relacje te mogą mieć różny charakter: od bardzo osobistych do w pełni zautomatyzowanych. Firma może budować relacje z klientami, mając na względzie osiągnięcie następujących celów: pozyskanie klienta, zatrzymanie klienta, zwiększenie sprzedaży (wzrost wartości transakcji)”.

 

 

 

Video 5: Przychody

Zamykamy w tym miejscu obszar modelu biznesowego, który odpowiada za przychody firmy (STRUMIENIE PRZYCHODÓW). Wypisz więc, za co dokładnie i ile zapłacą wybrani przez ciebie klienci. Wiem, że to trudne zadanie, szczególnie dla osób, które dopiero planują swoją firmę, ale niestety nie da się tego uniknąć. Oczywiście życie i podjęte działania zweryfikują założenia, ale jeśli ich nie zrobisz, nie będziesz wiedzieć, dokąd zmierzasz, jakie masz cele finansowe. Zatem wypisz, ilu teoretycznie (a jeśli masz firmę, to na podstawie danych historycznych) jesteś w stanie pozyskać klientów miesięcznie i o jakiej wartości. Zrób to dla kolejnych 12 miesięcy. Uwierz mi, musisz to wszystko zobaczyć na liczbach! To bardzo ważne.

 

Video 6: Kluczowi partnerzy

Zapewne pracujesz już z innymi firmami, czyli dostawcami. Ktoś dowozi ci towar albo robi wysyłkę. To wszystko są partnerzy, bez których nie byłabyś w stanie samodzielnie stworzyć na przykład całego łańcucha dostaw. Dobry partner jest na wagę złota, dlatego należy wytypować tych najlepszych i nawiązać z nimi przyjemną i efektywną współpracę. Dźwignia, którą możesz uzyskać dzięki wartościowej kooperacji, może pomóc twojej firmie wejść na zupełnie nowy poziom rozwoju. Nie ignoruj innych – sama wszystkiego nie jesteś w stanie zrobić!

Video 7: Kluczowe zasoby

Jeśli ktoś ci kiedyś powiedział, że nie potrzebujesz pieniędzy na start firmy, to obawiam się, że zostałaś oszukana. Firma potrzebuje kapitału na start. Pieniądze to paliwo dla twojego biznesu. A wszystko kosztuje! Ale nie martw się, są na to sposoby, nie tylko w postaci kredytów. Pamiętaj o tym, że dużą wartość wnoszoną w biznes tworzą zasoby intelektualne, zasoby fizyczne, zasoby ludzkie, no i już wspomniane finansowe. Wymień teraz te zasoby, bez których twoja firma nie może funkcjonować.

Video 8: Kluczowe działania

Jakich działań wymagają kanały dystrybucji, relacje z klientami i strumienie przychodów? Produkcja, logistyka, marketing, sprzedaż? Rozpisz wszystko dokładnie. Im więcej przewidzisz, tym skuteczniej będziesz działać.

Video 9: Koszty

Chwila prawdy… (STRUKTURA KOSZTÓW). Policz, ile kosztują miesięcznie poszczególne zasoby, działania i partnerzy, który pomagają ci w wygenerowaniu przychodu. Pamiętaj, że część kosztów jest jednorazowa, część jest stała. Te ostatnie utrzymują się na podobnym poziomie co miesiąc i zwykle dotyczą utrzymania pracowników, lokalu, sprzętu, transportu itp. W nich właśnie często kryje się pułapka, w którą wpadają początkujący przedsiębiorcy, zapominają bowiem, że telefon też kosztuje i ten koszt powinien zostać wpisany do cash flow (przepływów pieniężnych). Jeśli takich zapomnianych kosztów jest więcej, wynik finansowy nie będzie prawdziwy.

Gdy podliczysz wszystko, odejmij sumę miesięcznych kosztów od sumy miesięcznych przychodów. Ten wynik prawdę ci powie! I bardzo dobrze, bo dzięki temu się dowiesz, że może masz zbyt duże koszty i należy je zmniejszyć, by zwiększyć rentowność firmy.

Liczby pokazują wszystko! Spójrz na całość raz jeszcze! Poprzestawiaj, co trzeba, aby osiągnąć jak największy zysk w jak najkrótszym czasie.

Odejmij, dodaj, a może nawet zmień pomysł na biznes! Podejdź do tego racjonalnie i na zimno. Jak w każdej grze, liczy się wynik.

Wiesz już bardzo dużo! Przyszła pora na wykonanie Twojego Business Model Canvas. KLIKNIJ w guzik i zobacz, że możesz online pracować nad modelem biznesowym swojej firmy. Wykorzystaj to świetne narzędzie, ale pamiętaj, że zawsze możesz to zrobić dosłownie na kartce papieru i też będzie dobrze!

Świetna robota! Gratulacje!

Jeśli masz pytania, zawsze możesz do mnie napisać. Zachęcam Cię także do dołączenia do zamkniętej grupy na Facebooku “Ekspertka” i do odwiedzania mojej strony www.kobietaipieniadze.pl po wiedzę. Do zobaczenia!
Z pozdrowieniami