11 marca, 2021

Jak mieć więcej pieniędzy? 10 sposobów

udostępnij

Napisano już wiele książek i udzielono milion porad na temat finansów. Te podstawowe są dosyć proste. Trudniej się ich trzymać. Poznaj dziesięć najważniejszych zasad, jeśli chcesz mieć więcej pieniędzy w 2021 roku. 

More...

1. Kontroluj wydatki

Czy wiesz, ile miesięcznie wydajesz na opłaty, jedzenie, transport, kosmetyki, ubrania? W założeniu twoje podstawowe koszty życia nie powinny przekraczać 55 proc. dochodów. A jak jest u Ciebie? Weź kartkę, długopis, albo komputer i zacznij ewidencjonować swoje koszty. Najskuteczniejszym sposobem jest spisanie swoich wydatków z podziałem na poszczególne kategorie. Liczby nie kłamią.

2. Tnij zbędne koszty

Dokąd uciekają Twoje pieniądze? Przyjrzyj się swoim słabościom. Może codziennie pijesz kawę w drodze do pracy, często jesz słodycze, wszędzie jedziesz autem, kupujesz ubrania, których nie nosisz lub palisz? W pierwszej kolejności eliminuj swoje używki. Zaoszczędzisz pieniądze i skorzysta na tym Twoje zdrowie. Kontrolując wydatki łatwiej będzie Ci wychwycić te niepotrzebne i je ograniczyć. Te pieniądze będziesz mogła przeznaczyć na coś bardziej wartościowego.

3. Zwiększaj swoje dochody

To oczywiste. Jeśli chcesz mieć więcej pieniędzy, to stale powinnaś szukać możliwości, aby zwiększać swoje dochody. Bądź ekspertką w swojej dziedzinie. Ucz się i rozwijaj, aby zarabiać więcej. To najlepszy sposób, aby szybciej realizować swoje cele i marzenia oraz inwestować.

4. Unikaj inflacji stylu życia

Słyszałaś kiedyś o tzw. prawie Parkinsona? Zgodnie z tym prawem nasze wydatki rosną proporcjonalnie do dochodów. Zwykle kiedy zarabiamy więcej, to też więcej wydajemy. Kupujemy większe mieszkanie, dom, częściej podróżujemy i coraz więcej nas te wycieczki kosztują, jadamy w drogich restauracjach i fundujemy sobie inne przyjemności. Brzmi znajomo? Tak dzieje się, kiedy działasz nieświadomie. Kontroluj wydatki i wzrost swoich podstawowych kosztów.

5. Negocjuj

Negocjowanie to bardzo cenna umiejętność. Dzięki niej możesz dużo zaoszczędzić i wiele zarobić. Negocjować można niemal wszystko. To nam wydaje się, że cena jest stała lub warto negocjować tylko duże wydatki. Nawet jeśli nie dostaniesz rabatu, to możesz próbować uzyskać więcej w tej samej cenie. Negocjuj jak najczęściej!

6. Planuj przyszłość

Czy wiesz, jak ma wyglądać Twoje życie za 5, 10, 20 lat? Ile pieniędzy potrzebujesz, aby zrealizować swoje marzenia? Chcesz być wolna finansowo? Ile pieniędzy potrzebujesz? Musisz zastanowić się nad swoim celem i ułożyć chociaż ogólny plan, jak ten cel zrealizujesz. Czy wiesz dokąd zmierzasz i co jest dla Ciebie ważne?

7. Miej poduszkę finansową

Poduszka finansowa pozwoli Tobie przetrwać wszelkie trudności związane z utratą źródła dochodu. Te pieniądze możesz wykorzystać tylko w momencie, kiedy jesteś pozbawiona możliwości zarabiania. Może to być utrata pracy, przedłużająca się choroba Twoja lub członka Twojej rodziny, przestój w biznesie. Te pieniądze służą do uregulowania bieżących wydatków. Zaleca się, aby taka poduszka wynosiła przynajmniej sześć miesięcy Twoich podstawowych kosztów. Twoim obowiązkiem jest zawsze posiadać taką kwotę. W razie problemów niech pieniądze nie będą dodatkowym zmartwieniem.

8. Inwestuj

Inwestowanie to przede wszystkim aktywne poszukiwanie okazji do pomnażania pieniędzy o najwyższy możliwy procent przy najniższym poziomie ryzyka. Mówiąc wprost, Twoje pieniądze mają pracować dla Ciebie, a nie Ty dla pieniędzy. Pewnie już widzisz przed sobą wykresy i wskaźniki giełdy, których nie rozumiesz. Możliwości jest wiele. Na początku wszystko wydaje się trudne. Zacznij od małej inwestycji, a z czasem zdobędziesz wiedzę i doświadczenie. Pamiętaj, że każda inwestycja związana jest z ryzykiem. Nie ufaj ślepo doradcom, czy znajomym. Inwestuj w to na czym się znasz i kwoty adekwatne do Twojego budżetu.

9. Edukuj się w zakresie finansów

Uczestniczysz w szkoleniach, czytasz książki i artykuły z zakresu swojej pracy lub hobby? Tak samo, ucz się i rozwijaj w zakresie finansów. Większość nawyków i przekonań wyniosłyśmy z domu. Wchodzimy w dorosłe życie i często brakuje nam podstawowej wiedzy, jak właściwie radzić sobie z pieniędzmi. Te zaległości musisz nadrobić samodzielnie. Jak? Czytaj książki i artykuły na temat finansów i inwestycji, zapisz się na szkolenie, śledź wiadomości dotyczące gospodarki, sprawdzaj podstawowe wskaźniki finansowe tj. kursy walut, czy poziom inflacji.

10. Rozmawiaj o pieniądzach

W naszym społeczeństwie wciąż nie wypada rozmawiać o pieniądzach. Szczególnie my, kobiety mamy z tym problem i czujemy się niekomfortowo w takich rozmowach. To błąd! Pieniądze odgrywają ważną rolę w naszym życiu i trzeba o nich rozmawiać! Nie tylko w pracy, ale również w domu. Czy otwarcie rozmawiasz z mężem lub partnerem o pieniądzach? Niech nie będą one dla Ciebie tematem tabu. Zacznij o nich mówić!

Autorka artykułu: Monika Lipowicz

Zrób Szybki Test Online i sprawdź, jak radzisz sobie dzisiaj z pieniędzmi!

Może Ci się spodobać:



Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!