16 marca, 2024

Jak oszczędzać na jedzeniu? Przepisy

udostępnij

Możliwe, że zauważyłaś, iż wydatki na żywność pochłaniają znaczną część Twojego budżetu. Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, ile dokładnie wydajesz na jedzenie? Gdy patrzysz na zawartość swojego koszyka i widzisz kwotę do zapłaty, to czy czujesz, jak nogi uginają się pod Tobą? Zobacz, jak możesz zaoszczędzić na jedzeniu!

More...

Zrób plan przed pójściem na zakupy
Jeśli nie będziesz wiedziała, czego potrzebujesz, możesz kupić za dużo produktów. Dlatego sporządź dokładną listę zakupów, zawierającą konkretne produkty, które są Ci potrzebne w danym momencie. Określ również, ile chcesz wydać na zakupy; najlepiej, żebyś zabrała ze sobą gotówkę, co zmniejszy pokusę dokonywania kolejnych zakupów. Ustal dla siebie tygodniówki lub dniówki, jeśli masz problem z miesięcznym budżetowaniem. Zawsze po tygodniu sprawdzaj, gdzie przekroczyłaś limit, dzięki czemu w kolejnym tygodniu i w następnych unikniesz tego błędu i być może wyrównasz stratę.

Nie idź głodna na zakupy
Idąc na zakupy będąc głodna, możesz skusić się na zakup większej ilości jedzenia, często niezdrowego, ponieważ chcesz szybko zaspokoić głód. Zjedzenie czegoś lekkiego, jak na przykład banana, przed zakupami może zapobiec niepotrzebnym wydatkom.

Ogranicz słodycze i przetworzoną żywność
Poza kwestiami zdrowotnymi, zastanów się, ile naprawdę wydajesz na te produkty. Zapewne ta kwota nie jest mała. Czy przypadkiem nie zajadasz emocji słodyczami i przetworzoną żywnością? Czy nie lepiej byłoby wydać tę sumę na coś wartościowego, na przykład na kurs edukacyjny?

Sprawdzaj ceny za kilogram
Handlowcy często prezentują cenę za 100 g, dzięki czemu kwota na etykiecie wydaje się niska. Dlatego zawsze zerknij bliżej i doczytaj ile kosztuje kilogram np. masła i tak porównuj ten sam produkt u innych producentów. 

Wybieraj mniejszy sklep
Duże sklepy kuszą większą liczbą produktów. Wybierając sklep z mniejszym asortymentem, ograniczasz czas spędzony na zakupach i kupujesz tylko to, co jest Ci naprawdę potrzebne. Pewnie zdarzyło Ci się kiedyś wejść do dużego sklepu i zakupić wiele produktów z różnych kategorii, prawda?

Zwracaj uwagę na jedzenie poza domem
Nieprzygotowywanie posiłków do pracy skutkuje wydawaniem większych kwot w osiedlowych sklepach czy restauracjach. Sprawdziłaś kiedyś, ile pieniędzy wydajesz, w takich sklepikach? Jeśli nie, to koniecznie sprawdź. Suma może Ciebie naprawdę zaskoczyć! Planując i przygotowując posiłki w domu, oszczędzasz pieniądze i unikasz niezdrowego podjadania.

Ogranicz zakup kawy na mieście
Koszt codziennej kawy na mieście może być zaskakująco wysoki. Przyznaj się, ile wydajesz – czyż to nie kwota rzędu 20 zł? Mnożąc to przez 20 dni roboczych, wychodzi pokaźna suma, prawda? Więc zaprzyjaźnij się z termosem, a zobaczysz, jak szybko zaczniesz oszczędzać.

Korzystaj z promocji i wyprzedaży
Sklepy często oferują naprawdę atrakcyjne zniżki, więc przed wyjściem na zakupy porównuj ceny w rich aplikacjach lub gazetkach.

Pobierz bezpłatnie ebook!

Unikaj gotowych posiłków
Gotowe posiłki sprzedawane w sklepach często charakteryzują się słabszą jakością (choć pewnie są wyjątki). Samodzielne przygotowywanie posiłków jest nie tylko zdrowsze, ale również zdecydowanie tańsze.

Wybieraj produkty marek własnych sklepów
Często te produkty dorównują jakością markowym odpowiednikom, a są znacznie tańsze. Zazwyczaj znajdziesz je na niższych półkach, ponieważ na wysokości wzroku najczęściej ustawiane są te z wysoką marżą.

Nie marnuj żywności
Z resztek można przygotować wartościowe i smaczne posiłki. Jeśli posiadasz dużą zamrażarkę, wykorzystaj ją do przechowywania zamrożonych dań. Dzięki temu będziesz mogła odgrzewać posiłki, na przykład w pracy, co pozwoli ci unikać kupowania przekąsek np. podczas przerw. Jeśli masz tendencję do marnowania żywności, zastanów się, czy nie kupujesz za dużo, albo czy przypadkiem nie wybierasz produktów o bardzo krótkim terminie ważności, które szybko się przeterminowują? Jeśli lubisz robić zapasy, wybieraj produkty z dłuższym terminem przydatności do spożycia. Zazwyczaj te produkty są tak ułożone, że te z dłuższym terminem znajdują się z tyłu, a te z krótszym – na przodzie półki.

Unikaj impulsywnych zakupów
Które często są motywowane emocjami, a nie rzeczywistą potrzebą. Sama pewnie wiesz, po co sięgasz częściej w sklepie, gdy jesteś smutna lub podekscytowana 😉

Rób zakupy w sklepie Internetowym
Często produkty dostępne online są oferowane po znacznie niższej cenie niż te dostępne w sklepach stacjonarnych. Osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie mogą korzystać z możliwości zakupu produktów online po atrakcyjnych cenach.

Nie kupuj na zapas
Mowa o dwóch rożnych sytuacjach. Pierwsza, gdy magazynujesz w domu po kilka sztuk tych samych produktów... na zapas. A druga, to gdy kupujesz coś na zapas dla gości. Kupuj dopiero wtedy, gdy masz pewność, że przyjadą – nie będziesz chciała podjadać.

Przeanalizuj swoje nawyki zakupowe, stosując te wskazówki przez miesiąc, a zobaczysz pozytywne zmiany w swoim budżecie!


Tags


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>
Success message!
Warning message!
Error message!